TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 16:14

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Lada recepcji
Post: 28 maja 2013, 15:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Może koledzy mają pomysł;) jak, czym wykończyć krawędź pionowego giętego elementu?
Na rysunku są widoczne dwa gięte elementy lady 20cm, między nimi jest płyta pleksi -mleczna.
Sposób zamontowania pleksi nie został określony przez projektanta.
Moja propozycja jest następująca :
płyta pleksi 3mm da się wygiąć na zimno do promienia 900 mm w związku z tym chce wyfrezować rowek w dolnym i górnym giętym elemencie oraz w pionowych(lewym i prawym)i w to włożyć pleksi.
Cała lada jest z płyty w wysokim połysku AR plus-biała ,gięte elementy będą wyklejone HPL .
Mam pytania:
-JAK NAJLEPIEJ WYKOŃCZYĆ KRAWĘDZIE giętych elementów?
Problem konstrukcyjny,
czy jeśli jedynie ladę spina półka i blat, to czy na skutek naprężeń pleksi i giętych elementów lada nie będzie się odkształcać?

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2013, 21:20 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Trzy milimetry plexi jako podpora blatu to trochę mało , z jakimi krawędziami masz problem? http://www.torusmeble.pl/5/lens-med_salon_optyczny , tu masz taką ladę .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 maja 2013, 22:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Projektanci wymyślają ogólny wygląd mebla,ale bez szczegółów.Inwestor liczy każdy grosz.Też wydaje mi się że pleksi 3mm jest za
cienkie, ale na zimno grubszej pleksi nie wygnę.Zostaje wyginanie na gorąco co nie jest problemem, można komuś zlecić.
Krawędzie z którymi mam problem patrząc na Twoją ladę to miejsce wklejonego metalu między giętymi panelami,są tam widoczne krawędzie paneli, nie wiem ile one wystają 5mm,10mm ,oto miejsce mi chodzi.Jak to i czym jest wykończone? Jeszcze jaśniej lol2
te gięte elementy były klejone na grubość 20-22mm i o tę krawędź mi chodzi.

A swoją drogą to bardzo ładna ta Twoja lada. :)

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 maja 2013, 08:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 maja 2013, 09:02
Posty: 233
Skoro gięte elementy mają być malowane, to krawędzie również. Skusiłbym się na przyklejenie plexi do konstrukcji, przynajmniej dolnej krawędzi, choć nie wiem jakim klejem można by to zrobić - może do szyb samochodowych? Możesz również zrobić szczątkowy wieniec dolny, o szer. ok. 10 - 12 cm, dla usztywnienia dołu lady.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 maja 2013, 12:08 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Ja bym zrobił dolny wieniec na cokoliku .
Taki mały promień w przypadku Twojej lady nie pozwoli wygiąć elementów grubych na 20 mm.
Ja robiłem tak .Wieńce w kształcie łuku lady na to hdf 3mm razy dwa. Wkręty albo zszywki przez hdf do wieńcy dodatkowo klej pomiędzy hdf.
Powstaje ogólny kształt lady.
Na to naklejone paski laminatu srebrnego widoczne potem jako cokół i srebrne elementy pomiędzy blendami.
Następnie na całość nałożone blendy wykonane z mdf grubości 8-10 mm,mające już pomalowane krawędzie.Szkopuł tkwi w tym że najpierw trzeba je zamocować i dopasować w stanie surowym a potem pomalować.Blendy są klejone i przykręcane od wewnętrznej strony krótkimi wkręcikami,które potem maskujemy nakładając na to kolorową hdf.Cokół w tej technologi możemy wykonać osobno ale jest to pracochłonne.
W twoim przypadku blend jako takich bym nie stosował bo możesz ich nie wygiąć tylko okleił laminatem chyba na biało to masz mieć ? Jeśli ma być połysk to dwie warstwy hdf nie wystarczą musisz mieć bardzo stabilną płaszczyznę tu będzie widać każde pofalowanie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 maja 2013, 20:40 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Trochę poszukałem starych zdjęć te są z 2004 roku to lada recepcyjna wykonana w Szpitalu Wojewódzkim w Tychach . Blendy są przykręcane tu akurat widocznymi wkrętami od wewnątrz, na zewnątrz mdf malowany pod kolor płytek w pomieszczeniu ok 10 mm jak pamiętam.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 cze 2013, 16:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Cokolik nie wchodzi w grę,projektant nie wyraża zgody.Twoje lady mają element spinający- łuki( cokolik, półka i blacik).
W mojej ladzie nie ma elementu spinającego( łuków),pośrednio rolę tą pełni półka, ale ona jest przymocowana końcami, a środkiem podparta pionowym elementem.
Gdyby nie pionowy element półka by opadła.Gięte elementy w mojej ladzie muszą być stabilne i samonośne-chcę je skleić na kopycie z 6-7szt.HDF,da mi to grubość około 20-22mm i długość po zewnętrznej około 2820mm.
Może ten element zrobić grubszy np.26mm?
W środku rowek na 5mm pleksi,wtedy krawędzie widoczne będą miały 10mm.
To są 3 grubości HDF-ki, które trzeba czymś przykryć do malowania, bo po miesiącu uwidocznią się pod lakierem( gdyby miało być lakierowane).
Projektant chce żeby cała lada była wyklejona laminatem.To nie problem. Problemem jest krawędź łuku.
Czy ABS ,PCV da się wygiąć i przykleić na takim promieniu ?

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 cze 2013, 21:32 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
To duże kopyto ja nie mam prasy próżniowej dlatego łatwiej mi zrobić wg mojej konstrukcji.Problemem nie jest ilość hdf tylko dobry klej.Ale masz rację jak projektant jest uparty to musisz giąć.Nie wiem dlaczego robisz problem z tą krawędzią okleisz ją lekko podgrzewając absem 0,5 mm . Możesz też okleić okleiną naturalną np buczyną trochę ją łącząc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 cze 2013, 20:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Mam już wszystko w głowie poukładane jak się do tego zabrać.Dziś zrobiłem próby ,po lekkim podgrzaniu rzeczywiście ABS ładnie się układa na krawędzi.Dodatkowym utrudnieniem jest to że ta lada jest cała biała w połysku,a tu nie ma kompromisów.Dzięki za pomoc,co dwie głowy to nie jedna.

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 cze 2013, 20:21 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Napisałeś że naklejenie laminatu to nie problem,wiesz o tym że trzeba nakleić laminat najlepiej 1 mm nie cieńszy bo będzie widać fale ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 cze 2013, 21:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Tak wiem,mój AR+ biały polarny ma 1,2mm.ABS też AR+ 2mm.Pewnie w trakcie realizacji parę niespodzianek mnie czeka.Człowiek uczy
się całe życie. lol2

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 cze 2013, 22:41 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Jak dzieło ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 cze 2013, 14:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Ta realizacja jest na wrzesień.Materiały zamówione, zaliczka wzięta, szczegóły dogadane.Inwestorzy wiedzą czego chcą ,co można chcieć więcej. :D

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwie 2015, 00:24 
Offline

Rejestracja: 22 mar 2015, 23:11
Posty: 86
Lokalizacja: polska
Zawód: STOLARZ
Dawaj foty :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwie 2015, 10:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Niestety, nie mam :(

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 paź 2015, 00:32 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sie 2013, 22:56
Posty: 85
Podejrzewam,że inwestor zabronił fotografować ,czy mam rację?

_________________
Odwaga w wyrażaniu opinii to rzecz istotnej wagi, lecz świadczenie swoim zachowaniem o tym w co się wierzy ma potężną moc wpływu.
Paulo Coelho


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group