TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 12:45

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 01 gru 2015, 09:45 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
Nie umiem fornirowania, a mam zapytanie. Jeden znajomy powiedział że nie bawi się w forniry bo nie chce mieć problemów że nie ten odcień itd. ale jednak wiele firm to robi więc pewnie nie jest to bardzo trudne ?
Na www CDO jest napisane że modyfiki mają plus bo nie ma problemu z powtarzalnością odcieni, ale zaś mówili że jak bym chciał kupić płyty gotowe to nie szlifuja ich bo bardzo źle sie je szlifuje, no a klienta ciekawi fornir modyfik któryś z palisandrów i jako że nie szlifują to muszę go skreślić z listy bo sam tego nie wyszlifuję, więc szukam coś z naturalnych a podobnych do palisandrów. Ktoś coś doradzi ?
No i jak robicie/szlifujecie modifiki skoro tak źle się je szlifuje ?

Druga opcja jest jeszcze taka że zastanawiam się i wolał bym zrobić to bardziej osobiście a mianowicie, kupić formatki wiórowe, forniry luzem i sklejać ręcznie tasmą, potem na kalwarie na prase i na szerokotasmowke. Dlatego że więcej doświadczenia tak zdobędę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2015, 12:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Modyfiki są miękkie. Źle się je szlifuje? Po prostu częściej trzeba wymieniać papier. Ogólnie jest to plastikowy badziew który niczym nie przypomina naturalnego drewna. A sam wyszlifujesz np szlifierką oscylacyjną. Pozostaje tylko lakierowanie ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2015, 15:47 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
Lakierowanie zlecam.
Jaką fajną szlifierkę do szlifu fornirów mógłbym kupić? co jest ważne, ciężar, duży krążek, wielkość narzędzia, dobre odsysanie itd. ?
To jest jedyna taka robota choć może za pół roku wpadnie druga i dlatego np jakiś SKIL mi wystarczy czy lepiej od razu np. Makite kupić ?
Sprzedawca mówił ze jedna płyta modyfikuj zużywa tyle papieru co 10 płyt naturalnego.

Ktoś może wie czy Filipiak albo CDO maja takie usługi jak prasa i okleiniarka do krawędzi i jesli tak to którą firmę wybrać ? A może EMI ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2015, 16:11 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Ja używam Rotex'a 150. Co jest ważne? Skok oscylacji, średnica talerza ( moim zdaniem powinna być to 150tka) no i firma. Jeżeli masz możliwość przełączania między szlifowaniem zgrubnym a wykańczającym to praca staje się przyjemnością. Jeśli nie - trochę więcej czasu zajmie szlifowanie czegokolwiek. Według mnie nic nie przebije rotex'a. Za nim ustawiłbym GEX'a Turbo i Makitę ( nie pamiętam modelu ale też ma zgrubne szlifowanie), a dalej całą resztę. Odnośnie szlifowania - niedawno zacząłem używać siatek Mirka Abranet. Niezłe szaleństwo :D Dokupiłem jeszcze Autonet by sprawdzić czy różnica 1.5zł na talerzu jest zasadna ale nie miałem okazji dłużej popracować obydwoma rodzajami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2015, 17:18 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Danio pisze:
Sprzedawca mówił ze jedna płyta modyfikuj zużywa tyle papieru co 10 płyt naturalnego.


Chyba ten sprzedawca był pijany:)
Większość modyfikatów łatwiej szlifnąć mimośrodową, jak fornir naturalny.
Twardy fornir naturalny np dąb szlifuje się taśmową. Mimośrodową, to można wypolerować, a nie wyszlifować.
Oba rodzaje oklein bywają oleiste. Nie ma reguły, czy to naturalny, czy modyfikowany. Podobnie jest z twardością.

