Aplikacja do projektowania i zarządzania produkcją okien i drzwi - Prologic FenOffice

Ocena użytkowników:  / 10

Aplikacja do projektowania i zarządzania produkcją okien i drzwi

Elastyczna produkcja w wielu systemach

Nowoczesne firmy produkujące okna muszą wykazywać się maksymalną elastycznością. Zmusza je do tego szeroki wachlarz systemów w jakich obecnie produkuje się stolarkę otworową. Jednocześnie producenci muszą być przygotowani na żądania klienta w zakresie bezwzględnej terminowości dostaw i jakości produktu. Sprostanie tym wszystkim  wymaganiom wymaga zastosowania odpowiednich maszyn, narzędzi ale również oprogramowania, które spina takie elementy jak: obsługa klienta, projektowanie, zarządzanie produkcją i logistyka.

Filip Jackiewicz

PrologicOprogramowanie, które podoła ww. wymaganiom to produkowany przez Prologic Computer GmbH – FenOffice. Na użycie tego software’u zdecydowała się firma braci Kowalskich z Szymanowa koło Rawicza. Tradycja produkcji okien w tej firmie sięga lat 30 – tych ubiegłego wieku. Obecnie firma produkuje stolarkę otworową pod konkretne zamówienia klientów w kilku systemach i w ogóle nie prowadzi produkcji seryjnej. Taka specyfikacja produkcji wymaga maksymalnej elastyczności.

- Odbiorcami naszych produktów jest właściwie cała Europa. Zdarzają się również zamówienia z innych kontynentów. Klientów do polskiego producenta przyciąga między innymi stosunek ceny do jakości. Dlatego naszymi priorytetami jest dbałość o jakość naszego produktu, ale również terminowość dostaw. Obecnie dotrzymywanie terminu i jakość są najważniejszymi cechami cenionego producenta stolarki otworowej  - mówi Robert Kowalski, współwłaściciel firmy Bracia Kowalscy.

 

Dobór maszyn, narzędzi  i oprogramowania

Obecnie firma Bracia Kowalscy produkuje stolarkę budowlaną w oparciu o maszyny  CNC sterowane Online z biura  firmy Weinig  i SCM oraz narzędzia firmy Oppold System.

- Generalnie produkować można na rożnych maszynach. Jednak w przypadku tej firmy chodzi o to żeby zapewnić różnorodność produktu i wspomniane już termin i jakość. To zapewniają maszyny CNC sterowane z programu  – mówi Jan Megier z firmy Prologic – Kilka lat temu polscy producenci byli cenionymi kontrahentami dla całej Europy, ale cechowała ich niepewność  dostaw. Dlatego na rynku zostało miejsce tylko dla takich firm jak Bracia Kowalscy, które są w stanie dopasować się do ciasno zaplanowanych terminów w budownictwie i wyprodukować nowoczesne systemy okien i drzwi – dodaje.

Jednak maszyny to nie wszystko. Terminowość dostaw jest wynikiem odpowiedniego zarządzania produkcją. Dlatego w tym miejscu potrzebne jest oprogramowanie, które pozwoli na kompleksową organizację procesu od projektu do wyprodukowania okna.

- Program FenOffice zapewnia organizację poszczególnych etapów w produkcji i sprzedaży okien. Pierwszym krokiem jest zapewnienie odpowiedniej obsługi klientowi. Za pomocą naszego programu możemy przygotować ofertę w różnych językach a następnie zaprojektować okno od A do Z – mówi Jan Megier – Na samą produkcję tracimy najmniej czasu. Resztę zajmuje przygotowanie produkcji, a więc zaprojektowanie okna  oraz zamówienie materiału. Nasz program spina, więc takie elementy jak obsługa klienta, projektowanie, zarządzanie produkcją i logistyka – dodaje.

ProLogic Computer GmbH - kompetencja w oprogramowaniu dla producentów okien i drzwi.

ProLogic, od ponad 25 lat, oferuje swoim klientom elastyczne rozwiązania Software dla producentów okien i drzwi. Rozwiązanie ERP FenOffice wspiera przedsiębiorców we wszystkich obszarach produkcji okien. Program jest zbudowany modułowo i dzięki poszczególnym stopniom rozbudowy oferuje rozwiązania dla małych, średnich i dużych zakładów.

PrologicProgram oferuje uniwersalnie skonstruowane zarządzanie projektami dla wszystkich aktualnych systemów operacyjnych Windows. Oprogramowanie może pracować w sieci i może być obsługiwane zarówno przez użytkowników wewnętrznych jak i zewnętrznych. Program FenOffice jest dostępny w języku polskim, jego decydującą zaletą jest szybkość, z jaką dane mogą być opracowywane i organizowane. Odbywa się to dzięki doskonale zorganizowanym i szybkim bazom danych, administrują one informacjami i błyskawicznie dostarczają potrzebnych informacji. W celu zabezpieczenia informacji poufnych oferowany jest moduł zarządzania użytkownikami ze szczegółową kontrolą dostępu do poszczególnych obszarów programu. Konstrukcja wspomaga wszystkie systemy okien i drzwi powstające z drewna, drewna – aluminium, PVC, PVC – aluminium i samego aluminium. Program radzi sobie bezproblemowo z najróżniejszymi kształtami okien oraz z zapisem specjalnych konstrukcji z konturami wewnętrznymi. Pod względem administracyjnym oferowane są możliwości różnych metod kalkulacji i analiz handlowych łącznie z zarządzaniem różnymi informacjami dodatkowymi. Dzięki głębokiej integracji z produktami Microsoft Office możliwe jest również dzięki programowi FenOffice łatwe administrowanie dokumentami i pocztą elektroniczną. Wszystkie informacje dotyczące klienta (projekty, korespondencja, obrazy, etc.) są w każdym momencie osiągalne poprzez obszerną bazę danych adresów.

