TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 19 mar 2024, 06:53

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
Post: 20 mar 2015, 16:01 
Offline

Rejestracja: 16 sty 2014, 15:39
Posty: 206
Ostatnio nałykałem się pyłu z dębiny, i co tu mówić, ani on smaczny, ani dla płuc wskazany.
Dojrzałem do kupna czegoś lepszego niż przeciwpyłowe maseczki jednorazowego użytku.
Są mało skuteczne i dość ciężko się w nich oddycha. Po kilku minutach boli mnie tył głowy.

Wśród forumowiczów dość popularna jest Półmaska lakiernicza 3M serii 6000.
http://zamowumnie.pl/pl/p/Polmaska-Mask ... a-6200/120" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

Ze wstydem muszę przyznać, że mam... no, dość mętne pojęcie o przepisach, zaleceniach, normach dotyczących stosowania filtrów.
Czy filtry przeciwpyłowe i węglowe można stosować wymiennie, czy należy je stosować razem?
Czy wystarczą filtry przeciwpyłowe klasy P1, czy powinny być w klasie P2?
Analogicznie, do lakierowania powinienem użyć filtrów węglowych klasy A1, czy A2?
Czy w tej masce oddycha się łatwiej niż w zwykłej jednorazówce?
Znalazłem tylko rozmiar M, czy na wielki łeb założę? (ja raczej z tych XXXL :D )

Problem może banalny, ale nie mam profesjonalnych sprzętów, odciągów, bajerów..., a odkurzacz nie zawsze zdaje egzamin.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 mar 2015, 16:54 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 16:17
Posty: 1744
U mnie do lakierowania jest 3M i na pewno są różne wymiary.

_________________
Da mihi animas, caetera tolle


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 mar 2015, 19:52 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 17:12
Posty: 571
antoni pisze:
przeciwpyłowe i węglowe można stosować wymiennie, czy należy je stosować razem?
Antoni, laikiem jestem, więc zapewne fachowcy mnie skorygują.
To jest maska lakiernicza, jeśli nie lakierujesz, a chcesz się chronić przed pyłem to sądzę, że wystarczy filtr przeciwpyłowy, chyba nie ma potrzeby łączenia go z filtrem węglowym. Węgiel aktywny wiąże jakieś związki chemiczne, nie cząstki stałe.
Co do klasy filtra, to chyba zacząłbym od tańszych, jeśli były by nieskuteczne, to kupiłbym lepsze. Moim zdaniem nawet te klasy P1 spełnią swoją rolę.
O lakierowaniu nie wiem nic...
Na tej stronie, którą pokazałeś, na samym dole jest większa, ale trochę więcej kosztuje.

_________________
Jestem Polakiem i staram się pisać poprawnie po polsku.
Kiedyś traktowałem ludzi życzliwie - teraz z wzajemnością.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 mar 2015, 20:00 
Offline
Administrator

Rejestracja: 05 maja 2013, 22:01
Posty: 242
Lokalizacja: Poznań
Antoni, to są bardzo dobre maski! Rozmiary są różne, trzy ostatnie cyfry w modelu chyba wskazują na rozmiar. Ja też mam duży łeb i znalazłem dobrą dla siebie (nie dam głowy, ale na 90% to 6300).
Używam dwóch filtrów, a dodatkowo dokupiłem zwykłe wkłady i takie plastikowe zatyczki. O ile pamiętam, nie ma tam opcji zamontowania samych wkładek, musi być puszka z filtrem. Kiedy kupowałem swoją, na allegro były także nówki w zestawie z puszkami, plastikowymi dekielkami i tymi materiałowymi wkładkami, coś koło 90 złotych za komplet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 mar 2015, 21:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Mam maskę serii 6000 3M, występuje w trzech rozmiarach: 6100-mały, 6200-średni, 6300-duży. Filtry przeciw pyłowe to trochę indywidualny wybór, mi wystarczają 5911 P1. Do lakierowania stosuję pochłaniacze 6051 A1. Jestem z nich zadowolony.
Są filtry z dodatkiem węgla aktywnego, ale to dla spawaczy (ozon).

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 mar 2015, 23:05 
Offline
Administrator

Rejestracja: 05 maja 2013, 22:01
Posty: 242
Lokalizacja: Poznań
Andrzej, jak montujesz filtry? Na pochłaniacz, zgadza się? Czy ja coś przegapiłem, czy nie ma możliwości zamontowania filtra bez pochłaniacza?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 mar 2015, 23:48 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Musisz dokupić podstawkę pod filtr, sztuka ok. 20 zł.

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 mar 2015, 13:09 
Offline

Rejestracja: 16 sty 2014, 15:39
Posty: 206
Dziękuję za zainteresowanie i przepraszam, ale chyba nieprecyzyjnie zadałem pytanie.

