TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 13:47

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 28 lut 2019, 20:11 
Offline

Rejestracja: 28 lis 2018, 16:19
Posty: 37
Lokalizacja: kraków
Specjalizacja: Meble na wymiar, kuchnie, szafy, garderoby i inne
witam kolegów forumowiczów.
dotychczas robiłem meble wyłącznie w płycie laminowanej, nie robiłem z drewna ani fornirów. Przyszedł czas że chciał bym spróbować wykonać komodę fornirowaną, pytanie jak się za to zabrać. Ponieważ ma to być dostawione do mebla który klient ujż ma w salonie łączenie elementów korpusu musi być wykonane z tzw gierowanych formatek, czyli ucios na 45 st. I tu pojawia się pierwsze pytanie czy jak skleje takie formatki do styku wikolem bez żadnych kołków lub obcego pióra ty czy łączenie wytrzyma? Po drugie jak lepiej lakierować? każda formatkę z osobna czy lepiej skleić element w całość i polakierować całą bryłę? chodzi o to żeby połączenie było jak najmniej widoczne. a może lepiej elementy korpusu przed sklejeniem lakierować od lewej strony a prawa po sklejeniu bryły w całość? będzie to trochę kłopotliwe z racji że nie lakieruje sam tylko oddaje do lakiernika więc dużo tłumaczenia co i jak lakierować i dużo wożenia w jedna i druga stronę. Fronty też mają się schodzić z korpusem zacięte na 45 st więc nie puszczę ich przez oklejarkę ale muszę okleić kanty ręcznie. Czy robić to obrzeżem na żelazko czy może wikolem? Bo bo po uniwersalu lub innym kleju kontaktowym boje sie że wyjdą plamy lub zacznie sie odklejac jak dostanie rozpuszczalnika z lakieru?
Będę wdzięczny za rzeczowe porady. Wiem ze ktoś może napisać jak nie umiesz to się za to nie zabieraj, ale jakoś się trzeba nauczyć:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lut 2019, 21:07 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
jak nie umiesz to spróbuj- za 3cim razem ci wyjdzie ;-)
1. klejenie 45 stopni korpusu : zacięte formatki na pile wiercisz na lamelownicy lub wiertarce wielowrzecionowej lub cnc pod kołki / lamelki plus klej
2. zacinane fronty i wąskie płaszczyzny 45 stopni korpus - front : oklejasz ręcznie
3. wąskie płaszczyzny : okleina z klejem termotopliwym ( na żelazko ) lub okleina bez kleju + klej kontaktowy. ta druga technika nie wybacza błędów - brak możliwości korekty nałożonej okleiny ale trzyma pierwsza klasa. O klej się nie martw nic się nie zwarzy - odparuje do czasu lakierowania
4. lakierowanie : oddajesz pojedyncze ( uprzednio wstępnie złożone , nawiercone pod okucia ) formatki do lakiernika aby złożyć w 5 minut
ot .. tak mniej więcej to wygląda

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lut 2019, 22:27 
Offline

Rejestracja: 28 lis 2018, 16:19
Posty: 37
Lokalizacja: kraków
Specjalizacja: Meble na wymiar, kuchnie, szafy, garderoby i inne
co do klejenia ręcznego to wiem że kontaktowy dobrze trzyma bo czasem jak gdzieś się rąbnę albo coś krzywoliniowo trzeba okleić to sam to oklejam pcv/abs ( nie mam okleiniarki) nie wiedziałem tylko czy to sie nadaje do forniru. W kwestii klejenia 45 st kiedyś chłopaki w jednym niemałym warsztacie powiedzieli mi ze kleją płytę na 45 bez żadnych kołków i lameli i że nic tego nie ruszy. z jednej strony pasuje mi to bo moja lamelownica tego nie zrobię, jest zbyt mało dokładna jak chodzi o jej ustawianie, wielowrzecionówki nie mam, za mały warsztat i przerób , przynajmniej jak na dzień dzisiejszy, z drugiej strony to będziei mebel o wymiarach 1800 mm szerokości 1000 wysokości i 500 głębokości, dodatkowo cokół dolne będzie cofnięty o ok 6 cm od wszystkich krawędzi i troche się boje że to się rozleci.
Ogólnie to wolał bym żeby wyszło za pierwszym razem bo jak wiadomo płyta fornirowana i lakierowanie nie jest tanie i można popłynąć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 mar 2019, 04:50 
Online
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 gru 2014, 16:29
Posty: 611
Lokalizacja: Beskid Żywiecki
Zawód: Byłem pilorzem :D
Łączenie na ucios bez łączników wytrzyma. Zobacz jak to Duży Dżon ogarnia https://www.youtube.com/watch?v=G4HY9zCodE4


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 mar 2019, 07:21 
Offline

Rejestracja: 06 gru 2013, 11:40
Posty: 528
Lokalizacja: SANOK
No Duży Dżon wymiataa ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 mar 2019, 11:51 
Offline

Rejestracja: 28 lis 2018, 16:19
Posty: 37
Lokalizacja: kraków
Specjalizacja: Meble na wymiar, kuchnie, szafy, garderoby i inne
dzięki za odpowiedzi, chyba dałem sie przekonać i tak jak pisałem wcześniej pasuje mi to że nie musze dodatkowo nacinać pod lamele. Musze przyznac że od tego gościa z filmiku sporo sie nauczyłem. Często oglądam, chociaż tego wcześniej nie widziałem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 mar 2019, 13:57 
Offline

Rejestracja: 04 mar 2015, 10:58
Posty: 250
Lokalizacja: Chojnice
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Montaż stolarki, wnętrza, chaty, sen
DANY pisze:
Dżon wymiataa


no zastrzyki to na pewno robi jak dyplomowana pielęgniarka...

_________________
" ten kto zawsze robi to co już umie , zostanie tylko tym kim jest " H. Ford


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group