Podstawowymi modułami oprogramowania FenOffice są moduł administracyjny ProAdmin oraz moduł konstrukcji ProDesign. Do tych dwóch podstawowych elementów mogą być dodawane różne moduły dodatkowe.

 

ProAdmin – przejrzysta administracja

Podstawowy moduł ProAdmin oferuje wszystkie funkcje, które są potrzebne każdego dnia producentowi okien. Dzięki niemu można łatwo, szybko i przejrzyście opracować całą stronę administracyjną i handlową projektu (dokumenty ofert, potwierdzeń zamówień, dokumentów odbioru towarów, faktur).

W kolejnych etapach tworzenia program może zostać poszerzony o dodatkowe moduły.

  • Dzięki kontrolowaniu i szacowaniu możliwości fabryki program może planować wydajność. Statystyki materiałowe, szacowanie ilości i listy sprzedaży są podstawą skutecznych decyzji przedsiębiorcy.
  • Poprzez administrację magazynem producent okien stale ma wgląd w sytuację na magazynie. Automatyczne generowanie zamówień koordynuje dyspozycje materiałowe, dostępność i rezerwację elementów potrzebnych do produkcji.
  • Dzięki współpracy z wieloma programami BDE wiele istotnych informacji jest dostępnych dla kalkulacji, księgowości itp.
  • Poprzez zakładowy terminal zamówienia mogą bezpośrednio z biura handlowego być przesyłane do centrum przedsiębiorstwa, a administrowanie użytkownikami organizuje prawa dostępu wewnętrznych i zewnętrznych współpracowników.
  • Kalkulowanie poszczególnych pozycji może odbywać się na podstawie cenników modułowych i dopłat lub też uwzględniając koszty materiałów i pracy.
  • Dzięki modułowi ProTime – Rejestracja czasów powstała możliwość rejestracji czasów rzeczywistych powstających w zakładzie. Zarejestrowane czasy są potem do dyspozycji dla różnego rodzaju analiz i statystyk. Te informacje mogą być selekcjonowane według pracownika, miejsca powstania kosztów, zlecenia produkcji i okresu rejestracji. Rejestracja może odbywać się ręcznie lub w trybie on-line, poprzez kody. Ponadto dzięki ProTime możliwe jest zarządzanie i ustalenie wskaźników tworzenia wartości dla projektu.
  • Łącza przekazu danych dla obrabiarek, centrów obróbczych oraz dla kompleksowych technologii produkcji są przez nas realizowane i z sukcesem wykorzystywane przez użytkowników oprogramowania w całej Europie.

 

ProDesign – pewna konstrukcja

Niezależnie od rodzaju materiału moduł konstrukcyjny ProDesign tworzy bardzo dokładnie i szybko skomplikowane konstrukcje okien. Proces konstruowania jest stale widoczny na ekranie komputera. Detale są widoczne jako kontury lub z wybranym kolorem pozycji. Źródła błędów są sprawdzane już podczas konstruowania i komentowane poprzez odpowiednie meldunki.
Elementy konstrukcyjne za pomocą kursora mogą zostać usytuowane w wybranych polach. Podczas tworzenia pozycji użytkownik może dokonywać zmian wymiarów, połączeń, profili i materiałów oraz pozycji poszczególnych elementów. Przed przekazaniem części okna na maszyny produkcyjne, do centrów obróbczych lub automatów do nawierceń, pozycje obróbki dla części okuć mogą zostać przedstawione graficznie w skonstruowanej pozycji. Każde skonstruowane okno może zostać zapisane jako typ standardowy i jako taki typ może być później używane przez program do nowych konstrukcji.

Poprzez moduł produkcji drzwi w bardzo prosty sposób można zdefiniować drzwi wewnętrzne i zewnętrzne. W systemach drzwi wewnętrznych opracowane są specyficzne dla nich elementy konstrukcyjne takie jak futryny regulowane czy przeszklenia drzwi płytowych. Zarówno przy projektowaniu skrzydeł drzwi jak i przy tworzeniu futryn program elastycznie wspomaga cały proces konstrukcyjny.

Moduł generowania przekrojów może wytworzyć rysunki takich elementów jak rama, skrzydło, szprosy, poszerzenia, uszczelki, szkło, itp. Zmiany w elementach w odniesieniu do parametrów i położenia w elemencie okna są widoczne natychmiast na przekroju. Położenie linii przekroju określa, jakie obiekty przedstawione są na przekroju. Przebieg przekroju można zdefiniować jako poziomy, pionowy lub jako stopniowy.

Dla wszystkich skonstruowanych pozycji okien, drzwi zewnętrznych i wewnętrznych może zostać przeprowadzone przygotowanie produkcji oraz może zostać wytworzona dokumentacja produkcyjna zawierająca listy produkcyjne i etykiety. Dzięki modułom generowania danych i sterowania maszynami program może usprawnić i przyśpieszyć cały proces produkcyjny.

Kurier Drzewny

Sketchup - rama okienna

Ocena użytkowników:  / 2

Sketchup - rama okienna