TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 23 lip 2018, 04:51

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość

Omen pisze:
szuflada Metabox jest lepsza od szuflady Tandem. Ja mam tu na myśli tylko te robione przez Bluma, a nie innych.

Kolego Omen, czytam na spokojnie stare posty i jakoś nie ogarniam.
Jak sobie wyobrażasz metaboxa do mebla pokojowego za grubsze pieniądze? Ja zupełnie tego nie widzę.

Szuflada z pełnej płyty 18 mm, klejona w całości na lamele (a jak więcej, to kołki), do tego blum tandem i jest ok. A jak zabudowa głęboka, a klient z grubszym portfelem, to wtedy movento. Ja tam wielka wachura nie jestem, cały czas się uczę (często niestety na swoich błędach), ale jak już coś robić, to sensownie.

Metaboxy montowałem raz w życiu, wystarczy. Albo mało kumaty jestem, albo ta regulacja frontu jakaś niesforna.

Omen albo nie wie o czym pisze albo... sam nie wiem:-))

Awatar użytkownika

Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
A, i tu Was zaskoczę. Meble pokojowe to małe szuflady. Bardzo często wtedy jeden z trzech wymiarów jest mały. Mała jest albo szerokość, albo wysokość, albo długość. Nie ma tak aby to były ogromne szuflady z dużym frontem, gdzie sama skrzynka szuflady jest ciężka, a ile będzie ważyła jak się jeszcze zapełni zawartością? Oczywiście, są mocniejsze prowadnice Tandem lub Movento, ale tu mi nie chodzi o prowadnice, tylko o sposób montowania/robienia dna w tych trzech szufladach: Movento/Tandem/Metabox.
Do dużej szuflady, dużo wchodzi. Dno zrobione w Metaboxie jest bardziej wytrzymałe niż w Tandem/Movento przez jego sposób zamocowania do boku szuflady.
Jak pisałem ten tekst o szufladach, z którego tak się szczerbol to było to w kontekście do prowadnic kulkowych. Bo kiedy kupuje się prowadnice kulkowe to nie można sobie kupić byle czego. A jak kupuje się drogie, to z kolei cena nie jest adekwatna do tego co one oferują "w zamian". Tandemboxy są w porównywalnej cenie, a oferują dużo więcej. Choćby wieczną gwarancję. Z drogimi prowadnicami kulkowymi jest taki problem jak np.: ze szwajcarskimi czekoladami Lindt. Niby są bardzo dobrej jakości, ale porównywalny Wedel w niczym im nie ustępuje ale cenę ma 2x mniejszą. Dlaczego?

Wracając do szuflad Metabox i sposobu ich (frontu) montażu, to ja Ci się Jelina nie dziwię, że miałeś z tym problem. Podczas montowania ma znaczenie coś tak, infantylnego jak ustawienie mocowania boku wręcz w idealnym pionie na froncie. Jakiekolwiek niezamierzone (czasami wskazane jest aby to zrobić) odchyłki powodują problemy w działaniu szuflady i wyregulowaniu frontu. Tu sama miarka nie wystarczy, potrzebny jest też dobry (posiadający kąt 90°) kątownik.

Awatar użytkownika

Specjalizacja: 12/70
Omen pisze:
Dno zrobione w Metaboxie jest bardziej wytrzymałe niż w Tandem/Movento przez jego sposób zamocowania do boku szuflady.

Polemizowałbym z takim twierdzeniem.

Kolego Omen, każdy ma swoje patenty i rozwiązania i jeśli Twoi klienci są zadowoleni, jest ok. JA tam metaboxa w pokoju nie widzę, ale może dziwny jestem.

Co do regulacji, to nie załapałem ostatniego akapitu. Do nawiercania używam szablonów bluma, więc jakoś mi to wychodzi. Z tandemboxami takiego problemu nie ma.

Poza tym piszesz o relacji jakość/cena w przypadku prowadnic kulkowych. Dla mnie metabox nie jest wart tej kasy.

A co do wytrzymałości szuflady. Ja robię szuflady z pełnej płyty 18 mm. Wszystko sklejone na lamele. Jakiś miesiąc temu machnąłem się i zrobiłem za duże szuflady. Chciałem je jakoś wykorzystać, ale w końcu trafiły do kosza. Żeby je rozwalić, musialem dobrze machać młotkiem. Nie puszczał klej, wyrywały się całe gniazda z płyty.

