TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 29 mar 2024, 00:26

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 180 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
Post: 31 mar 2018, 21:37 
Offline

Rejestracja: 12 lis 2017, 15:02
Posty: 67
Witam,

Dziecko śpi, pies śpi, żona czyta książkę to i ja trochę pogrzebałem :)

Guziki zmienione - powinno być OK, ale co ważniejsze:
- dodano oznaczenie obróconej formatki - linie na formatce oznaczają, że jest obrócona

Dodam, że oznaczenie jest wtedy, kiedy nie ma miejsca na wymiar formatki.

Pozdrawiam,
Bogdan


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwie 2018, 12:15 
Offline

Rejestracja: 12 lis 2017, 15:02
Posty: 67
Nad importem z pliku excel pracuje od pewnego czasu.
Niebawem powinna pojawić się ta opcja :)

Pozdrawiam
Bogdan


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwie 2018, 21:10 
Offline

Rejestracja: 12 lis 2017, 15:02
Posty: 67
Witam

Tak jak pisałem wyżej, aktualizacja:
- dodano możliwość importu formatek z pliku excel'a.

Aby to zrobić należy najpierw pobrać przykładowy plik. Bazując na pobranym pliku, wypełniamy dane i przesyłamy do programu.
W pliku opisane jest co i jak...

W planie jest dodać możliwość exportu formatek do pliku pił panelowych.
Dzięki uprzejmości jednego z kolegów mam kilka plików z piły FELDER.
Zaczynam pracę nad tym....


Pozdrawiam
Bogdan


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwie 2018, 04:48 
Offline

Rejestracja: 12 lis 2017, 15:02
Posty: 67
Oczywiście muszę dorobić kilka zabezpieczeń do importu z pliku...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 kwie 2018, 19:50 
Offline

Rejestracja: 12 lis 2017, 15:02
Posty: 67
Witam koledzy

Mam pytanie i prośbę o radę.

Chcę zrobić opcję odejmowania grubości okleiny od podanego wymiaru formatki. Jak z okleiną gr. 1mm i 2mm sprawa jest prosta, tak nie do końca wiem, jak ugryźć okleinę np: 0,6 i 0,8 mm.
Ile odjąć od wymiaru przy obrzeżu 0,6mm i 0,8mm......?

Poradzi coś ktoś?

Z góry dzięki,
pozdr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 kwie 2018, 20:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
Sprawa nie jest rozwiązywania w sposób jednolity u wszystkich. Jest coś takiego frezowanie wstępne w oklejarkach i czasami tyle samo jest frezowane co ma grubość okleina i w takiej sytuacji nic nie trzeba odejmować. Bo wymiar zostaje stały po frezowaniu.
Jednak jest gro osób takich jak ja które ma w oklejarkach ustawione stałe frezowanie w oklejarce. Ja mam na 0,5mm czyli przy okleinach 0,6 pomijam przy 0,8 też a przy 1 odejmujęmy 0,5mm.
Generalnie nie mamy problemu z wpisywanie jednego miejsca po przecinku w mm. Maszyna przyjmuje też dziesiątki więc wszystko gra.
Jeśli ma być uniwersalne to proponuję zrobić dwa pola w jednym wpisujemy wstępne frezowanie. Wymiar okleiny pobierany z oklein. Nie wszyscy mają maszyny z wstępnym frezowaniem więc opcja ta musi się dać wyłączać lub przyjmować 0.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 kwie 2018, 20:25 
Offline

Rejestracja: 12 lis 2017, 15:02
Posty: 67
Marek

a jak oklejasz np. dwa boki długie okleiną 1mm czyli na okleinę masz razem 2mm. Frezujesz po 0,5mm czyli razem 1mm. To formatkę masz szerszą o 1mm.... Dobrze rozumiem? czy gubię coś po drodze...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 kwie 2018, 20:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
Mniejszą o 1mm nie większą.
Frezarka ściąga 0,5mm czyli jeśli oklejasz 1mm to zostaje Ci formatka o 0,5 większą czyli na stronę musisz odjąć jeszcze te 0,5mm czyli na dwie strony 1mm musisz odjąć podczas cięcia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 kwie 2018, 20:52 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Najlepszym i najpewniejszym sposobem tutaj będzie dodanie opcji w Ustawieniach o tym ile zbiera wstępne frezowanie. Domyślnie niech to będzie wartość "0". Dopiero jak ktoś zmieni to niech będzie taka wartość jaką sobie ustawił. Informacja o tym jaka wartość jest ustawiona powinna być wyświetlana w wynikach pracy, czyli ostatecznym rozkroju w taki lepiej widoczny niż reszta tekstu sposób. To tak dla nadzoru aby ciągle nie zaglądać w "Ustawienia" i sprawdzać co tam akurat się wstawiło. Oczywiście zmianę można dokonać tylko w oknie "Ustawienia". W opisie tej opcji trzeba dodać tylko tekst, że jest to wielkość jednokrotnego zbierania materiału.