Chcesz dobry modyfikat, to zamów w Alpi. Weźmiesz tyle liści ile Ci trzeba. Nawet 1 szt.
Natomiast naturalnego nikt Ci liścia nie sprzeda. A jak sprzeda, to i tak zapłacisz, jak za pół paczki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2015, 18:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:57
Posty: 953
Lokalizacja: Poznań
Zawód: Budowniczy mostów
Specjalizacja: Wkładanie kija w mrowisko.
ja mam gexa 150 (nie turbo) faktycznie do zgrubnego przydało by się coś agresywniejszego, choć na moje potrzeby wystarcza mi gex
fornir modyfikowany jest moim zdaniem nieładny, ot co

_________________
Gdyby mi się chciało tak jak mi się nie chce


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2015, 18:26 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2109
Lokalizacja: Swaj
PBstol pisze:
Oba rodzaje oklein bywają oleiste. Nie ma reguły, czy to naturalny, czy modyfikowany.

Dlaczego modyfikowany ma być oleisty ?

PBstol pisze:
naturalnego nikt Ci liścia nie sprzeda

Zapraszam do Swaja.

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2015, 18:27 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lis 2015, 14:50
Posty: 175
Lokalizacja: Wadowice
Zawód: zawodowiec
Danio pisze:
potem na kalwarie na prase
Kalwarię Zebrzydowską?

_________________
Życie jest zbyt krótkie, by było małe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2015, 18:31 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:57
Posty: 953
Lokalizacja: Poznań
Zawód: Budowniczy mostów
Specjalizacja: Wkładanie kija w mrowisko.
SETA pisze:
Zapraszam do Swaja.


gdzie ? bo ja na pewno przyjadę :)

_________________
Gdyby mi się chciało tak jak mi się nie chce


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2015, 19:54 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
SETA pisze:
Dlaczego modyfikowany ma być oleisty ?


download/file.php?id=1426&mode=view
Palisander santos firma veneer. Nie dało się tego kleić np taśmą malarską (białą, żółtą, niebieską).
Rozpadało się. Akurat przyszła do mnie spajarka, jak robiłem szafę.
Tak musiałbym jechać i zlecać komuś.

Dla ścisłości może nie "ma" być, a "może" być.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2015, 20:27 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Classic Veneer - palisander...jakiś tam. Miękki, zapychający papier. Poza tym gdy zapomniałem dać podkładu na cokole i kilku innych listwach które były częścią szafy - lakier zrobił się szary. Długo myślałem o co biega. Dopiero po jakimś czasie wpadłem na to, że nie dałem podkładu pod poliakryl, który wcześniej idealnie spisywał się przy prawdziwym drewnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2015, 21:16 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2109
Lokalizacja: Swaj
PBstol, ale ta "oleistość" to nie kwestia tego jednego rodzaju okleiny, tylko większości modyfikantów, gdyż są robione z tego samego surowca. Chyba nie myślisz, że modyfikowany palisander jest robiony z palisandru.

A co do taśmy malarskiej, to dlaczego stosujesz takie badziewie ? Nie lepiej dedykowaną do tego taśmę "Jawa" ?


zeus, co potrzebujesz ?

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2015, 21:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Seta

Ja takiej oleistości nie zauważyłem w innych modyfikatach, jak w tym palisandrze. Był jak teak naturalny.
Uważasz, że łatwiej wyszlifować fornir dębowy, jak np fornir dębowy modyfikowany?
Dla mnie ten pierwszy jest za twardy, żeby to dobrze zrobić szlifierką mimośrodową.
Natomiast modyfikat wystarczy liznąć. Może to też zależy od producenta. U mnie najbliżej Laminart.

Dla mnie taśma jawa gorzej schodzi od tej taśmy, którą posiadam i czasami się nią posiłkuję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2015, 21:49 
Offline

Rejestracja: 14 mar 2015, 17:50
Posty: 387
Jak dla mnie, to fornir modyfikowany to zwykła sieczka, która ma zastosowanie tam, gdzie produkt końcowy ma wyglądać tak, jak to co jest na wzorniku.
Uroku to za bardzo nie ma.

Ale przynajmniej klient nie będzie zaskoczony efektem końcowym, co w przypadku np. orzecha amerykańskiego może się zdarzyć.


PBStol, a dlaczego uważasz, że nie można wyszlifować dębu mimośrodem? Ja tam szlifowałem i jakoś wychodziło. Fakt, że raczej szlifuję metrów kilka a nie kilkadziesiąt.


