TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 29 mar 2024, 00:59

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ] 
Autor Wiadomość
Post: 04 cze 2016, 14:28 
Offline

Rejestracja: 11 sty 2015, 11:06
Posty: 165
Lokalizacja: okolice Kalwarii
Zawód: technik informatyk
Witam,

Jestem na etapie budowy domu i chcę w domu mieć okna i drzwi zrobione z drewna, najlepiej dębu. I mam dylemat, czy zamówić takie okna u stolarza, który ma już lata doświadczenia w robieniu okien i widziałem jego wyroby, czy jednak lepiej jest zamówić od dużego producenta, np Urzędowskiego czy Stolbud Włoszczowa? Takie i takie okna są ładne i mi się podobają, ale co Wy na ten temat uważacie?

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 cze 2016, 14:33 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2109
Lokalizacja: Swaj
Bierz te tańsze.

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 cze 2016, 17:14 
Offline

Rejestracja: 18 sie 2013, 11:55
Posty: 133
Lokalizacja: Skalbmierz
Zawód: emeryt
Daj zarobić stolarzowi, a nie prezesowi.

_________________
Woda zabiera szybko,oddaje powoli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 cze 2016, 18:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 gru 2014, 16:29
Posty: 611
Lokalizacja: Beskid Żywiecki
Zawód: Byłem pilorzem :D
Wspieraj rzemiosło


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 cze 2016, 18:48 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Cena taka sama?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 cze 2016, 19:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 713
Lokalizacja: kuj-pom
Okna brałbym od producenta, drzwi od stolarza. Okna będą tańsze i tak samo dobre lub lepsze niż od stolarza, a drzwi u stolarza możesz sobie wybrać w zasadzie dowolne. Producenci mają zamkniętą pulę wzorów. Wilk syty i owca cała :)

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 cze 2016, 20:07 
Offline

Rejestracja: 11 sty 2015, 11:06
Posty: 165
Lokalizacja: okolice Kalwarii
Zawód: technik informatyk
Pół dnia siedzę i szukam różnych opinii i artykułów i im więcej się wgłębiam w ten temat, to zastanawiam się, czy nie spróbować samemu zrobić okien.. Najpierw spróbuję zrobić okna w garażu przy domu, gdzie mieszkam i zobaczymy co z tego wyjdzie. Wiem, że to dosyć poważna sprawa, ale skoro stolarze robią okna i są spoko, to może warto samemu spróbować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 cze 2016, 20:27 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2015, 13:00
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław, Dolny Śląsk
Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
I tu jesteś w błędzie i to dużym. Zrobienie okna z zachowaniem dzisiejszych wymogów oraz jego wylakierowanie jest praktycznie niemożliwe w warunkach nie przystosowanych do tego. Nawet jak byś zrobił podstawowe okno skrzynkowe to czym zamierzasz to polakierować aby było estetycznie i trwałe. W tej cenie co kupisz uwierz mi że wyjdzie ci dużo taniej niż samemu.
No chyba że posiadasz wszystkie maszyny to oki próbuj.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 cze 2016, 07:54 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
A ja jestem poza tym. Nie robię ani okien ani drzwi. Ale wiem jedno (dla wygody leniwca), że okna drewniane są dobre tylko wtedy jak są zamontowane we wnękach budynku. Kiedy nie działa na nie deszcz. Drzwi bezpośrednio z dworu do wiatrołapu zrobiłbym metalowe. A dopiero te z wiatrołapu do mieszkania dałbym drewniane. Wtedy mam wszystko to co najlepsze, drewniane drzwi zabezpieczone przed wpływem warunków atmosferycznych i chronią mieszkanie przed zimnem. Oraz metalowe, których nie trzeba tak często jak drewniane malować, a woda na nie nie działa tak jak na drewniane.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 cze 2016, 18:27 
Offline

Rejestracja: 10 gru 2015, 18:46
Posty: 39
No niestety, ale Omen ma rację, z praktycznego i finansowego punktu widzenia drewno się nie sprawdza... nawet to najlepsze od najlepszych.
PCV i aluminium wyprzedza je o kilka kroków, ale jak ktoś ma hajs i na okna i na coroczny serwis to czemu sobie nie utrudnić życia.....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 cze 2016, 22:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 18:56
Posty: 149
SOJER błądzisz chłopaku, to drewno wyprzedza PCV i to na każdym kroku, tylko musi być dobrze wykonane, i wcale nie trzeba go konserwować co rok, to raczej PCV się utlenia i wygina i to bardziej niż drewno i wszystkie parametry biją pcv na głowę, z braku czasu nie będę tu pisać poematu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 cze 2016, 18:50 
Offline

