TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 15 gru 2018, 09:35

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość

Witam:)

mój drugi temat i druga wątpliwość.

robię stół jesionowy...gruby, ciężki, blat już gotowy 120x 80cm, grubośc 4cm. wszystko elegancko i obserwuję go czy przypadkiem nie będzie miał zamiaru się paczyć:) stoi po sklejeniu i wyszlifowaniu już 2 tygodnie i jak na razie jest ok a na całej szerokści nie widać żadnego wygięcia na. szerokości. Słoje ułożone naprzemiennie ale tera przyszedł czas na nogi do stołu...

Mają być w stylu farmerskim USA ( jako komplety są tam popularne stoły farm i do tego krzesła windsor) Z racji że nie mam pojęcia jak zabrać się za krzesło windsor i na pewno jest to wyzwanie z którym nie mam się co mierzyć na tym poziomie doświadczenia więc stół będzie miał ławeczki również z toczonymi nogali.

Pytanie jest - jak kleić drewno na grubość. W podręczniku "technologia drewna" oraz Wojnarowski "kurs wyższy" można znaleźć prostą regułę: Rdzeń do rrzenia, biel do bieli. Co jednak kiedy kleimy kilka elementów?

Wiem, że kiedy kleimy ze sobą tylko 2 elementy to damy biel do bieli, czyli połączymy ze sobą lewa strona z lewą stroną. A jeżeli mam 4 elementy do połączenia?

kleje lewą stronę do lewej i po zewnętrznych zostają mi prawe strone więc przykleję kolejne 2 zenętrzne elementy prawymi stronami ( zachowana zostanie zasada rdzeń do rdzenia)

czy dobrzę myślę?

nie chcę nic zchrzanić więc jeżeli się mylę to proszę mnie poprwić

P>S szukając zdjęć na internecie jak kleić na grubość są przedstawione klejone graniaki na produkcji gdzie na jednym jest tak jak wyżej napisałem.. na innym wszystkie elementy ( np. 4) sklejona tak, że jeden na drugim i wszystkie połączone ze sobą lewa do lewej strony.

Jaki wymiar tej nogi?

Słupy do balustrady 8x8 klei się z 2 elementów, zazwyczaj jak leci, bo kto tam na to patrzy przy produkcji i jeszcze w życiu takiego słupa wygiętego nie widziałem u siebie lub innych. Ważniejsza kwestia jak dla mnie przy klejeniu stopni, podestów itp. jest układ kolorystyczny aby jeden kawałek do drugiego mniej więcej pasował, a o tym co piszesz zazwyczaj nie zwraca się uwagi i też jest dobrze

Tytuł:
Awatar użytkownika

Załącznik:
Klejenie drewna.jpg

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

O właśnie... Błażej - piękna odpowiedź przedstawiona w postaci jednego obrazka! dzięki !

czyli tak jak mówiłem... rdzeń do rdzenia czy też bielmo do bielma.

super. Dobrze zapamiętam sobie tę ilustrację.

Jest to również przydatne gdy ktoś robi taras - czasami widać jak ktoś nie zwraca uwagi i układa jak leci i przybija jednym gwoździem na środku... a po sezonie ma same łódeczki bo ułożył słoje nie w tą stronę co trzeba.

Gazowany - myślę, że może niewielkie ale jednak istnieje ryzyko wygięcia gdy skleimy ze sobą 2 elementy warstwowo gdzie będzie lewa strona do prawej przyklejona. Pokazuje to środkowy obrazek przesłany przez Błażeja - ten po prawej. Ciągnie deskę do góry, więc jak przykleimy na nią drują taką sama i z takim samym ułożeniem słojów to obie będzie ciągnęło w tę samą stronę.

Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Montaż stolarki, wnętrza, chaty, sen
nawet jak skleisz stronę lewą do prawej jak się należy a później strugając jedną z warstw zbierzesz bardziej też może się wypaczyć.... praca w tym zawodzie uczy pokory....

A nawet jak zrobisz wszystko idealnie to też zawsze po sklejeniu może się skręcić. Jak to mój tata powiada z drewnem jak z babą. Ty zrobisz wszystko co potrafisz a ono i tak zrobi po swojemu w miarę pozostawionych możliwości.

Administrator
Awatar użytkownika

krzysiek260988 pisze:
bielmo do bielma

Znów się czegoś nowego dowiedziałem. Warto czytać forum.

Specjalizacja: schody
tylko nie oślepnij od nadmiaru informacji ;)

SETA - uważasz, że ta zasada jest niewłaściwa? to nie moje słowa a cytuję podręcznik " technologia drewna" cz. 1 czyli podręcznik do nauki zawodu więc raczej głupot tam nie napisali? Pytam dlatego że zalatuje trochę ironią z Twojej strony.

Przeczytaj z uwagą jeszcze raz ten fragment z podręcznika , bo widocznie Seta faktycznie się dokształcił. ;)

Awatar użytkownika

Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
Należy też zwrócić uwagę że większość książek opracowano i pisano troszkę dawno temu. Od tego czasu zmieniło się wiele. Np kiedyś wilgotność w pomieszczeniach była inna, dziś mamy wysuszone powietrze zima a latem wilgotność wzrasta . Takie warunki to dla litego drewna szok i wypaczyć się może mimo zastosowania zasad książkowych. Podobnych sytuacji można znaleźć wiele.
Myślę że bez praktyki i prób oraz popełnionych błędów nigdy nie dowiesz się jak zrobić coś dobrze a nawet b.dobrze.
Uczymy się cały czas zdobywając wiedzę i nie sądzę aby gotowy przepis ktoś ci tu napisał. To nie kotlet mielony : mięso, przyprawy jajo bułka olej i na patelnie. Chodź i kotlet można przygotować dobrze i super dobrze.

Chyba chodzi o biel. A nie bielmo. Więc nie drążmy tematu.

Racja - Raca - biel, nie bielmo ( co prawda bielmo też związane z roślinami ale w fazie zarodka :) . Ale tak jak napisałeś - rozmawiamy o klejeniu więc dzięki za poprawienie, na pewno zapamiętam bardzo mocno:) Bądźmy profesjonalni:) BIEL!

Ale nie ma co... lepiej drzeć łach jak 100 niż poprawić kolegę z forum.

Jak będzie gotowe to dodam w dziale zdjęcie :) nie prędko to będzie bo teraz dopiero mamy wakacje... pewnie będzie to bliżej świąt:santa:

Kubik - święta racja... czasami zasady warto zweryfikować praktyką:) Jednakże wolałbym zasięgać z doświadczeń innych, bardziej doświadczonych w temacie akurat chociażby klejenia nóg rzemieślników żeby właśnie wiedzieć na co zwrócić uwagę. Poza tym zapisane w jednej czy drugiej książce zasady to najczęściej zasady ogólne.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.