Prezentacja pilarki formatowej ROBLAND Z3200

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Piła formatowa ROBLAND Z3200

Pilarka formatowa Robland E3200

Ogromne możliwości w niskiej cenie

Pilarka formatowa charakteryzująca się dokładną obróbką jest kluczem do efektywnej produkcji  w zakładzie stolarskim. Okazuje się, że wysokiej klasy urządzenie tego typu nie musi być drogie. Forma Robland, za pośrednictwem firmy Deta Polska wprowadziła na polski rynek pilarkę formatową E3200, która oprócz bogatego wyposażenia może pochwalić się dokładnością pracy i niską ceną.

 

Pilarkę wyposażono w nowy wózek boczny o usztywnioną konstrukcją. Zastosowano go również w pilarkach Z3200 i NZ3200 tego producenta. Wózek aluminiowy stołu rozdzielczego, kształtownik o odpowiednich wymiarach (szerokość 410 mm) oraz nieruchoma belka prowadząca 310 mm przesuwają się na wysokości tarczy tnącej na ośmiu rolkach wykonanych ze stali hartowanej, które osadzone są w aluminium oraz na kulkach tocznych. Takie rozwiązanie, nawet pod największym obciążeniem, zapewni doskonałe, elastyczne prowadzenie, a poza tym jest bardzo odporne na zużycie i zanieczyszczenie.

 

W celu zapewnienia wysokiej dokładności pracy użytkownik ma możliwość regulacji położenia prowadnic względem aluminiowego korpusu. Korekty mogą być konieczne z powodu przesunięć powstających na skutek różnych współczynników rozszerzalności materiałów, z których zbudowany jest wózek. Wszystkie elementy i powierzchnie wózka są anodowane.

Piła główna standardowo napędzana jest silnikiem o mocy 3,7 kW. Średnica tarczy piły głównej, mocowana na otwór 30 mm, może maksymalnie wynosić 300 mm, co pozwala na cięcie elementów o grubości do 100 mm. Tarczę w płaszczyźnie pionowej można ustawiać w zakresie 45-90o. Wysokość oraz kąt pochylenia reguluje się ręcznymi pokrętłami poprzez gwintowane pręty prowadzone bezpośrednio w nakrętkach żeliwnych w jarzmie. Regulacji podlegają także ograniczniki dla granicznych kątów przechyłu 45 i 90o.

Zespół podcinacza posiada oddzielny silnik o mocy 0,4 kW. Wykorzystana tu tarcza tnąca może mieć maksymalną średnicę 120 mm z otworem o średnicy 20 mm. Elementy obsługujące piłę nacinającą zgrupowane są w zespół znajdujący się na korpusie.

Na pilarce E3200 Robland można dokonywać cięć na długość 3200 mm. Szerokość piłowania z prawej strony wynosi 1280 mm. O precyzji ustawień wymiarów decydują prowadnice, w tym modelu wszystkie wykonane są z anodowanego aluminium. Na stole poprzecznym znajduje się teleskopowa prowadnica ograniczającą. Posiada ona dwa wysuwane ograniczniki wyposażone w lupy, dzięki czemu można łatwo wyeliminować błędy podczas mierzenia. Jej część teleskopowa może być wysuwana aż do 2500 mm. Zaletą prowadnicy równoległej, o odpowiedniej długości, jest bardzo lekki przesuw, możliwy dzięki żeliwnemu wspornikowi i prowadnikowi w formie stalowego wałka.

Za idealne cięcie pod kątem prostym oraz dokładne cięcia ukośne 2 x 60o odpowiada prowadnica kątowa. Jest ona wyposażona w liniał z podziałką wraz z wysuwanym ogranicznikiem i mimośrodowym dociskiem zamontowanym na wózku.

Do podłączenia systemu odpylającego maszyna posiada króciec o średnicy 100 mm.

Pilarka formatowa E3200 posiada bardzo solidną budowę. Odpowiednie wzmocnienia i użebrowanie zapewniają jej konstrukcji dużą sztywność oraz odporność na skręcanie. Żeliwny stół spoczywa na czterech punktach mocowania, a wszystkie elementy, takie jak na przykład stół rozdzielczy, są połączone razem i tworzą zwarty zespół. Korpus wykonany jest z blachy spawanej o grubości 4 mm. Trwałość wykonania potwierdza masa maszyny, która wynosi 630 kg.