TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 17 wrz 2019, 17:12

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość

Dzień dobry,

Na wstępie chciałbym się przedstawić, jestem Marcin i chce wykonać regał z frontami do zabudowy w wnęce.
Zainspirowany artykułami w internecie odnośnie samodzielnej budowy mebli, a także pewnymi zdolnościami manualnymi i oczywiście chęcią zaoszczędzenia trochę pieniędzy. Chciałbym was prosić o weryfikacje moich założeń, oraz ewentualne porady.

Ma to być pełnoprawna szafa tj. boki, korpus, tył, wbudowana w wnękę zamkniętą murem z trzech stron (doki + tył).
Wnęka ma wymiary 2460mm - wysokość, 627-630mm-szerokość (z jednego boku dojdzie jedna płyta 18mm, w celu wyrównania nierówności, oraz odsunięciu szafy od opaski drzwiowej), oraz 435mm głębokości.

Zaplanowałem że szafa będzie składać się z dwóch elementów, tak aby można było ją złożyć i żeby sięgała do sufitu. Dolny wyższy około 2 metry, oraz górny.
Mam do Państwa kilka pytań:
1)Szafa ma mieć głębokość: korpus 405mm + fronty 18 mm + plecki 3 mm = 428mm, pozostałą przestrzeń z tyłu zostawiłem jako wentylacje. Zostawić tak, czy też nie ma takiej potrzeby ?
2)Myślałem żeby szafa stała na bokach na ślizgaczach (5mm), + cofnięty cokół. Szkoda mi trochę 10 cm na standardowe nóżki.
Ale nie jestem pewny czy to dobry pomysł.
3) Półki dałem na głębokość 390mm - i tutaj nie wiem, jak się generalnie przyjmuje. Sprawdziłem pozostałe meble w domu, i właściwie w każdej szafce jest inaczej. Czasem równo z korpusem, czasem cofnięte 5mm, 10mm. Tutaj przeznaczeniem mają być głównie buty mojej kobiety, oraz kilka moich, zarówno w pudełkach jak i luzem. Pomyślałem że większe cofnięcie będzie ułatwiało dostęp do wyższych półek.
4) I jeszcze odnośnie półek. Waham się jeszcze na temat szerokości półek. Czy mają być takie same jak szerokość wewnętrzna wieńca dolnego tj. 572mm, czy też zmniejszyć o 1 mm do 571mm (tak aby lepiej się montowało), bo zauważyłem że większość kołków do półek ma takie pogrubienie pośrodku na grubość 0,5mm.
5) Skręcenie - tutaj pomyślałem o kołki + konfirmaty. I mam kolejny dylemat odnośnie rozłożenia tych mocowań na szerokości korpusu.
Dać 2 konfirmaty bliżej krawędzi (5-6 cm od krawędzi) + jeden kołek pośrodku. Czy wystarczą same konfirmaty ?
Zaopatrzyłem się w zestaw do połączeń kołkowych, ale sam już nie wiem. Na konfirmaty dużo szybciej i prościej.

Dołączam dwa rzuty z wymiarami, proszę o spojrzenie czy gdzieś nie popełniłem błędu, i ewentualne wskazówki.

pozdrawiam

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Awatar użytkownika

Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Co da Ci jeden kołek na środku? Ani to nie pomoże w składaniu, ani nie wzmocni konstrukcji. Orobisz się, a nic nie zyskasz. To jedno.
Drugie to nóżki regulowane. To, że szafkę chcesz podzielić na dwie części (góra/dół) to dobrze, bo łatwiej będzie Ci to postawić po złożeniu. Ale wracając do nóżek to poza "zabieraniem wysokości" mają one też takie zastosowanie, że rozpierają góra-dół.
Trzecie to półki leżące na podpórkach. Zrób je o max 2 mm mniejsze. Jak zrobisz o 1 mm nic się nie stanie tak jak i nic się nie stanie kiedy zrobisz 0 mm luzu. To nie ma żadnego znaczenia w szafce na buty. Co do ich głębokości to 5 mm różnicy wystarczy w zupełności.

Dziękuje za odpowiedzi.
Jak się coś robi pierwszy raz to czasem za dużo niepewności, i dobrze spytać specjalistów w danej branży.