Awatar użytkownika

Jelina pisze:
[…]JA tam metaboxa w pokoju nie widzę[…]
Ja też nie widzę jej w meblach pokojowych, ale tylko w nowych. Tyle, że ja nie robię stricte mebli pokojowych. Ja robię tylko doróbki (w celu lepszego wykorzystania miejsca) do nich (starsze typy mebli, u biedniejszej części społeczeństwa) lub naprawiam popsute. Głównie chodzi o popsute szuflady lub wymiana zawiasów bo "stare" piszczą i trzeszczą.
Wczoraj np.: naprawiałem dno w skrzyni na pościel (taki miała kształt i wielkość) ale służy ona do przechowywania książek. To jest taki typowy mebel z wystawki, z Niemiec lub Holandii. Pani się przyznała, że od dawna trzyma w niej książki ale dokładała do niej jeszcze po trochu. Dokładała, i dokładała aż wreszcie góra nie chciała się zamknąć to ją docisnęła. I coś musiało ustąpić.
Jelina pisze:
[…]Co do regulacji, to nie załapałem ostatniego akapitu. Do nawiercania używam szablonów Bluma, więc jakoś mi to wychodzi.[…]
Ale mocowanie boku, które przykręcasz do frontu ma szerokie otwory na wkręty aby móc regulować front w lewo/prawo. I wystarczy, że lekko Ci skosi lub zrobisz za blisko lub za daleko jedno mocowanie od drugiego, i wtedy szuflada zaczyna żyć własnym życiem.
Jelina pisze:
[…]A co do wytrzymałości szuflady. […]Żeby je rozwalić, musiałem dobrze machać młotkiem. Nie puszczał klej, wyrywały się całe gniazda z płyty.
Tu się całkowicie z Tobą zgadzam. Jak dobrze zrobi się szuflady to są one wytrzymałe. Ale kiedy następnym razem "zepsujesz" szufladę, to nie rozwalaj jej. Tylko (jeśli jako dna używasz HDF-ki i nutujesz boki) naciskaj ręką od góry i sprawdź ile siły będziesz potrzebował aby je oderwać od przodu/tyłu, lub wyrwać z boków. Jednym słowem oderwij dno w szufladzie naciskając od góry. I to jest właśnie wyższość Metaboxa nad Tandemem/Movento. We wszystkim innym Metabox jest gorszy od innych szuflad Bluma, biorąc pod uwagę tylko tego producenta.

Napisałem powyżej: "I coś musiało ustąpić". I to jest właśnie wada szuflad Tandem/Movento. Bo jak zmieściło się w niej już tyle to może jeszcze ta jedna mała rzecz się zmieści. A potem jeszcze jedna, i jeszcze jedna. Jakby ich nie dało się dopychać: jeszcze i jeszcze. To te wszystkie szuflady są super.

Awatar użytkownika

A w movento czy tandem nie da sie zalozyc takiego dna jak w metabox???
albo za glupi jestem albo udawadniacie wyzszosc wtorku nad czwartkiem

Awatar użytkownika

To nie chodzi o to jakie dno robisz, tylko w jaki sposób jest ono zamontowane. Czy duże lub duże i długotrwałe obciążenia nie "wysadzą" go.

Awatar użytkownika

Zawód: Jestem pilorzem :D
Specjalizacja: https://www.youtube.com/watch?v=SW8YwDs3aoY
Omen pisze:
jeśli jako dna używasz HDF-ki i nutujesz boki

Czy robisz tandemy z dnem z HDF ? Ja daję 12 lub 18, wpust w boczkach. Czoło szuflad robię 20 mm węższe od boczków (mierząc od dna szuflady), dno przykręcam od spodu wkrętem do czoła. Raczej trudno by było wyrwać takie dno...

Omen pisze:
Ale kiedy następnym razem "zepsujesz" szufladę, to nie rozwalaj jej. Tylko (jeśli jako dna używasz HDF-ki i nutujesz boki) naciskaj ręką od góry i sprawdź ile siły będziesz potrzebował aby je oderwać od przodu/tyłu, lub wyrwać z boków. Jednym słowem oderwij dno w szufladzie naciskając od góry. I to jest właśnie wyższość Metaboxa nad Tandemem/Movento.

Dno z płyty 18 mm. Bez nutowania boku. Boki sklejone z dnem na 3 lamele. Więc potrzeba duuużo siły.

Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Nie wystarczy wam jako dno płyta biała 10 mm?

Szukam prowadnicy na pełen wysuw z dociągiem w cenie do 40 zł. Nie musi być blum. Sposób montażu jak tandem.
Może ktoś coś stosował?

Awatar użytkownika

Zawód: Jestem pilorzem :D
Specjalizacja: https://www.youtube.com/watch?v=SW8YwDs3aoY
Mam GTV modern slide w domu. L=500, bok szuflady 270 mm. Użytkuję od roku, działają póki co.