Nigdy nie miałem, nie stosowałem takich masek wielokrotnego użytku z wymiennymi filtrami. Używam jednorazowe maseczki z zaworkiem - używam, ale ciężko mi się oddycha, po kilku minutach boli mnie tył głowy (potylica), wtedy rozszczelniam..., no i maseczka niby jest, ale jej nie ma, dlatego szukam sensownej alternatywy.
Przy okazji służyłaby mi też do lakierowania (po wymianie filtra na pochłaniacz).

Irysie, pytając o możliwość wymiennego stosowania filtra przeciwpyłowego oraz pochłaniacza miałem na myśli stosowanie ich osobno, stosownie do wykonywanej czynności i potrzeby ochrony przed pyłami (szlifowanie, rznięcie :roll: bez odciągu), bądź gazami/oparami (lakierowanie) - nie łącznie. Chciałem się dowiedzieć, czy konstrukcja maski na to pozwala. Andrzej problem rozwiązał załączając schemat. Już wszystko znalazłem.
Irysie, tę większą na dole strony faktycznie przeoczyłem. :oops:

Jeszcze raz wszystkim dziękuję.
BWS, pawelz, Andrzej, czy możecie napisać jak się w niej oddycha? Czy lżej niż w jednorazówkach? Czy bardzo poci się twarz pod maską?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 mar 2015, 15:12 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Też używam okazjonalnie jednorazowe maseczki z zaworkiem, zdecydowanie lepiej oddycha mi się w masce. Jeśli chodzi o pocenie to tu nie będę obiektywny bo z natury jestem z tych potliwych, cokolwiek robię wyglądam jak zlany wodą. :)
Może warto jeszcze wspomnieć o pochłaniaczach, po każdorazowym użyciu warto je chować do szczelnego pojemnika, lub zawinąć szczelnie folią, przedłuża to użytkowanie.

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 mar 2015, 15:17 
Offline
Administrator

Rejestracja: 05 maja 2013, 22:01
Posty: 242
Lokalizacja: Poznań
antoni pisze:
czy możecie napisać jak się w niej oddycha? Czy lżej niż w jednorazówkach? Czy bardzo poci się twarz pod maską?


Przy używaniu jednorazówek zawsze miałem zaparowane okulary. One są tak dziwnie skonstruowane, że zawsze gumka wrzynała mi się w łepetynę.
Przy 3M jest zdecydowanie lepiej - nie wiem, czy miałeś okazję ją pomacać? Jest wykonana z bardzo miękkiego silikonu i zdecydowanie lepiej pracuje mi się w 3M niż w papierowej. Być może ma to związek z faktem, że używam do niej gogli (również 3M - jestem okularnikiem, więc noszę gogle na szkła korekcyjne).
Co do pocenia - trudno mi się wypowiedzieć. O ile w warsztacie nie ma 40 stopni jak u Tatusia, to nie ma dramatu ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 mar 2015, 18:13 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 16:17
Posty: 1744
Lepiej się oddycha jak przedfiltry nie zapchane

_________________
Da mihi animas, caetera tolle


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 mar 2015, 18:49 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3716
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Kup maskę 3M sylikonową. Te najtańsze odparzają twarz - stare modele.
Nie musisz mieć zestawu "strażaka" :) Wystarczy nos i usta.

Do wyboru masz dwie możliwości.
1. Do lakierowania zakładasz filtr węglowy + pyłowy - 3 pozycja od lewej na obrazku.
2. Do pracy w pyle zakładasz filt pyłowy - 2 pozycja od lewej.
Te kółeczka - 4 pozycja od lewej - też chyba mają możliwość bezpośredniego montażu do maski.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 mar 2015, 08:31 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 966
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
A jak to co powyżej uważasz, że jest za mało na Twoje wymagania to masz to:



a tu strona gdzie można to zanabyć ;), tanio ja barszcz :glaszcze:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 mar 2015, 12:17 
Offline

Rejestracja: 16 sty 2014, 15:39
Posty: 206
Bardzo wszystkim dziękuję za pomoc i wyrozumiałość.
Postanowione - kupuję 3M.

pawelz pisze:
jestem okularnikiem
ja też.

Omen, dzięki - całkiem fajna, tylkooo... trochę mnie przeceniasz, no i gdzie Ty kupujesz ten barszcz. :shock: :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 mar 2015, 18:36 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2118
Lokalizacja: Swaj
My mamy na stanie maskę p-gaz. Sprawdza się znakomicie.

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 mar 2015, 18:39 
Offline

Rejestracja: 16 sty 2014, 15:39
Posty: 206
Ostatni raz miałem taką na twarzy w stanie wojennym.
Nigdy więcej!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 mar 2018, 21:16 
Offline

Rejestracja: 02 mar 2015, 14:46
Posty: 799
Lokalizacja: Mazoffshe
Kupiłem 3m 6000. Parę razy użyłem przy kątówce i jak patrzę na te filtry to trochę żal że dopiero niedawno się do niej przekonałem. Po kilku godzinach są czarne. Maska dla mnie wygodna. Szczelna. Swobodnie się oddycha. Naprawdę jeśli ktoś się zastanawia to warto. Smarkanie rano pelletem albo rdzą to nic fajnego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group