TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 29 mar 2024, 02:35

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 744 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 25  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 06 sty 2018, 21:14 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
Rysować można :-) Jeżeli chodzi o zmianę rozmiarów to też nie ma problmeów z racji że front tworzysz parametrycznie tak jak chcesz. Oczywiście należy uważać przy łukach , jak zrobić coś za dużego do danego łuku to wyjdzie źle np. fornt 1200 mm szerokości ( to każdy łuk wyjdzie słabo przy wysokości 720 ) Ale to abstrakcja. Możliwe że w najbliższym czasie pojawi się sporo gotowych frontów tego typu co pokazałem. Klient który kupił Corpusa i jest producentem takich frontów udostępnii po zrobieniu dla wszystkich :-). Jeżeli chodzi o przeniesienie obróbki na maszynę w tej chwili jest ograniczona do przejścia 1 frezem dla jednej krzywej. W przyszłości będzie można ustawić ile się chce przejść i jakich przejść dla każdego segmentu krzywej. Teraz można to zrobić ale trochę do okoła - ale da się. Ale tak jak pisał PBStol czasami łatwiej zrobić to w oprogramowaniu maszyny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 06 sty 2018, 21:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
lignumsoft pisze:
PBStool co do lasera pewnie będzie w tym tygodniu :-)

Sprzedałeś program dla PBstol, a nie PBStool. Ja nie handluję elektronarzędziami do obróbki drewna:)
Jak wspomniałem wcześniej pomiar laserem działa, a ten mankament wynika z mojej pracy w programie i działania samej maszyny.
Czyli coś czego nie dało się przewidzieć bez posiadania maszyny. Zatem udoskonalamy razem i idziemy do przodu.

lignumsoft pisze:
Jeszcze :-) kwestia czasu - planowane w ( Corpus 5). Wtedy zrobisz wszystko co i jak chcesz.

Tutaj potrzebna byłaby opcja rysowania frezownaia + korekcia - To jest.
To czego brak:
- kolejność obróbki z zadaną głębokością + pełna parametryzacja frezowań
- podział jednego frontu/elementu na dowolną ilość programów i określenie tego samodzielnie. Dlatego, że przy wiertarkach CNC z łapką jest to konieczne. Nie sądzę, że będzie się chciało wam w to bawić, ale nie mam pretensji.
- automatyczny wybór narzędzia dla CNC - o tym nie myślę, bo i tak nie mam zmieniarki.

Dla mnie wystarczy, że program wypluje wymiar formatki. Frezowania sobie ustalę w Mastro, takie jak mi się chce.
Jedynie, jakby była możliwość ustalenia kolejności frezowań, to dodałbym frezowania na zawieszkę, LED i jakieś koło (frez prosty nie przelotowy)

Wolałbym dodatkowe usprawnienia do tworzenia projektów. Wydaję mi się, że większość osób nie projektuje w Corpus, tylko wrzuca tam szafki, żeby mieć programy na CNC.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 06 sty 2018, 21:48 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
A można tak zrobić ze np: pliki frezowania frontów mam w maszynie (takie parametryczne) a corpus generuje do listy formatek ustalona nazwę pliku z rozmiarem w postaci kodu kreskowego. Czyli tak by operator maszyny tylko odczytał kod kreskowy?.... Pytanie w stronę corpus czy wygeneruje nazwe pliku i rozmiar... Inna sprawa czy program w maszynie otworzy plik i wczytać rozmiar? No chyba że ktoś słyszał o takim rozwiązaniu?

A no i jak to jest z tymi nazwami plików? Ostatnio uruchomiłem już drukarkę w Pile przy pomocy ardis. I teraz pytanie czy corpus wygeneruje plik dla ardis gdzie jedna kolumna będzie zawierać nazwę pliku która odczyta mi wiertarka?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 06 sty 2018, 21:59 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Będziesz miał kod kreskowy do frontu na wiercenie na zawiasy.
Jak chcesz frezować płaszczyznę frontu, to wkładasz formatkę odpalasz program w którym pracujesz na maszynie, wpisujesz wymiary formatki (można je przepisać z etykiety), którą włożyłeś i maszyna frezuje. Czyli nie odbywa się to na podstawie kodu kreskowego z automatu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 06 sty 2018, 22:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
Chciałem postawić przy maszynie kogoś kto tylko by wykładał elementy i czytał kody :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 06 sty 2018, 22:21 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
MarekMitonski pisze:
Chciałem postawić przy maszynie kogoś kto tylko by wykładał elementy i czytał kody


niestety życie aż tak proste nie jest. Operatar tak czy inaczej musi myśleć i wiedzieć co robi i dlaczego. Czy więcej czy mniej także zależy od maszyny