Ostatnio zmieniony 01 gru 2015, 22:04 przez Jelina, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2015, 21:55 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Mam złe doświadczenie z modyfikowanymi . W szczegolnosci dab bielony. Po pol roku zrobil sie żółty.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2015, 22:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:57
Posty: 953
Lokalizacja: Poznań
Zawód: Budowniczy mostów
Specjalizacja: Wkładanie kija w mrowisko.
SETA pisze:

zeus, co potrzebujesz ?


Jeszcze nie wiem, ale doświadczenia mam takie, że kupuję ilości hurtowe i potem mi tego trochę zostaje więc myślę o alternatywie,

teraz szukam obłogów jesionowych na schody tymczasowe ;)

co do taśmy, używam jawa, schodzi masakrycznie ciężko, jak jest dobrze oklejona formatka istnieje ryzyko przeszlifowania forniru, żeby ją usunąć, parę razy myślałem o samoprzylepnej lakierniczej (kiedyś Kuba proponował), ale jeszcze nie sprawdzałem

_________________
Gdyby mi się chciało tak jak mi się nie chce


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2015, 22:15 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2109
Lokalizacja: Swaj
PBstol pisze:
Seta
Uważasz, że łatwiej wyszlifować fornir dębowy, jak np fornir dębowy modyfikowany?

Nie widzę większej różnicy. Naturalny jest twardszy, ale szlifuję tylko stacjonarną szlifierką taśmową, a jej wszystko jedno.

PBstol pisze:
Dla mnie taśma jawa gorzej schodzi od tej taśmy, którą posiadam

Ale tylko Jawa ściąga okleinę, gdy wysycha. Inne tej ważnej właściwości nie mają.
A przy szlifowaniu maszynowym, schodzi jak masło.

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Ostatnio zmieniony 01 gru 2015, 22:17 przez SETA, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2015, 22:16 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Jelina pisze:
nie można wyszlifować dębu mimośrodem?


Jak ktoś ma dobrą łapę, to i kostką wyszlifuje:) Tylko po co się męczyć.

piotr-gka
U mnie było podobnie z dębem bielonym. Nie tylko u mnie. Ten z Alpi chyba mniej żółknie.
Robiliśmy też jakiś brązowy, to wyblakł tu gdzie słońce wpadało.

Moim zdaniem to kwestia gustu. Co komu się podoba. Wolę robić modyfikowany, jak bejcować np dąb naturalny.
No i to nie ja wybieram okleinę. Jak ktoś przychodzi z napisaną nazwą to nie powiem "tego forniru, to ja nie umiem zrobić" :)

Największy szajs w obróbce jaki kleiłem to heban nero. Posiadał zgrubienia i musiałem go fornirować przez przełożoną piankę.
Jednak po pół roku się ładnie nasycił i teraz wygląda bardzo ładnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2015, 22:20 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2109
Lokalizacja: Swaj
PBstol pisze:
Posiadał zgrubienia i musiałem go fornirować przez przełożoną piankę.

Prasa sobie z tym nie poradziła ?
A ta pianka, to chyba nie przy fornirowaniu na gorąco ?

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2015, 22:33 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 16:17
Posty: 1744
Bo klon z którego jest robiony tak się zachowuje :) Danio do szlifowania najlepsza jest szerokotaśmowa w ostateczności długotaśmowa.. Zeus wiesz co , po drodze masz ja Ci sprezentuję tego liścia .Tzn płatek okleiny.

_________________
Da mihi animas, caetera tolle


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2015, 22:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Moja prasa się nazywa ZOSIA - pokazywałem ją na tym forum:)
Nawet jakby to była prasa pneumatyczna, to też by nie pomogło. Dzwoniłem, do gościa któremu zlecaliśmy. Poradził, żeby przełożyć papierem.
Fornir miał dajmy na to w jednym miejscu 0,4 mm grubości, a 1-3 mm obok już 1 mm grubości. No i w okół tego 1 mm nie doklejało.