Administrator
Awatar użytkownika

PBstol, każdy chińczyk spełnia te kryteria.

A nie chinczyk bylby w jakiej cenie? Moze ktos ma cos przetestowane...

Awatar użytkownika

za 40 zl to bluma na czesciowym wysuwie masz
a jak pelen wysow to tylko chiny
Amix jest ok

Takie stosuję, ale przy płytkiej szufladzie np. 270-300 mm lepiej sprawowałby się pełen wysuw.
Grassa ktoś używał? Albo haffele?

Miałem do czynienia z prowadnicami grassa w cargo Rejs Maxima Evo (nie wiem jaki model prowadnic tam jest, nie znalazłem oznaczeń). Generalnie wrażenia pozytywne, choć dostrzegłem 2 mankamenty:
1. Sztywność mogła by być lepsza. Fakt że obie prowadnice były z jednej strony nie pomagał, więc to dotyczy bardziej samego cargo niż prowadnic.
2. Przy większym rozpędzeniu szuflady ta po dojechaniu do tłumika odbijała się. Po czym cicho zamykała. Pewnie w załadowanej efekt był by mniejszy. Do tego, poza tym że śmiesznie wyglądało, nie miało to znaczenia, wszystko chodziło lekko i cichutko.

Dawałem kiedyś Amixy. Chodziły naprawdę nieźle. Póki co reklamacji nie było.

Awatar użytkownika

ale ani grasa ani hafele nie kupisz za 40zl na pelnym
grass bardzo ok

Awatar użytkownika

Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
PBstol pełny wysuw bez domyków i bajerów w cenie 40-50 jest hettich. Montowałem wprawdzie tylko wersje tip on i z domykiem i działają bardzo dobrze powiem nawet lepiej niż tandem.

Awatar użytkownika

Kubik ale w wersji przemyslowej bez sprzegla??

Awatar użytkownika

Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
Nie wiem czy w wersji przemysłowej jest do dostania w jednostkowych ilościach. Ale to jest ta sam prowadnica tyle że ciut inaczej zrobiona powiedzmy na bogato.

Witam Panowie
Może odświeżę temat prowadnic. Znalazłem chińskie zamienniki tandemów:
http://sklep.grass-hopper.pl/index.php? ... &id_lang=1
Co jest ciekawostką boki do nich mogą być z płyty 18mm, nie trzeba frezować.
Pytanie czy ktoś tego używał, czy lepiej nie zawracać sobie głowy?
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Grass to nie chińczyk.

Awatar użytkownika

Specjalizacja: Liczy się ilość , a na jakość się liczy
Anioll , ten akurat z krwi i kości ;)

Mi się wydaje, że te wszystki chińskie tandemy powstają w jednej fabryce.
Szału z nimi nie ma, ale jak starannie wszystko się skręci i nie nawali paprochów po drodze, to źle nie chodzą. Ciekawe tylko jak długo.

Anioll pisze:
Grass to nie chińczyk.

Kolego Anioll, za tą cenę komplet prowadnic, to na pewno nie chińczyk.
przemo1803 pisze:
ale ani grasa ani hafele nie kupisz za 40zl na pelnym
grass bardzo ok

Czy Przemo to samo miał na myśli?
Temat okuć Grass był poruszany wielokrotnie, ale myślałem, że nie o tą samą firmę chodzi. Gdzieś wpadłem na posta, że Blum i Grass miały kiedyś wiele ze sobą. Patrząc na ceny, na przykład zawiasów sygnowanych Grasshopper, za tą cenę, jakoś nie chce mi się wierzyć. Porównywalne pieniądze w hurtowni kosztuje zwykły FGV z prowadnikiem.
http://sklep.grass-hopper.pl/index.php? ... &id_lang=1" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Grass i Grass-Hopper nie mają nic wspólnego, poza podobną nazwą. Grass to austriak, grass-hopper - chińczyk.
http://grass-hopper.pl/index.php?id_cms ... &id_lang=1

A podlinkowane prowadnice kosztują tyle co hafele favorit. Które nie mam pojęcia, jak działają, lecz mają nieco bardziej renomowaną markę.

Masz rację,odpowiednik hafele 421.38.755, dowiadywałem się, to też chińczyki. Tyle że sygnowane Hafele, więc to do czegoś zapewne zobowiązuje. W katalogu w każdym razie ich nie ma. Cena 46 pln, tyle, że tymczasowo niedostępne. Zapewne kontener jeszcze nie dopłynął rotfl
W każdym razie ponowię pytanie, czy ktoś używał tych wynalazków Grasshopper-a?

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.