W następnej kolejności robisz matematyczne podsumowanie tych frezowanych i oklejanych krawędzi i wynik będzie uwzględniany na rozkroju.

Tylko aby to zadziałało musisz "wymusić" na wpisującym wymiary elementów "Brutto" nie "Netto", czyli wymiar elementu po oklejeniu. I sprawa powinna być załatwiona.

A, i jeszcze bo bym zapomniał. Z tej okazji, że różne elementy mogą być oklejane różnej grubości okleinami nawet w jednej rozpisce elementów. Ba nawet jeden element może być oklejany różnej grubości okleiną. To taką opcję o rodzaju wybranej okleiny należy dodać do każdego z wpisywanych z ręki elementów oddzielnie.
Kiedy elementy są importowane z pliku Excela to tam należy dokonać ustawień przed zaimportowaniem. Może też być tak, że wybiera się tylko jeden rodzaj okleiny i wpisuje które krawędzie będą oklejane.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 kwie 2018, 21:11 
Offline

Rejestracja: 12 lis 2017, 15:02
Posty: 67
Czyli żebym nie po.....chrzanił:

1. Ktoś nie ustawia frezowania (0mm) - odejmuję tylko grubości okleiny od wymiaru i sprawa czysta.
2. ktoś ustawi frezowanie tak jak Marek (0,5mm) - odejumję grubość okleiny + frez.
mam ustawiony frez 0,5mm i do oklejenia 1 bok okleiną 0,8mm. formatka 564x510mm. OKlejam bok 564. wtedy formatka ma wymiar: 564x509,7 - Czyli w zaokrągleniu: 564x510.

Oczywiście przy włączonej opcji odejmowania grubości obrzeża od wymiaru formatki...

Czy tak to mniej więcej wygląda?

Tak ogólnie to dzięki, wiem że pora późna i sobota i wogóle....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 kwie 2018, 21:26 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Ja mam pytanie dotyczące algorytmu. Do wycięcia są jakieś prostokąty o różnych wymiarach z arkusza. Czy jest na to gotowy algorytm, który można sobie rozbudować do własnych potrzeb. Czy trzeba go sobie wymyślić. Nie chodzi mi tu o sposób zapisu instrukcji w jakimś języku. Tylko jak się "sprawdza" elementy do rozkroju.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 kwie 2018, 21:44 
Offline

Rejestracja: 12 lis 2017, 15:02
Posty: 67
PBStol, w tym temacie to bardziej powinien wypowiedzieć się LIGNUMSOFT jako 100% profesjonalista ale ja podejrzewam, że algorytmu do optymalizacji rozkroju nikt Ci nie udostępni.
Ja kombinowałem sam, ale tu chodzi nie tylko o sam algorytm samej optymalizacji. Trzeba mieć przygotowane dane wejściowe (od tego bardzo wiele zależy) i zależy co ma z tego algorytmu wyjść (dane wyjściowe). Robiłem sam wszystko od początku, bo jak przeczytałem kilka wykładów na temat optymalizacji o zobaczyłem kilka wzorów to wybór był prosty: robię to sam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 kwie 2018, 22:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Czyli są gotowe algorytmy, na których można się wzorować albo przynajmniej zorientować od czego zacząć?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 kwie 2018, 22:57 
Offline

Rejestracja: 12 lis 2017, 15:02
Posty: 67
Nie, nie o to mi chodziło.
Pewnie źle się wyraziłem we wcześniejszym poście.
Algorytm optymalizacji piszę się zazwyczaj indywidualnie do zadania.
Kategorii optymalizacji jest na prawdę sporo. W naszym przypadku jest akurat mowa o kształtach regularnych a i tak nie jest łatwo.
W sytuacji gdy wchodzą w grę kształty nieregularne sprawa komplikuje się naprawdę mocno.
Optymalizować można wiele spraw, choćby nawigacja i wyznaczanie trasy -> optymalizacja pod kątem najkrótszej trasy, najszybszej, omijać płatne, nie omijać itd itd...

