TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 07:42

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Etui
Post: 21 lip 2013, 20:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lip 2013, 15:34
Posty: 113
Lokalizacja: wschód Polski
[list=][/list]
Wczoraj calutki biały dzionek i nocki trochę siedziałam nad takimi etui co na zdjęciu.
Pierwsze prototypowe robiłam tak, że kupiłam wiertło podobne do tych do puszek i wierciłam raz za razem, potem pogłębiałam a potem środek dłutowałam to znaczy te łuki po wierceniu, co było strasznie niewygodne i nie udało mi się uzyskać gładkiej powierzchni wewnątrz. Rowek jest na szerokość 18 na głębokość 80.
Natomiast wczoraj wykombinowałam tak, że deskę półtorówkę rozcięłam wzdłuż (u jakiegoś sąsiada stolarza - moja pilareczka nie dała rady z suszonym dębem, za małe obroty i prowadzenia dobrego nie mam) pofrezowałam rowki ręczną frezarką, potem pokleiłam, ale z efektów nie jestem zadowolona, bo w środku widać łączenie i są oczywista rzecz wypływki kleju, których znowu nie mam jak wydłubać na gładko. No i przy ręcznym ustawianiu każdorazowo w niektórych przypadkach w dnie połówki mi się o milimetr mijają. Na bokach dłutem półokrągłym porównałam, ale dna nie mam jak.
Załącznik:
P7211864.JPG


Może podpowiecie mi jak można to zrobić na przyszłość? Myślałam o kupieniu frezów palcowych na długim trzpieniu, ale nie mam do czego zamocować. Bo chyba nie na wiertarkę? A mam w zasadzie tylko ręczne narzędzia i kombajn (heblarka, grubościówka i pilarka) za małe pieniądze z unimaxu


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Etui
Post: 21 lip 2013, 21:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 lip 2013, 07:25
Posty: 174
Lokalizacja: Południe
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Schody
Tak, najlepiej jak by to zrobić frezem palcowym, i na frezarce górnowrzecionowej (GW).
Długa decha, rozrysować gdzie ma być frezowane i do prowadnicy na frezarkę, no i potem porozcinać.

ręczną frezarką, to już jest troszkę bardziej niebezpieczna operacja, przy takiej długości freza i możliwości wyrwania elementu, raczej bym nie polecał.

wiertarka pozioma ma za małe obroty do freza palcowego

_________________
"Ziarnko do ziarnka i zasiejemy las"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Etui
Post: 21 lip 2013, 21:16 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lip 2013, 15:34
Posty: 113
Lokalizacja: wschód Polski
ano właśnie, też o tym niebezpieczeństwie myślałam ..
A z wiertarką, to już taki rozpaczliwy pomysł był, bo jeszcze na dodatek łatwo w niej o bicie :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Etui
Post: 21 lip 2013, 21:52 
Offline

Rejestracja: 13 maja 2013, 22:55
Posty: 118
Dłutarką łańcuszkową , jeśli profesjonalnie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Etui
Post: 21 lip 2013, 21:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Jak ze stabilnością tego masywu.Nie wypacza się?
Nie może być klejone?

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Etui
Post: 21 lip 2013, 22:17 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 715
Lokalizacja: kuj-pom
Albo...
FGW (frezarka górno-wrzecionowa, powiedzmy że ręczna) z długim frezem i pierścieniem kopiującym. Materiał trzymany w szablonie po którym jeździ frezarka i stopniowo opuszcza się frez.
To samo można uzyskać na frezarce bocznej (często spotykana przy pilarkach lub strugarkach, futerko na wale poziomym i do tego ruchomy stolik ze zderzakami).
Dłutarka najszybsza, ale pozostawia mniej równą powierzchnię a narożniki są zaokrąglone.
Wiertarkę sobie odpuść. Wał futerka jest znacznie gorzej łożyskowany niż w przypadku frezarek, co pociąga za sobą mniej dokładną obróbkę.

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Etui
Post: 22 lip 2013, 08:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lip 2013, 15:34
Posty: 113
Lokalizacja: wschód Polski
tomekz pisze:
Dłutarką łańcuszkową

Nie mam, nie słyszałam ale zaraz biegnę do wujka google popatrzeć :)

już poszukałam, nigdzie nie przypominam sobie bym taką dłutarkę widziała, a chętnie bym popróbowała, jak się na niej pracuje ;)


tomekz pisze:
Nie wypacza się?

kupiłam dobrze wysuszony dąb, przy przecinaniu cieńsze deski lekko się skręciły, ale na równiarce postrugałam i jest ok. Później już nic się nie działo.

Andrzej pisze:
Nie może być klejone?

No więc nie może być klejone :( teraz zrobiłam klejone, ale przyszłościowo ma nie być kleju. Na bokach wzdłuż słoi, to nic nie widać, ale na spodzie gdzie widać przekrój słoi to jest lekki szew powstały w wyniku skrócenia rysunku po rzazie i po równaniu.


Ender77 pisze:
pierścieniem kopiującym

Dzięki, to mi się podoba :) poszukam sobie teraz gdzie go można kupić. Ale jak tak mu się się na zdjęciach przyglądam, to nie wygląda to na skomplikowaną sprawę, można sobie nawet zrobić :) Tylko gorzej będzie z szablonem, ale może się idealny jakoś uda zrobić :)

Ender77 pisze:
na frezarce bocznej

mam w tym moim kombajnie, ale muszę o tym zapomnieć, że mam. Stolik jest beznadziejny i nie trzyma ustawień równoległości z osią.

To że zostaną w środku zaokrąglone narożniki nic nie szkodzi :)


Chłopaki wielkie dzięki za podpowiedzi :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Etui
Post: 22 lip 2013, 22:26 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 17:12
Posty: 571
NieTylkoMeble pisze:
i nie udało mi się uzyskać gładkiej powierzchni wewnątrz

Ja w podobnej sytuacji poradziłem sobie dość prosty sposób.
Kawałek pręta aluminiowego naciąłem w jednym końcu na głębokość ok. 3 cm. W nacięcie wsunąłem pasek papieru ściernego, nawinąłem przeciwnie z kierunkiem wirowania wrzeciona wiertarki, zamontowałem w wiertarce i wypolerowałem wewnętrzną powierzchnię.
Długość paska papieru dobrałem eksperymentalnie, żeby po nawinięciu na pręt zmieścił się w otworze.
Prymitywne, ale zadziałało :)

_________________
Jestem Polakiem i staram się pisać poprawnie po polsku.
Kiedyś traktowałem ludzi życzliwie - teraz z wzajemnością.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Etui
Post: 23 lip 2013, 07:21 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lip 2013, 15:34
Posty: 113
Lokalizacja: wschód Polski
Irys, dzięki :)
ja robiłam podobnie, ale z patykiem i ręcznie :) o wiertarce nie pomyślałam :) Proste pomysły są zawsze najbardziej skuteczne :) a jak trudno na takie wpaść ... :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group