MarekMitonski pisze:
A można tak zrobić ze np: pliki frezowania frontów mam w maszynie (takie parametryczne) a corpus generuje do listy formatek ustalona nazwę pliku z rozmiarem w postaci kodu kreskowego.


Praktycznie takm bez problemu - ale co z tego maszyna ci tego nie odczyta automatycznie. Tzn nie wczyta programu i nie podstawi wymiarów. Więc najelpiej podać tylko nazwę programu a na etykiecie wymiary elementu


MarekMitonski pisze:
A no i jak to jest z tymi nazwami plików? Ostatnio uruchomiłem już drukarkę w Pile przy pomocy ardis. I teraz pytanie czy corpus wygeneruje plik dla ardis gdzie jedna kolumna będzie zawierać nazwę pliku która odczyta mi wiertarka?


Tak dokładnie tak się to dzieje sam możesz ustawić która kolumna jakie ma mieć informacje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 06 sty 2018, 22:29 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Do tego nie tylko ważny jest program, jak Corpus. Druga połowa sukcesu to postprocesor do konkretnej maszyny.

W przypadku Cyflexa, lignumsoft pisał postprocesor z uwzględnieniem moich uwag. Dla mnie to plus, że miałem i mam na to wpływ. W kolejnej aktualizacji znów wyjdzie to czego mi brakuje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 07 sty 2018, 00:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
Moja maszyna będzie dopiero w lipcu ;( a zanim dotrze chce wybrać program myślę że tak z dwa miesiące przed dostawą chce mieć oprogramowanie, by jak maszyna dotrze wiedzieć jak się nią zająć a nie uczyć się też oprogramowania...
W maszynie jest Woodflash czyli tpa... To co na przyklad w vitapie (jeśli się nie mylę)
Nie ukrywam że możliwość bezpośredniego wpływania na oprogramowanie jest super zaletą. (obecnie mam mała maszynę z polskim oprogramowaniem PikoCNC i dzięki świetnemu kontaktowi z twórca oprogramowania rozbudowa na każdym etapie maszyny była łatwa... Dodawałem zmieniarke narzędzi )

O ile wiem że np w PikoCNC program by odczytał kod kreskowy w dowolnej konfiguracji to Woodflash pewnie temu nie podoła... Chyba że ktoś coś wie więcej?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 07 sty 2018, 00:08 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
WoodFlesh , kody kreskowe ufff....... tyle tylko powiem.....dobrze że będziesz miał nową maszynę...... Poproś od razu o konfigurację kodu dłużeszego niż 16 znaków :-) Najlepiej działające maszyny z kodami kreskowymi i najbardziej zacny konfigurator w maszynie do kodów kreskowych ma Homag. Ustawisz tam bardzo wiele.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 07 sty 2018, 00:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 lis 2016, 23:04
Posty: 103
Lokalizacja: Śląsk
Operator przy wiertarce musi mieć głowe na swoim miejscu bo czasem też się stanie jak znajdzie błąd już z programu z biura skoryguje go wie co i jak a jurek operator bezmózgowiec niech stoi przy okleiniarce i klei kilometry,chociaż myślałem ostatnio jurek mógł by powiercic pare kuchni bo blędow niema :-)