Omen pisze:
Co da Ci jeden kołek na środku? Ani to nie pomoże w składaniu, ani nie wzmocni konstrukcji. Orobisz się, a nic nie zyskasz. To jedno.

Tak też pomyślałem, ale uzmysłowiłem to sobie dopiero po pierwszych próbach z przyrządem do kołków. Czyli rozumiem że najrozsądniej jest pozostać przy samych konfirmatach. Przy takiej głębokości 2 szt. będą ok ? Czy dodać trzeci pośrodku ?
Czytałem że należy je kręcić w odstępie min 25 cm od siebie, a tutaj w przypadku 3 szt. były by za gęsto, i płyta może się rozwarstwić.

Omen pisze:
Drugie to nóżki regulowane. To, że szafkę chcesz podzielić na dwie części (góra/dół) to dobrze, bo łatwiej będzie Ci to postawić po złożeniu. Ale wracając do nóżek to poza "zabieraniem wysokości" mają one też takie zastosowanie, że rozpierają góra-dół.
To tutaj jeszcze będę musiał to przemyśleć. Najniższe jakie znalazłem to H45 (45-70mm), z drugiej strony szafę mogę przykręcić do ściany bocznej aby ją zabezpieczyć, a po trzecie zastosowanie nóżek wymusza lekką zmianę wymiarów formatek dolnych, ale pozwala na dokładniejsze dopasowanie do sufitu.

Omen pisze:
Trzecie to półki leżące na podpórkach. Zrób je o max 2 mm mniejsze. Jak zrobisz o 1 mm nic się nie stanie tak jak i nic się nie stanie kiedy zrobisz 0 mm luzu. To nie ma żadnego znaczenia w szafce na buty. Co do ich głębokości to 5 mm różnicy wystarczy w zupełności.

Dzięki. W takim razie półki węższe o 2mm, i płytsze o 5mm w stosunku do wieńca.

Dzięki za podpowiedzi. Biorę się do pracy.

Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
2 konfirmaty na tej głębokości mebla to max. o płytę się nie martw - nie rozwarstwi się, chyba , że konfirmat dasz z samego brzegu. półki żeby nie latały daj 0,5 do max 1mm luzu . stopki - np italiana ferramenta model integrato - regulowane przez wieniec dolny jest kilka typów lub powszechnie dostępne ~30 mm również z regulacja przez wieniec dolny. Osobiście zmierzył bym jak uciekają ściany ( kąty ) na froncie wnęki , żeby potem nie było nie potrzebnie dziury. powodzenia - na pewno się uda :-)

Witam fachowców,
Porywam się z motyką na księżyc , ale lubię majsterkować choć tym razem chyba przeginam ;-).
Chcę zrobić szafę o wymiarach szer. 2950mm x 3100mm z drzwiami nakładanymi . Mój plan jest taki : 5 słupków o wymiarach wys.2400x 590mm i 3 nadstawki, dwie 600x1180 i środkowa 600x 590 . Płyta 18mm
Drzwi mają być z ramek aluminiowych ze szprosami i z lustrem( zamówienie u producenta) - tego nie będę robił sam .haha
szafa z jednej strony przylega do ściany więc widoczny jest tylko lewy bok .
Pytanie do fachowców : czy dobrze rozplanowałem formatki ? Z uwagi ,że szefowa co chwile wymienia panele na podłodze a szafa trochę kolos będzie, wymyśliłem że zrobię ją na nóżkach tak żeby móc ewentualnie wymienić panele . Cokół z boku i czoła. Czy to się da tak zrobić ? czy powinno stać na bocznych wieńcach (ciężkie będzie).
Czy ktoś ma doświadczenie z takimi drzwiami (będą wysokie 2400 mm ) więc czy będą stabilne (myślę o 6 zawiasach ) nadstawka będzie miała oddzielne drzwi . Czy drzwi jak pomniejsze o 4mm to szczeliny nie będą za duże ? Ramki mają profil 20mm x18mm Z-1
Czy połączenie korpusów na konfirmanty zda egzamin czy jeszcze kołkować . Korpusy chcę połączyć razem . Jestem amatorem więc język może nie fachowy . Nie róbcie polewki . I pytanie główne ryzykować czy spodziewać się że wyjdzie szopa :-).
Pozdrawiam romek