Moim zdaniem, nie wiem czy są gotowe algorytmy... Może ktoś, gdzieś ma na sprzedaż gotowy algorytm optymalizacji formatek na arkuszu, a jeśli już, to tak jak pisał kolega na początku tego tematu - koszt optymalizatora webowego ......... spory


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 kwie 2018, 23:03 
Offline

Rejestracja: 12 lis 2017, 15:02
Posty: 67
Czy na pile formatowej jest się w stanie ustawić wymiar z dokładnością do 0,1mm? np 509,5 mm ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 kwie 2018, 00:14 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
Ja mam panelowke i tam taka dokladnosc to nic niezwykłego. Sporo formatowek ma elektroniczne wskaźniki z taką dokładnością również. Na tradycyjnych już słabiej ale myślę że te 0,5 łatwo ustawić z 0,3 pewnie już gorzej. Myślę że spokojnie program może wyświetlać to jedno miejsce po przecinku. Jeśli ktoś nie będzie chciał bawić się w te dziesiątki możesz zaokrąglone wartości dodać. Generalnie chyba niema co z automatu tego się pozbywać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 kwie 2018, 07:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Bodek ja też tak jak i Marek uważam, że niech będzie wyświetlana taka wartość jak wychodzi z wyliczeń, a ten co tnie niech sobie zaokrągla sam w głowie. Ty masz mu dostarczyć informacji, a on będzie ciął jak będzie chciał.

Co do pił to wystarczy, że ma wyświetlacz elektroniczny, a on już pokazuje ustawienia z dokładnością do 0,1 mm. Ale jak pisałem to już jest problem tylko tego co robi rozkrój i tnie na pile. Na upartego w wyliczeniach trzeba też uwzględniać grubość warstwy kleju. Jeden da mniej, drugi więcej. Do Twojego "zadania" należy tylko uwzględnienie, czy element jest nie oklejany. Wtedy tnie się taki wymiar jaki został wpisany. Lub oklejany, wtedy podaje się wymiar elementu na gotowo po oklejeniu.

Jeśli uważasz, że to za mało bo może znajdzie się jakiś klient, który będzie chciał mieć tylko zaznaczone krawędzie do oklejenia ale wymiary elementów do rozkroju podaje przed oklejeniem. W takim wyliczeniu nie będą np. uwzględniane wstępne frezowanie i grubość okleiny. Bo o tym ile odjąć decyduje ten co wpisuje dane. Ale tu wystarczy, że w ustawieniach będzie opcja "0" we wstępnym frezowaniu i "0" w grubości okleiny. Wtedy do wyliczeń będzie dodawane przysłowiowe nic. I wynik rozkroju wyjdzie taki jak trzeba i będą zaznaczone strony, które trzeba oklejać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 kwie 2018, 07:53 
Offline

Rejestracja: 12 lis 2017, 15:02
Posty: 67
Dzięki wielkie.
Wczoraj już prawie skończyłem temat,tylko kilka szlifow mi zostało. Nie wiem czy dziś dam radę pchnąć do przodu. Muszę poświęcić też czas żonie i dziecku. Nie samym rozkrojem człowiek żyje :)
A tak na poważnie to dzieki za podpowiedzi. Mam sytuację rozjaśnioną. Spróbuję jeszcze dołożyć opcję wyboru pokazywania wymiarów: wymiar zaokrąglony lub wymiar dokładny. Co o tym myślicie?
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 kwie 2018, 10:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Jak chcesz to daj ale to prawdopodobnie w większości przypadków i tak pozostanie włączone bo każdy będzie się bał, że zostanie na czymś "oszukany". Nadzór organoleptyczny jest zawsze lepszy niż żaden.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 kwie 2018, 21:51 
Offline

Rejestracja: 12 lis 2017, 15:02
Posty: 67
Witam

http://www.eformatka.pl

No dobra,
Co chciałem to zrobiłem, chociaż nie do końca.

Aktualizacja:
- Po wyborze płyty i odświeżeniu strony nie trzeba od nowa wybierać płyty. poprzednia wybrana zostaje zapamiętana. Bardzo usprawnia to dodawanie formatek po wykonaniu np. Rozkroju.

- dodano opcję dodawania formatek z uwzględnieniem oklejania (jego grubości), oraz z frezowaniem wstępnym (jeśli takie ustawimy).
Można dodawać formatki z włączoną opcją <podaję wymiar z obrzeżem> wtedy wymiar automatycznie korygowany jest o grubość obrzeża oraz, jeżeli ustawimy grubość frezowania wstępnego - wymiar również jest korygowany.
Nie musimy ustawiać frezowania. Możemy również odznaczyć opcję <podaje wymiar z obrzeżem>, wówczas podajemy wymiar gołej formatki.
Informacja o grubości frezowania wyświetlana jest nad listą formatek w celu lepszej orientacji podawania wymiarów formatek.