_________________
Trza z pracą wykiwać a nie by z nami ona kiwała


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 07 sty 2018, 00:46 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
Panelowe mamy już z 7 lat byle by ona zrobiła takie kody kreskowe z długimi nazwami (program piły steruję wydrukiem) . Z tego co wiem to ardis tworzy krociutkie nazwy dla oprogramowania maszyny...
W czym dokładnie jest problem z tymi kodami 16 znaków?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 07 sty 2018, 11:39 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
Stare oprogramowanie WoodFlesh , ( ponoć nowe nie ma tego problemu - ale to ponoć ) nie potrafi odczytać kodu 16 znakowego. Dodatkowo w przeciwieństwie do wszystkich innych orpogramowanień w nazwie musi być dodane ".%TCN%" czyli jeszcze 5 znaków. I tu jest duży problem. Ponieważ Corpus generuje 16 znakowe unikalne kody ( nazwy programów) dla elementów. Przy czytników nigdny przenigdy kod nie ma prawa się powtórzyć. Więc my generujemysz 16 znakówe używając sysgnatury czasu i na to jest potrzeba 16 znaków + 5 Ekstra dla feldera. I jest dupa bo felder nie potrafi tego odczytać - całkowicie czyta 12 -13 znaków. Moj klient nie rozwiązał problemu do dziś ( generuje krótkie kody i bardzo uważa przy wierceniu)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 07 sty 2018, 11:56 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
A liczba kolejna nie wystarczy by kody się nie powtórzył?
Tak czy inaczej dopytam o to. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 07 sty 2018, 12:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
lignumsoft pisze:

zależy o co pytasz ? zacięcia zrobione są recznie parametrycznie. Więc zmieniając wymiary mebla, położenia skosu - skos i zacięcia dopasowują się same. Ale samo przygotwanie to ręczna robota.

Tak wogóle to niedługo taką szafę dostaniesz do biblioteki :-)


Kiedy będzie upgrade?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 07 sty 2018, 12:06 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
Nie to nie jest takie proste. Wszystkie pliki w maszynie muszą być w jedym folderze. Po jakimś czasie czytnik zacznie działać wolno - więc trzeba ten folder opróźniać z plików już wykonanych. Niby proste zadanie, ale jak nie rozbisz per zlecenie, tylko kilka zleceń na raz trudno stwierdzić co już wykonałeś a czego nie. W Corpusie problem można obejść, każdemu projektowi nadajesz numer produkcyjny, który jest dodawany do każdej nazwy pliku CNC. I możesz mieć kod i 8 znakowy. Ale przy każdym projekcie musisz się pilnować aby ten kod nadać, i musisz pamiętać jaki był ostatnio. Więc jak będziesz pracował sam to ogarniesz, jak kilku ludzi to zaczyna być problem. MarekMitonski jakbyś się nie starał nie przewidzisz wcześniej wszystko, - ten problem to tylko jedna z takich głupich i drobnych rzeczy która może popsuć idealny obraz pracy. Jest ich jeszcze bardzo bardzo dużo.

Cytuj:
Kiedy będzie upgrade?


Nie wiem dokładnie, ale napewno po 22 stycznia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 07 sty 2018, 12:36 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
No tak... Jak coś może iść nie tak, to tak będzie :)

A pliki są rozsyłane po sieci automatycznie? Czy po prostu działa to w postaci zapisywania w katalogach udostępnionych...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 07 sty 2018, 13:58 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
Zapisywanie w katalogach udostępnionych


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 07 sty 2018, 20:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
Sorry że tak męczę no ale chciałbym wiedzieć... No może komuś się przyda.

Mam pytanie A proponuję oznaczeń oklejanie... Od dawna używamy oznaczeń w formie "ddkk" gdzie d - oznacza długa krawędź a k - krótka... A dd dwie długie. Czy korpus może coś takiego stworzyć w kolumnach dla penelowki czy niezbędne jest po drodze wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 07 sty 2018, 20:55 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
MarekMitonski pisze:
Sorry że tak męczę no ale chciałbym wiedzieć...

Lepiej wszystko wiedzieć zanim kupisz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 07 sty 2018, 20:56 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
MarekMitonski - może cos takiego zrobić :-) Bez kombinowania w arkuszach kalkulacyjnych


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 07 sty 2018, 21:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
Spotkałeś się z takim czymś? Bo wiem że używają oznaczeń ddkk...
No nie może to być w formie opisu a faktycznie być dopasowane no zmieniających się rozmiarów...