Awatar użytkownika

romanesku1 pierwsza rzecz to daj dno nie pomiędzy boki tylko boki postaw na dnie i wtedy dasz to na regulowanych nogach o wysokości 10 cm. Druga rzecz. Bok widoczny (lewy) zrób jako dodatkową nakładkę wtedy bardziej dopasujesz szafę do zastanego pomieszczenia. Przykręcisz go od środka szafy na wkręty. Zrób go od podłogi do sufitu i od ściany do przodu tak aby zachodził z boku na drzwi.
Trzecia rzecz to szuflady. To są szuflady wewnętrzne, czy zwykłe (fronty szuflad są widoczne przy zamkniętej szafie ;) )?

Szuflady wewnętrzne mają być i chyba przy tej ilości zawiasów to mi tak nie wyjdzie ? . Czyli rozumię ,że całe wyliczenia formatek do poprawki jak ma być wieniec góra - dół na zewnątrz ? Pomysł z bokiem -nakładką faktycznie extra - znając moją żonę to ze cztery zestawy w różnych kolorach będę musiał zrobić :-) Zastanawiam się jeszcze nad tymi drzwiami czy za długie nie są . A łączenia płyt -powinny być kołki ?

łączenia skoro pytasz - sposób prosty : konfirmat , poprawny konfirmat + kołek, usztywnienie całej bryły płyta HDF od tyłu i tu możesz albo przybijać albo po ludzku użyć wkrętów 3x14 i po prostu przykręcić ( mierz przekątną każdej bryły - to ważne ! )
drzwi - wyjdą, tylko musisz delikatnie przesunąć szuflady w ten sposób, aby nie było kolizji zawias-szuflada lub zawias- półka , względnie zawias-wieniec
przy wysokich formatkach drzwi możesz trafić na zdeformowaną płytę , ale: odkształcone drzwi to nie koniec świata- są specjalne zestawy do prostowania drzwi ( frezowanie od tyłu , dlatego na wszelki wypadek zaprojektuj cofnięcie półek i szuflad ( całego środka ) o ok 10 mm
przy szufladach wewnętrznych weź pod uwagę grubość rączki ! o tyle cofnij prowadnice.
zdjęcie gotowego mebla umieść na forum :-)
powodzenia

Awatar użytkownika

Przyjrzyj się gdzieś w domu jak wyglądają otwarte drzwi w szafce. Wchodzą w "światło" szafki. Szuflada się nie wysunie jak zrobisz ją "normalnie" lub dasz zwykłe zawiasy.

Co do różnych szerokości to tylko dno jest szerokości szafki (dolnej części). Nadstawki są robione normalnie czyli dno/góra pomiędzy bokami. Tylko boki w dolnych szafkach stoją na dnie. Wieniec górny dolnej szafki wchodzi pomiędzy boki.

Jak chcesz składać na kołki i potem jeszcze to skręcać to tak rób. Będzie ci wygodniej składać szafki jak składasz je sam. Ale otwory na kołki trzeba zrobić i o tyle wydłuży się robota. Nie ma nic za darmo.

Nie wiem, które formatki to są drzwi ale jak "x2 grafit" to są złe

Omen dzięki . Nie uwzglednialem w moim projekcie ☺ frontów bo będę je zamawiać oddzielnie . Te grafity miały iść na zewnętrzne boki. Po twojej radzie z nadstawkami zrobię białe. A te kolki to obowiązkowo bo konfirmanty łatwiej .Ale jak trzeba to będę dłubał :-) A zawiasy to jakie ( kąt otwarcia) bo bluma będą, tak producent drzwi mi zaproponował . Do szaf w domu nie zajrzę bo mam ikea Pax wszystkie i szuflady hulają . Choć jak je skladalem to teraz mam stracha i nie otwieram :-)
m.premium , dzięki za info . Czytałem w telefonie odpowiedź i nie zauważyłem Twojej. Z drzwiami nie rozumię, ale mają być z aluminiowych profili z lustrem w środku i szprosami poprzecznymi ( wzór loftowy) to chyba temat ze zdeformowaną płytą nie dotyczy. Powiem wam szczerze ,że trudny ten język stolarski :-) a ja laik w nomenklaturze fachowej jestem, więc trzeba do mnie "jak krowie na rowie''. Już więcej nie napiszę konfirmant :-) Jakby ktoś napisał mi np. 3 konfirmaty + 2 kołki , zawiasy takie a nie inne , kup prowadnice takie . Poza korpusami to zielony jestem , choc posty z forum rewelacyjny kurs dla mnie :-)

