TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 17:48

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
Post: 08 gru 2020, 13:34 
Offline

Rejestracja: 07 gru 2020, 20:25
Posty: 9
Szanowni forumowicze,
Założyłem konto na forum ponieważ podjąłem się zadania samodzielnego wykonania zabudowy w łazience, oczywiści poddasz i skosy.
Nie mogę rozgryźć jak docinać i łączyć płyty meblowe właśnie przy samym suficia.
Załączam wizualizacje jak sobie to wymyśliłem.
Przy kątach prostych użyje kołków i konfirmatów, ale tam pod sufitem, nie mam pojęcia co zrobić.
Proszę o rady.
Z góry dziękuję.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 gru 2020, 20:00 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 560
Ja bym zaczął od pitagorasa i zaplanowania konstrukcji, bo wizualizacja to same fronty. Najlepiej konstrukcja modułowa, czyli pojedyncze korpusy składane w całość.
Czym ciąć, jak ciąć, jak łączyć? Będą Ci potrzebne kołkarka (najlepiej Mafell), lamelownica (najlepiej Lamello), ukośnica (może Kapex KS120), jakaś formatówka (byle nie chińczyk), zagłębiarka (tutaj większy wybór Festool, Makita, Mafell), trochę konfirmatów, wkrętów i kołków do karton-gipsu. Reszta pójdzie już górki. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 gru 2020, 22:18 
Offline

Rejestracja: 07 gru 2020, 20:25
Posty: 9
Dziękuje za komentarz, jednak nie zawiera on rady o jaka mi chodzi.
Z pewnością gdy będę rozkręcał biznes stolarski to użyje zawartych w komentarzu wskazówek ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 gru 2020, 22:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 gru 2014, 16:29
Posty: 611
Lokalizacja: Beskid Żywiecki
Zawód: Byłem pilorzem :D
MarekW pisze:
Nie mogę rozgryźć jak docinać i łączyć płyty meblowe właśnie przy samym suficia.

OlBa pisze:
Będą Ci potrzebne kołkarka (najlepiej Mafell), lamelownica (najlepiej Lamello), ukośnica (może Kapex KS120), jakaś formatówka (byle nie chińczyk), zagłębiarka (tutaj większy wybór Festool, Makita, Mafell), trochę konfirmatów, wkrętów i kołków do karton-gipsu. Reszta pójdzie już górki. :D


Przecież zawiera radę czym docinać/łączyć ;).
Ewentualnie możesz użyć łącznik kątowy Wurth. Zacięcie formatki do odpowiedniego kąta - minimum zagłębiarka. Ewentualnie zapytaj na hurtowni z której będziesz brał materiał, może pozacinają formatki pod odpowiednim kątem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 gru 2020, 08:34 
Offline

Rejestracja: 07 gru 2020, 20:25
Posty: 9
Widocznie niezbyt precyzyjnie sformułowałem pytanie.
Chodzi mi bardziej o rozwiązanie konstrukcyjne i sposób łączenia.
Hurtownia w której będę zamawiał materiał docina formatki pod dowolnym kątem, więc przywiozę gotowe elementy do łączenia. Zagwozdką dla mnie jest jakie cięcia przy skosie zlecić.
No i samo połączenie, rozumiem że zalecacie panowie przy skosach użyć lamelek. Czy nie tańszym a równie dobym rozwiązaniem będzie połączenie niewidoczne przy użyciu wkrętów i np. Kreg Jig R3? Do tego jeden ścisk i powienem być w stanie wykonanać każde połączenie.
Załączam projekt korpusów, jak napisał OlBa, pojedyncze korpusy składane w całość.
Będę wdzięczny za dalsze wskazówki.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 gru 2020, 10:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 gru 2014, 16:29
Posty: 611
Lokalizacja: Beskid Żywiecki
Zawód: Byłem pilorzem :D
Kąty musisz sobie obliczyć na podstawie pomiaru. Na dzień dzisiejszy przy połączeniach wynikających z dwusiecznej kąta ( detal A ) wolę kołki, jak nie miałem kołkarki, dawałem lamelki ( rozmiar ''0''), czasami tylko kleiłem powierzchnię styku zacięć pod katem. Przy połączeniach widocznych na detalu B - klej na zacinke plus wkręt dla ustabilizowania elementów do czasu związania kleju.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 gru 2020, 11:53 
Offline

Rejestracja: 07 gru 2020, 20:25
Posty: 9
Dziękuję za rysunek, takiej rady potrzebowałem.
Nie chcąc inwestować w kołkownicę (Mafell - 3-4k PLN, Triton - 800-900 PLN) przy skosach chyba jednak użyje połączeń na wkręty (zestaw Kreg to jakieś 500 PLN).
Czy Waszym zdaniem, rozwiązanie jak na rysunku będzie trwałe?


