TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 19 kwie 2024, 12:25

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 14 mar 2015, 08:55 
Sęki nie biorą się znikąd. Sęki nie rosną same w drewnie. To są gałęzie. Masz choinkę na święta ?
To zwróć uwagę, że jodełki są wyraźnie rzadsze od świerków i mają układ piętrowy. To, że świerk ma okółki to nie przeszkadza mu wytwarzać dodatkowe gałęzie pomiędzy okółkami.
Znamiennym w tym przypadku jest pomiar średnicy sęków. U świerka gałęzie pomiędzy okółkami potrafią być grubsze od tych w okółkach , co zakłóca harmonię piętrową.
Aby mówić o typowej budowie okółkowej ( piętrowej) należy wziąć pod uwagę rytm rozmieszczenia sęków a nie tylko sam fakt występowania układu gwiaździstego.
Dlatego uważam, że nazywanie świerku gatunkiem okółkowym to daleko idące uproszczenie.
Ale to moje prywatne zdanie, z którym niekoniecznie się musicie zgadzać :)


Na górę
  
 
Post: 14 mar 2015, 11:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Karolu, będąc dzieckiem nigdy nie bawiłeś się w określenie wieku swojej choinki? :)
Okółek to jeden poziom gałęzi który wyrasta co roku. To najprostszy sposób na określenie wieku młodych drzew sosny, świerku, jodły, modrzewia, plus 3-4 lata dla młodej sadzonki. Szczególnie u młodych sosen.
Świerk, jodła, modrzew wytwarzają pędy boczne między okółkami i tu potrzeba trochę doświadczenia. Z upływem czasu gałęzie obumierają i zarastają. Wtedy określenie wieku tym sposobem staje się niemożliwe.

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 mar 2015, 12:24 
No właśnie i tu jest clou naszej rozmowy.

Miałem doświadczenia z ludźmi, którzy bazując na suchych informacjach wskazywali sosnę jako świerk z uwagi na okółki - dlatego jestem taki cięty na ten temat.

Moje pierwsze foto w tym wątku - Pewnie zgodzisz się ze mną, że to świerk .

"Rzeczoznawca" opisał to jako jodłę z uwagi na brak "układu okółkowego z zaznaczeniem stref przyrostu"

Sama wiedza z książki to nie wszystko . Studia nie dają praktyki. Są rzeczoznawcy, którzy przesiedzieli całe życie za biurkiem i może nigdy nie mieli deski w dłoniach.


Przez to rozpocząłem ten wątek i cieszę się, że rozwija się dyskusja , która zmienia stereotypy :)


Na górę
  
 
Post: 14 mar 2015, 16:47 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 713
Lokalizacja: kuj-pom
W ogrodzie mam ok. 50 letniego świerka, który ma wyraźnie zaznaczone piętra oraz bardzo rzadkie i mizerne kikuty między nimi, chociaż po przetarciu zapewne będą widoczne. Z kolei obok stoi kilka jodeł i jedna z nich ma wyraźne zaburzenia w niektórych piętrach, chociaż wynika to z chorowania, uszkodzenia i wystawienia na wiatr - nie potrafię znaleźć innego wytłumaczenia.

Karol - święte słowa o praktyce. Do tej pory w sumie nie wiedziałem dlaczego rozróżniam te dwa gatunki, po prostu były inne :) Ale na podstawie zdjęć fragmentu desek nie odważyłbym się określać gatunku tak podobnych drzew. Wiem, że wystarczyłoby Ci 5min z aparatem, żeby świerk sfotografować jako sosnę i odwrotnie.

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group