Niektóre modyfikaty to taka sieczka, że wystarczy dotknąć taśmową i po zabawie:)
Klon jasny, siano jak ich mało. Dasz za mało kleju, to nie doklei, dasz w sam raz, to i tak przebije.
Chyba tylko Alpi trzyma jakąś jakość.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2015, 22:39 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 16:17
Posty: 1744
Dobra prasa wszystko dociśnie

_________________
Da mihi animas, caetera tolle


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2015, 22:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:57
Posty: 953
Lokalizacja: Poznań
Zawód: Budowniczy mostów
Specjalizacja: Wkładanie kija w mrowisko.
BWS pisze:
Zeus wiesz co , po drodze masz ja Ci sprezentuję tego liścia .Tzn płatek okleiny.

do sety mam bliżej :)

_________________
Gdyby mi się chciało tak jak mi się nie chce


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2015, 23:08 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 16:17
Posty: 1744
Ale Seta ma same stare

_________________
Da mihi animas, caetera tolle


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 gru 2015, 16:36 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
A jak by zgrubnie czołgiem przejechał a potem mimosrodem to dało by rade czy powierzchnia była by za bardzo pofalowana w przypadku półmatu lub połysku ? tak pytam z ciekawosci bo wstepnie jak by co to i tak planuję że zgrubny szlif zlecę na szerokotasmowej a lekki szlif to juz może sam mimośrodem.

Polecacie może forniry na fizelinie ?

Mam na warsztacie liść forniru modyfik na flizelinie kolor chyba "czarne drzewo lodowe" jak dobrze czuje to pod palcem czuje że powierzchnia jest prawie gładka/minimalnie pofalowana że może nawet nie trzeba tam robić mocnego szlifu a wystarczy lekki ?
I tu techniczne pytanie: jaki jest cel że trzeba szlifować na gładko ? Może nie trzeba ? Co gdyby ten fornir pomalował, ewentualne powstałe włoski szlifnął watą lub gąbką i znów lakier. Powierzchnia pewnie wyszło by nie gładka, ale czy to by było brzydko ?
W połysku porów nie ma a jak w półmacie pory widać to przeciez nie jest źle więc może i niegładka powierzchnia nie jest zła, czy sie mylę ?
Fornir bambus jest tak gładki pod palcem że chyba nie trzeba w ogóle szlifować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 gru 2015, 17:11 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Tam gdzie pracowałeś, to nie robili fornirów? Najlepiej byłoby gdzieś podpatrzeć. Polakieruj fornir nieszlifowany i szlifowany. Zobaczysz różnicę. Jak się wie co się robi, to nie jest to trudne, ale jak się nie wie, to trzeba dojść metodą prób i błędów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 gru 2015, 18:24 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Czołgiem forniru to bym nie ruszał :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 gru 2015, 19:12 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2109
Lokalizacja: Swaj
BWS pisze:
Dobra prasa wszystko dociśnie

Święte słowa.
Przecież wielokrotnie fornirowałem intarsje. Tam obok siebie występowały dziesiątki gatunków fornirów, które bardzo się różniły grubością i twardością. Olcha obok dębu, a kawałeczek dalej sosna obok palisandru itd. Wszystko trzymało idealnie, no i po prasie miało identyczną grubość.

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 gru 2015, 19:23 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Do forniru, który dostałem, to dobra byłaby prasa do zgniatania stali:)
Najważniejsze, że poradziłem sobie w swojej prasie i wyszło jak trzeba.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 gru 2015, 22:30 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
Stolart - przecierz czolg to jest prawie jak dlugotasmowka, ma tylko troche mniejsza stopke.

Pbstol - w histori 8 lat mebli u prywaciarzy to raz robilem biurko i raz komode. W komodzie pamietam dwa fronty wyszly jak z innego materialu i niestety nie pamietam dlaczego tak wyszlo. Biurko jak zrobilem to przed malowaniem akurat zmienialem prace i nie wiem jak wyszlo, pamietam jeszcze ze nie chcieli mi dac szlifowac frontow na dlugotasmowce bo ze moglbym za bardzo przeszlifowac. Ogolnie chetnie bym sie wzial za testy ale puki co nie dam rady bo robote musze robic. I musze w sobote renament zrobic i kontrole bede mial chwila moment :) i witaj wat :(
W sumie to znajomego mam co sedzial w fornirach to go zawolam na warsztat.


Ostatnio zmieniony 02 gru 2015, 22:38 przez Danio, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group