TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 13:36

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: 23 sty 2014, 22:38 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 715
Lokalizacja: kuj-pom
Cienkie, czyli <5mm.
Strugam krawędź deski, odcinam pasek, znowu strugam, odcinam. Dostaję paski jednostronnie lub trójstronnie strugane i jeśli są dość krótkie, to przyklejam taśmą dwustronną na coś większego i wrzucam na grubościówkę. Wychodzi dobrze nawet do 2mm.
Ale jest przy tym za dużo szarpania się z taśmą, potem czyszczenie z kleju, taśma schodzi niemiłosiernie szybko a do tanich nie należy. Z kolei wsunięcie na blat grubościówki podstawki np. z panelu nie wchodzi w grę, bo taka trzcinka potrafi podskoczyć i w rezultacie mam albo wyrwania albo w ogóle całość połamaną.
Znacie prostsze sposoby? Niestety w grę wchodzi tylko wyrówniarko-grubościówka.

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sty 2014, 00:49 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:48
Posty: 102
ja bym wybrał piłę i szlifierkę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sty 2014, 09:36 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lip 2013, 15:34
Posty: 113
Lokalizacja: wschód Polski
Tniesz paseczki a potem ręcznym strugiem :) idzie całkiem ładnie :) Tylko nóż na brzytewkę i cienkim wiórkiem. A podczas pracy wolno strugając nic nie podrywa i nic się nie łamie :) Mocowanie i ograniczenie wymiaru można wykombinować :) A a czasem to wcale nie wiem czy tak dużo dłużej wyjdzie, by się nie opłacało.

Znam też inny sposób. Mechaniczny :) Na frezarce zakładam frezy proste (zakładam, że listewki proste). Potem przykłada się grzebienie z każdej strony. Najlepiej po dwa z góry i z boku by na pewno nic nie poderwało i na mały wiórek ustawia się prowadnice i można strugać.

Czyli moje pomysły grubościówkę omijają, ale może się komuś innemu przydadzą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sty 2014, 13:22 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 lip 2013, 07:25
Posty: 174
Lokalizacja: Południe
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Schody
Jak dobrze rozumiem to Chcesz cieką listewkę strugnąć. Można to zrobić na wyrówniarce- listewka, a na nią położyć grubsza deskę tej samej wielkości z deklejonym ząbkiem zabierającym. Do 5mm, poniżej jest to juz ryzyko.

_________________
"Ziarnko do ziarnka i zasiejemy las"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sty 2014, 22:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 715
Lokalizacja: kuj-pom
Szlifierka odpada, bo z płaskich mam tylko czołg. Ciężki, nieporęczny i hałasuje, niewiele usprawnia.
O sposobie z listwą i wyrówniarką myślałem, ale właśnie grubości lamelek nie pozwalają na równe i bezpieczne struganie.
Frezarka odpadła już dawno, bo lamelki są zwyczajnie za szerokie i zbyt cienkie - frez będzie wciągał materiał mimo liniału.
Ale dziś wieczorem przetrawiłem po raz kolejny ręczny strug i wpadłem na pomysł wyfrezowania w desce korytka głębokiego na 2-3mm i potraktowania tego jako oporu dla materiału. Dwa liźnięcia strugiem i gotowe, kładę następną, bez taśm, ścisków, wyrwań i hałasu. Chyba nawet szybciej niż grubościówka...
Jutro testy, dam znać jak poszło :)

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sty 2014, 22:54 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:57
Posty: 953
Lokalizacja: Poznań
Zawód: Budowniczy mostów
Specjalizacja: Wkładanie kija w mrowisko.
Obrazek

finewoodworking takie coś proponuje

_________________
Gdyby mi się chciało tak jak mi się nie chce


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sty 2014, 22:59 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
dobra, ostra tarcza do piły i delikatny szlif z ręki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sty 2014, 23:22 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 715
Lokalizacja: kuj-pom
Zeus - coś podobnego jutro sklecę, ale odwrotne. Materiał w korytku a strug ręczny. Ciszej, równie szybko i łatwiej do sprzątania.
Piotr - mam taki fajny frez tarczowy do metalu, spod którego cięcie wychodzi na lustro :) Ale ma rzaz 5mm i poza stratami materiału zwyczajnie ciężko się nim pracuje.

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 sty 2014, 09:35 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lip 2013, 15:34
Posty: 113
Lokalizacja: wschód Polski
Ender77 pisze:
Ale dziś wieczorem przetrawiłem po raz kolejny ręczny strug i wpadłem na pomysł wyfrezowania w desce korytka głębokiego na 2-3mm i potraktowania tego jako oporu dla materiału. Dwa liźnięcia strugiem i gotowe, kładę następną, bez taśm, ścisków, wyrwań i hałasu. Chyba nawet szybciej niż grubościówka...
Jutro testy, dam znać jak poszło :)


a nie mówiłam :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 sty 2014, 22:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 715
Lokalizacja: kuj-pom
No i po testach.
Korytko chociaż zrobione na chybcika, to zdało egzamin. Ale...
Przy elementach dłuższych niż 30cm trzeba nadal trzymać ściskiem jeden koniec, bo listwy zwyczajnie się łamią, co oznacza odpad kilkunastu cm z każdej listwy (ścisk plus strug). 2mm uzyskać jest dość trudno, ale się da, 3mm bez problemów. Podczas rozcinania warto zaznaczyć układ słoi bo na niektórych gatunkach tego nie widać przy małych grubościach. Prędkość zależy od ilości materiału do zestrugania i dokładności, jaką chcemy uzyskać.
Tak czy inaczej można, ale przy większych ilościach to tylko szlifierka bębnowa czy szerokotaśmowa (różne nazwy spotykam). Klejenia czegoś takiego tylko spod dobrej tarczy bym nie zaryzykował.

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 sty 2014, 22:43 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 maja 2013, 13:31
Posty: 670
Lokalizacja: Poznań
Zawód: szef produkcji
Specjalizacja: Dużo wiem o maszynach i o pracy na nich.
do takich cieniutkich listewek w ilościach przemysłowych jest Wintersteiger - praktycznie monopolista http://www.wintersteiger.com/pl/Woodtec ... y/Cienkotnące-piły-taśmowe?s_cc=1390859798

_________________
Rozmawiaj, dyskutuj, krytykuj konstruktywnie. Zachowuj się pozytywnie.

Wszelkie pytania o maszyny proszę zadawać na forum. Nie odpowiadam na PW w sprawie maszyn.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group