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 gru 2020, 18:22 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 560
Takie połączenie zrobisz zwykłym wiertłem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 gru 2020, 20:42 
Offline

Rejestracja: 07 gru 2020, 20:25
Posty: 9
Mam zerowe doświadczenie w takich pracach, obawiam się że zanim ręka się wyrobi to zniszczę wiele formatek. Prowadnica będzie pewniejsza, plus te wiertła w zestawie mają cieńsze ostatni cm czy coś takiego.
Dziękuję za opinie i rady, pochwalę się jak wyszło ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 gru 2020, 21:22 
Cześć, również zastanawiam sie nad zabudową skosu i nurtuje mnie jedna kwestia. Jak zrobić drzwi otwierane pod skosem tak aby zminimalizować szparę pomiędzy górna krawędzią drzwi a skosem / listwą maskującą. Przy tradycyjnych zawiasach front po otwarciu przesunie się kilka milimetrów w kierunku środka szafki. Domniemam, że przy skosie będzie kolizja np z listwą maskującą. Przychodzi mi do głowy tylko aby przyciąć front od środka pod odpowiednim kątem tak aby po otwarciu szpic skośnego frontu spasował się z kątem skosu. Proszę o pomoc.


Na górę
  
 
Post: 17 gru 2020, 21:28 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2110
Lokalizacja: Swaj
pit3k pisze:
przyciąć front od środka pod odpowiednim kątem

To skuteczny sposób.

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 gru 2020, 07:18 
Offline

Rejestracja: 07 gru 2020, 20:25
Posty: 9
pit3k pisze:
... Przy tradycyjnych zawiasach front po otwarciu przesunie się kilka milimetrów w kierunku środka szafki...


Tego nie przewidziałem. Co prawda frontów jeszcze nie zamówiłem. Planowałem zamówić 5 mm "mniejsze" (teoretycznie będzie 2.5 mm od skosu). Czy to będzie powodować kolizje przy otwarciu?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 gru 2020, 19:38 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2110
Lokalizacja: Swaj
Tak.

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 gru 2020, 05:39 
Offline

Rejestracja: 07 gru 2020, 20:25
Posty: 9
Dziękuje za potwierdzenia i w ogóle poruszenie tego tematu. Byłby niezły zonk lol
Zamówię zatem fronty z tym bokiem ciętym pod katem skosu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 gru 2020, 12:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 967
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Obrazek

Co to za dziwne wymiary? Dlaczego taka różnica jeśli odległość od sufitu jest identyczna? Powód jest tylko jeden. Zależy jak przyłoży się miarkę. 19 mm to jak przyłoży się ją równolegle do skosu a 24 mm kiedy przyłożymy ją równolegle do boku frontu. Przykładając miarkę w taki sposób jak pokazują strzałki trzeba uwzględnić ten konkretny wymiar.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 gru 2020, 13:09 
Offline

Rejestracja: 07 gru 2020, 20:25
Posty: 9
Cytuj:
...Przykładając miarkę w taki sposób jak pokazują strzałki trzeba uwzględnić ten konkretny wymiar.

Dziękuje za wskazówkę, już miałem modelować wszystko wraz z praca zawiasy by się dowiedzieć ile to ma być. A tu proszę. Super!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 gru 2020, 22:05 
Offline

Rejestracja: 03 lip 2015, 05:15
Posty: 12
Jak zacinacie ten front? Przykładowo skos sufitu jest pod kątem 45 stopni, więc całą krawędź frontu (równoległą z sufitem) zacinacie na 45? Czy tylko sam szpic frontu?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 gru 2020, 22:15 
Offline

Rejestracja: 07 gru 2020, 20:25
Posty: 9
Mi po krótkiej analizie wyszło że nie muszę przycinać frontu, zawias ma regulację odejścia od korpusu od 0.3 do 0.8, przyjąłem 0.5 cm, to daje 0.7 luzu, przy założeniu że front jest 2 cm "niższy" niż korpus. Ale to tylko rysunki i pomiary, praktyka pokaże lol


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 sty 2021, 10:30 
Offline

Rejestracja: 03 lip 2015, 05:15
Posty: 12
Ja zrobiłem 4 mm szczelinę od góry i ścięty szpic na 45 zagłębiarką.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Galmat i 31 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group