Awatar użytkownika

Jak będziesz montował zawiasy w słupkach gdzie są szuflady to pomiędzy jedną a drugą szufladą musisz zrobić odstęp powiedzmy 4-5 cm na prowadnik zawiasu i ten wymiar podajesz (środek tej odległości) przy zamawianiu frontów. Bo jak ich nie podasz to np. oni wywiercą ci sami zawias w miejscu gdzie u Ciebie wypada półka. Więc wymiary gdzie mają zrobić zawiasy podajesz im przy zamawianiu frontów. Podajesz im środek wysokości zawiasu. I ten środek wypada powiedzmy max 3 cm nad/pod półką.

Wracając do szuflad to pod prowadnice szuflad po stronie zawiasów dajesz podkładki z np. sklejki (ale tylko pod prowadnice) powiedzmy ok 10 mm. To jest po to aby szuflada nie zaczepiała o otwarte drzwi. Możesz też dać dystans na całą wysokość wnęki z szufladami ale wtedy będziesz musiał wyciąć w nim jakieś tam "kółko" aby zawias przykręcić do boku szafki, a nie do tego dystansu. Zawias musi się po prostu "zapaść" w ten dystans ;) A zawiasy prawdopodobnie będziesz miał te: 71T970A.

Witam ponownie z podziękowaniami za fachowe porady :-) . Skończyłem swoje dzieło , co prawda z miesiąc temu.... ale jakoś zleciało . No to się pochwalę . Wyszło jak wyszło ale fan był przy pracy niesamowity ;-)

brawo Ty !

Awatar użytkownika

Zawód: Barman
Nooooo... Piękna szafa! Naprawdę profesjonalne wykonanie, nie ma co. Gratulacje!

extra.. skąd dorwałeś takie drzwiczki z lustrami ?

Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Zobal takie robi.

Zamówiłem w firmie Cordia w Zatorze. Po rozpoznaniu rynku w mojej ocenie najlepsza oferta cena + wykonanie . Kurier przywiózł na palecie ;-) dodam że te duże mają po 240cm wysokości więc strach był

GrzegorzH pisze:
Nooooo... Piękna szafa! Naprawdę profesjonalne wykonanie, nie ma co. Gratulacje!

Dziekuje ! Tak mnie poniosło to stolarstwo że stół zrobiłem również sam . Komody też nieoszczedzilem :) blat i drzwiczki wymienione :)

jaki typ tych drzwi. patrzyłem na ich stronie i nie moge znaleźć

I w jaki sposób są montowane te fronty? Bo żadnych otworów pod standardowe zawiasy tam nie widać :)

Witam, sorry że tak póżno odpowiadam, ale wakacje, urlop :) . Drzwi zrobione z ramki BRW czarny mat (mają w katalogu) . Zawiasy do ramek nawiercane w ramce od środka :). Dostałem drzwi razem z zawiasami bluma. Szprosy poprzeczne są konstrukcyjne ( nie ozdobne naklejane od zewnątrz- takie rozwiązania miały inne firmy ale to lipa) dzięki temu lustra są oddzielnymi kwadratami a nie całą taflą. Miałem stracha przy zamówieniu ale wyszło super, nie wiem czy robiłem pierwszy bo nigdzie nie mieli wizualizacji, zdjęcia itp. więc robiłem na czuja :idea: . Od wewnątrz jest folia ochronna - rozwiązanie w moim wypadku nie sprawdziło się przy szufladach wewnętrznych. Jak nie otworzysz drzwi do 90 stopni to róg frontu szuflady zdziera folię . Wkleiłem w tym miejscu gdzie są szuflady płytę z poliwęglanu i problem rozwiązany. Teraz nie ma obawy ,że szuflada coś uszkodzi . Tyle moich wywodów :d Drzwi są lekkie lustro 4mm + aluminiowe ramki +5 zawiasów . pozdrawiam

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.