TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 29 mar 2024, 00:31

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 12 lip 2019, 09:07 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 553
Przeczytałem wątek dużych korpusów - wszystkie zawieszki tego typu co blum, camar, gtv itp. wytrzymają. Moim zdaniem najsłabszym miejscem jest ściana i górny wieniec.
1. Grubość ściany oraz zastosowany materiał zobowiązuje do zastosowania odpowiedniego kołka - i tyle w temacie.
2. Zawieszka po pewnym okresie użytkowania, napierając w górny wieniec, wypycha go do góry w tylnej części korpusu (nie ma bata, to tylko 2 wkręty) - trzeba wzmacniać górny wieniec dodatkowymi łącznikami (zależnie od głębokości 3-4 konfirmaty, może dodatkowe klejenie na kołki, lamelki). Nie należy przesadzać bo za gęste nawiercanie osłabia płytę. Stała środkowa półka i pod nią drugi dodatkowy poziom zawieszek też dają większą gwarancję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lip 2019, 17:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 15:26
Posty: 1215
Lokalizacja: podbeskidzie
Specjalizacja: Liczy się ilość , a na jakość się liczy
Gdyby okleić krawędź po szerokości w górnym wieńcu to nic się nie przesunie.

_________________
Życia nie przewidzisz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lip 2019, 19:31 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
jakaś bzdura. camar siedzi na kołkach fi 10 w boku ( całostalowa 801, 807 2 lub 4 szt + wkręty) i wieńca może w ogóle nie być - tyle w temacie
konfirmat bez kołka ? 3-4 szt w boku szafki wiszącej gdzie bok ma 280 mm ? kolega gdzie robi w garażu ? wiem wiem : ze szwagrem nie takie rzeczy się robiło

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lip 2019, 20:11 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Premium, jesteś trochę bezczelny, ale też trochę Cię przez to lubię.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lip 2019, 00:44 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 553
m.premium pisze:
jakaś bzdura. camar siedzi na kołkach fi 10 w boku ( całostalowa 801, 807 2 lub 4 szt + wkręty) i wieńca może w ogóle nie być - tyle w temacie
konfirmat bez kołka ? 3-4 szt w boku szafki wiszącej gdzie bok ma 280 mm ? kolega gdzie robi w garażu ? wiem wiem : ze szwagrem nie takie rzeczy się robiło


Mister m.premium, szafki o gł. 28cm to my ze szwagrem przyklejamy Mamutem.
Nigdy nie "robiłem w garażu", ale większość na tym forum tak zaczynała z kolegami lub szwagrami. Mogłeś kogoś urazić.
Chodziło mi o zawieszki, na których wiesza większość na forum - chciałem zwrócić uwagę na późniejsze uszkodzenia górnego wieńca. Jak będę na pomiarze, gdzie będą wisiały stare obciążone szafki to zrobię zdjęcie.
Ile stolarz da gwoździ, kołków i wkrętów to jego sprawa i jego ego :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lip 2019, 06:35 
Offline

Rejestracja: 14 lut 2016, 10:05
Posty: 118
zacznijmy od tego kto robi szafki górne na głębokość 280mm??
zawieszka moim zdaniem ma znaczenie i nie mowie tu o hardkorowych camar na kołki tylko standardowych blum, camar 806 itp. chinole odpadają. ja zmieniłem dłuższy czas temu blum na camar 806 i do szafek kuchennych wystarczają. przy takich zawieszkach i dużym obciążeniu szafki wieniec również ma znaczenie o ścianie nie wspominając. na 340mm bok daje 3 konfirmaty, plecy do wieńca przykrecam wkrętem 3,5x16, a camar wkręt 4,5 x30 plus czasami po regulacji dodatkowo 3,5x 30 w otwor do zablokowania regulacji. szyne do sciany na wkręty z łbem sześciokątnym, kołek fischer fi 8.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lip 2019, 07:33 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Taki drobiazg ostatnio wieszałem na libra h5. Te zawieszki mocowane bezpośrednio pod wieńcem mają zwiększoną nośność. Tak jest w większości zawieszek. Tu niestety zamocowane nad wieńcem u góry żeby nie było ich widać.
Do zwykłych szafek kuchennych stosuję Bluma nabijanego na kołki fi 10 solidnie trzyma także nie zgodzę się z opinią że wyginają wieniec.
Przy stosowaniu okuć zawsze można przeliczyć do jakich są obciążeń i przy jakim sposobie mocowania.
Tak było jak przeszedłem na nabijane Bluma. Jak weźmiesz pod uwagę ciężar sposób mocowania i rodzaj materiału tu oczywiście wiór fornirowany to wyjdzie ile musisz ich zastosować. Te wszystkie dane producent podaje a jak nie to możesz dopytać.
Co do ściany to po lewej beton a po prawej pustak a w ścianie duużo kleju fischera do wklejania kołków w pustak.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lip 2019, 14:22 
Offline