No i ostatnie pytanie ;)
Co z elementami które są obrabianie dwustronnie? Czy zostaną wygenerowane dwa pliki czy tylko jeden a drugi trzeba wykonać już ręcznie... (chodzi mi np o dno szafki górnej gdzie z jednej strony jest rowek na plecy a z drugiej pasek Led)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 07 sty 2018, 21:21 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
Nie nie spotkałem się - ale każdy produkuje jak mu wygodnie i lepiej. Natomiast ze względu na wymiary jest to według mnie średni wręcz bardzo średni pomysł. Według mnie to komplikowanie sobie życia. Po to jest w pile panelowej edytor etykiet żeby sobie tak przygotować etykietę żeby fajnie były oznaczone obrzeża do oklejenia , łącznie z nazwą ( grubością ) PCV.

Powiedzmy że ostanie pytanie :-) jeżeli element jest wiercony dwustronie to w przypadku Feldera generowane są 2 programy. W przypadku innych maszyn np. Biesse, Homag, przeważnie generujemy 1 program z fukcją obrotu formatki po zrobieniu jednej ze stron. Więc jak zamówięłeś feldera będziesz miał 2 programy - i musisz mieć trochę wiecej miejsca na etykiecie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 07 sty 2018, 22:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
Zanim uruchomiłem drukarkę tylko taki opis można było umieścić na ekranie ciecia a wygodnie było można znaczyć kredka oklejane krawędzie. Błędy były żakiet. A inna sprawa że mój ardis nie nie przewidywał wpisywania oklein a raczej nie będę się pozbywał przynajmniej na początku tego programu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 08 sty 2018, 21:04 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Takie może pytanie nie na temat. Czy wszystkie kody drukowane są takie same ? Czy różne programy tworzą i odczytują inne. Np mniejsze i większe ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 08 sty 2018, 21:53 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
Torus pytanie rzeka. Samych kodów jest koło 30-40 typów. Każdy inny różnią się praktycznie wszystkim. Od tego że w jedyncyh mogą być tylko litery , w drugich tylko cyfry, w innych są dozwolone znaki specjalne w innych nie, jedne muszą mieć okreslony wymiar , inne nie muszą mieć. Jedne mogą być skalowane , drugie nie mogą być. Programy też są różne jedne potrafią tylko 2-3 standardy drukować zwłasza piły panelowe, potem programy w maszynach CNC potrafią czytać dany typ kodu , drugie nie. Też wszystko zależy od tego jak używamy czytnika jeżeli po USB i bez programu maszynowego - tylko robimy sobie zwykłą klawiaturę z czytnika to mogą działać prawie wszystkie kody( większość lepszych czytników na rynku nie ma z tym problemu) , jak już łączymy z softem zarządzającym no to jest problem i musimy się dostosować do tego co jest dozwolone. A skąd pytanie masz problemy z kodami ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 08 sty 2018, 21:59 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Nie, tylko wymieniliście 16 znaków a ja tyle nie mam . Policzyłem kreski na kodzie i też mi nie pasi :)


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Ostatnio zmieniony 08 sty 2018, 22:01 przez TORUS, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 08 sty 2018, 22:01 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
Torus - popłakałem się ze śmiechu :-) kto liczy kreski na kodzie - to nie o tą ilość chodzi :-) Kod może mieć 2 znaki i 100 kresek :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 08 sty 2018, 22:02 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
No przecież wiem :)
To u góry to zdjęcie z programu , to są wygenerowane kody z przodu tylko dopisujemy datę .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 08 sty 2018, 22:05 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Czasami się generuje 6 cyfr plus cztery to dziesięć a nie szesnaście. Więc czegoś chyba nie wiem jednak.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Corpus
Post: 08 sty 2018, 22:10 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
TORUS pisze:
To u góry to zdjęcie z programu , to są wygenerowane kody z przodu tylko dopisujemy datę .


Oby ci się nigdy nie potwórzyły. Ale jak dopisujesz datę to pewnie jest ok.

Cytuj:
Czasami się generuje 6 cyfr plus cztery to dziesięć a nie szesnaście. Więc czegoś chyba nie wiem jednak.


bo to zależy jaki się przyjmie algorytm. Corpus przyjmuje Data+czas + numer i wychodzi mu 16. Jak by było bez czasu sama data to by było około 10. To nie jest tak że musi być 16 w każdym programie. Każdy program ma to swój własny sposób. Nasz jeszcze nigdy nie nawalił - kod nigdy przenigdy się nie powtórzył.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 744 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 25  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group