W pola wpisujemy wymiary, poniżej podawane są wymiary skorygowane o grubości oklejania oraz o grubość frezowania wstępnego, oczywiście jeżeli te opcje są włączone.

Na liście formatek obok nazwy formatki podawany jest wymiar który wpisaliśmy w pola. Natomiast kolumny długość i szerokość pokazują wymiar skorygowany.

Na końcu nazwy formatki, jeżeli włączono opcję <podaje wymiar z obrzeżem> widnieje gwiazdka, oraz gwiazdki tej nie ma, gdy opcja ta jest wyłączona.

Ustawienia wartości frezowania wstępnego dostępne jest w ustawieniach.

Czego nie zrobiłem:
- import formatek z pliku excela nie jest jeszcze dostosowany do nowych opcji
- brak pamiętania wyboru opcji <podaje wymiar z obrzeżem>
- brak uporządkowania wszystkich opcji tak, aby były bardziej przejrzyste.

ale to niebawem.

Pozdrawiam
Bogdan


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 kwie 2018, 21:20 
Offline

Rejestracja: 12 lis 2017, 15:02
Posty: 67
Witajcie

Aktualizacja:
- dołożono funkcję korekty wymiaru uwzględniające grubość obrzeża i frezowania wstępnego podczas wczytywania pliku excel.
w pliku excel należy przy każdej formatce zaznaczyć czy podano wymiar z obrzeżem, czy nie.
Jeśli wymiar podawany jest z obrzeżem zaznaczamy "x" w odpowiedniej kolumnie.
Jeśli wymiar podawany jest bez obrzeża - nie zaznaczmy nic.

Pozdrawiam
Bogdan


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 kwie 2018, 21:22 
Offline

Rejestracja: 12 lis 2017, 15:02
Posty: 67
Witajcie

Aktualizacja:
- dodano opcję importu formatek z pliku generowanego przez program KDMAX (excel). Trzeba potestować, bo miałem tylko jeden plik na którym mogłem się oprzeć.

Pozdrawiam
Bogdan


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 kwie 2018, 23:08 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Pewne uwagi jakie zauważyłem.
1. Podczas pobierania z pliku Excela wyświetla się okno o wyborze płyty. Jest tam kolumna o nazwie "Sszer."
2. Nie mam możliwości zaznaczyć płyty z dostępnej listy jaka wyświetla się w oknie "Wybór płyty".
3. Formatki po scaleniu robią się 0 w sztukach i widać "nadal" oba wymiary. Ale kiedy otworzyć taką formatkę to wyświetla się tylko jeden wymiar. Drugi gdzieś znika.
4. Kiedy wpisuje się wymiar w konkretne okienko i doda się w nim okleinę o grubości z wymiarem po przecinku to poniżej wyświetlają się "dziwaczny" ciąg liczb. Ogranicz im wyświetlanie do jednego miejsca po przecinku. Taka duża ilość licz\b po przecinku wyświetla się w kilku miejscach. Nawet na formatkach na rozrysie.
5. W Twoim pliku Excela "zestawienie" jest zbyt duża dowolność wpisywanych danych. Ogranicz to za pomocą funkcji "Poprawność danych" na wstążce "Dane".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 kwie 2018, 04:44 
Offline

Rejestracja: 12 lis 2017, 15:02
Posty: 67
Witam

Omen, dzięki
1 - 2 naprawione,
nad resztą pracuję :)

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 kwie 2018, 20:14 
Offline

Rejestracja: 12 lis 2017, 15:02
Posty: 67
Witam

Zauważone błędy - naprawione.

Pozdrawiam
Bogdan


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwie 2018, 21:02 
Offline

Rejestracja: 12 lis 2017, 15:02
Posty: 67
Witam

Aktualizacja:
- zmieniono układ ustawień, wydaje mi się, że bardziej przejrzysty i poukładany
- przeniesiono guzik <nowe zadanie> z menu do <moich zadań>. Nad listą zadań jest guzik <dodaj zadanie>

Pozdrawiam
Bogdan


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwie 2018, 05:55 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
A jak to jest ze kd ma już swój import a pro100 nie... Chcesz jakieś pliki na próbę do importu?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwie 2018, 06:52 
Offline

Rejestracja: 12 lis 2017, 15:02
Posty: 67
Jasne, Marek jak masz to byłbym dźwięczny

Z góry dzięki

:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwie 2018, 15:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
W załączniku plik.

- oznacza jedna krawędź oklejana a = oznacza dwie oklejane oczywiście przy wymiarze.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwie 2018, 04:36 
Offline

Rejestracja: 12 lis 2017, 15:02
Posty: 67
Dzięki, jak tylko czas pozwoli to zajmę się tematem :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 180 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group