Rejestracja: 05 paź 2015, 13:16
Posty: 475
myszekmiki pisze:
zacznijmy od tego kto robi szafki górne na głębokość 280mm??
zawieszka moim zdaniem ma znaczenie i nie mowie tu o hardkorowych camar na kołki tylko standardowych blum, camar 806 itp. chinole odpadają. ja zmieniłem dłuższy czas temu blum na camar 806 i do szafek kuchennych wystarczają. przy takich zawieszkach i dużym obciążeniu szafki wieniec również ma znaczenie o ścianie nie wspominając. na 340mm bok daje 3 konfirmaty, plecy do wieńca przykrecam wkrętem 3,5x16, a camar wkręt 4,5 x30 plus czasami po regulacji dodatkowo 3,5x 30 w otwor do zablokowania regulacji. szyne do sciany na wkręty z łbem sześciokątnym, kołek fischer fi 8.

Dlaczego wkret z łbem szesciokatnym, a nie zwykly.Pytam bo kiedys w betonie ukręcałem takie wkrety.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lip 2019, 14:36 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
myszekmiki pisze:
zacznijmy od tego kto robi szafki górne na głębokość 280mm??
zawieszka moim zdaniem ma znaczenie i nie mowie tu o hardkorowych camar na kołki tylko standardowych blum, camar 806 itp. chinole odpadają. ja zmieniłem dłuższy czas temu blum na camar 806 i do szafek kuchennych wystarczają. przy takich zawieszkach i dużym obciążeniu szafki wieniec również ma znaczenie o ścianie nie wspominając. na 340mm bok daje 3 konfirmaty, plecy do wieńca przykrecam wkrętem 3,5x16, a camar wkręt 4,5 x30 plus czasami po regulacji dodatkowo 3,5x 30 w otwor do zablokowania regulacji. szyne do sciany na wkręty z łbem sześciokątnym, kołek fischer fi 8.


U nas jest to robione praktycznie w ten sam sposób i jest ok


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lip 2019, 16:13 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Moim zdaniem słabo. Jeśli plecy mają 4 mm grubości a przykręcanie wkrętem 16 mm to zagłębienia w czoło płyty zostaje 12 mm. To takie pozorne trzymanie. Po czasie każda płyta się trochę zsycha i może puścić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lip 2019, 16:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
3,5x16 to przykręcam hdfkę do łączyny, która idzie w pionie. A do wióra mam odpowiednie zszywki.

Tak nawiasem mówiąc. Nie zdarza wam się, że musicie szafki obniżyć, luzujecie zawieszki i szafki nie idą w dół. Mi się takie lewitowanie szafek zdarza :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lip 2019, 17:43 
Offline

Rejestracja: 05 paź 2015, 13:16
Posty: 475
Dokładnie różnie bywa,raz podniesliśmy szafke i potem montaz zawieszek hehe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lip 2019, 00:27 
Offline

Rejestracja: 14 lut 2016, 10:05
Posty: 118
koniu1980 pisze:
Dlaczego wkret z łbem szesciokatnym, a nie zwykly.Pytam bo kiedys w betonie ukręcałem takie wkrety.

kiedyś używaliśmy zwykłych, ale zmieniliśmy na 6x50 na kluczyk, łatwiej się wkręca, wydaje mi się ze mocniej trzyma do tych kołków co używamy m.in przez szerszy płaski łeb zamiast stożkowego. marketowe śruby się niestety ukręcają, tym bardziej w betonie, przerobiłem to, albo masz za duzo powera.
TORUS pisze:
Moim zdaniem słabo. Jeśli plecy mają 4 mm grubości a przykręcanie wkrętem 16 mm to zagłębienia w czoło płyty zostaje 12 mm. To takie pozorne trzymanie. Po czasie każda płyta się trochę zsycha i może puścić.

napisał bym ze zostaje w płycie nawet 11-10mm, 16mm to wkręt ma razem z łbem. używamy płyty 3mm, zresztą nie ma znaczenia 3 czy 4. takie stosujemy od zawsze i jest ok.
nie widziałem nigdy żeby hdf lakierowany 3mm sie zsechł w drugą strone tak, ale wtedy przez rozwarstwione włókna wkręt przechodzi i słabiej trzyma.
w szafce wysokiej frez na hdf tylko na bokach, wkręty we wieńce plus w półkę na stałe najczęściej okolice środka szafki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group