Rejestracja: 10 gru 2015, 18:46
Posty: 39
Poematu mi nie potrzeba, siedzę w temacie dość dawno, drewno ok jeśli cię stać na kupno i serwis, to i to profesjonalne. Co do parametrów to chętnie bym poczytał poemat o wyższości parametrów użytkowych okien drewnianych nad PCV i aluminiowymi. Oczywiście w tej samej klasie cenowej. Jeśli chodzi o estetykę okien nowych i prestiż posiadania, spierał się nie będę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 cze 2016, 20:38 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 713
Lokalizacja: kuj-pom
Mam u siebie okna drewniane, założone blisko 20 lat temu.
Okucia daliśmy wtedy najlepsze na rynku, ale i najdroższe, lakier też jakiś specjalny, ale że nic nie jest wieczne, już raz (!) były malowane i w przyszłym roku pewnie czeka je to samo. Kolor nadal biały. W trzech oknach (wszystkich jest 10) pękły pojedyncze rygle, przez co nie wolno ich uchylać, ewidentny efekt siadania budynku położonego na skarpie.
Taśmy od okuć smarowaliśmy ze 2-3 razy i tyle. Wszystkie są szczelne, wszystkie się zamykają. A okna są w całym domu, zarówno od słonecznego południa jak i wilgotnej, zawsze w cieniu północy.
Wyjątkiem są drzwi balkonowe i jedno okno od północy. Balkonowe oberwało przez kilka bardzo mocnych ulew (zalana podstawa) i przez siadanie budynku, na północy tylko przez siadanie.
Sąsiedzi mają PCV młodsze o połowę i wyglądają gorzej.

Tak, za jakiś czas te okna będą się nadawały do wymiany, ale w porównaniu z PCV o takim samym stażu są bez porównania.
Poza tym drewno to drewno, a nie plastik ;)

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 cze 2016, 23:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Tak, drewniane są na pewno lepsze od plastików ale tylko wtedy jak nie są poddane bezpośredniemu działaniu słońca i deszczu. Dwadzieścia lat dla okna to jak 10 lat dla samochodu, to jest nic nieznaczący okres czasu, bo nic się nie dzieje. Zobaczymy za kolejne 30 lat, czy też będziesz z nich taki zadowolony. Pamiętaj tylko o jednym Ender77, czas biegnie nie tylko dla okien ale i dla Ciebie. Wstawiałeś te okna jak miałeś ile lat? I ile lat będziesz miał, za lat 30 lub 40, kiedy będą wymagały większego remontu niż takie nowe 20 letnie? Sił brak aby samemu to zrobić, a emeryturka kiepska i nie będzie za co kogoś zatrudnić aby to zrobił za Ciebie? Ty pewnie odpowiesz, że po to masz dzieci aby ktoś na starość Ci pomagał tak jak to p. Pawlak mówił. A co jak dzieci się rozjadą po zglobalizowanym świecie i Ty stary zostaniesz sam w domu, a u swojego boku będziesz miał równie wiekową babcię, która będzie miała tyle samo sił co Ty?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 cze 2016, 11:51 
Offline

Rejestracja: 04 mar 2015, 10:58
Posty: 250
Lokalizacja: Chojnice
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Montaż stolarki, wnętrza, chaty, sen
czuję w się wywołany do tablicy.... od wielu lat sprzedaję i montuję okna firm które wymieniłeś . Urzędowski może być problematyczny- pracowałem z nimi kilka lat, robili doskonałe okna niestety kilka razy zaliczyli "upadłość" teraz jest inny właściciel próbują wskrzesić odbudować markę ale nie wiem czy im się uda. Teraz pracuję ze stolbudem włoszczowa i jest fajna współpraca i okna też bardzo dobre. W PVC mam również wprawę ( jako Przedstawiciel Oknoplastu) i moje zdanie jest wciąż takie samo. DObre okna i drzwi robi się z drewna. Amen. Trzeba poświęcić im trochę więcej czasu i uwagi nić PVC czy alu, dobrze zaprojektować budynek , ale to że można je odmalować czy w inny sposób naprawić powoduje, że ich trwałość docelowa jest wyższa niż pozostałych . Po dwudziestu latach PVC nadaje się do wymiany ( jeśli dobre materiały były użyte) Drewno wtedy zalicza drugą młodość. Alu jest trwalsze ale wygląd i wrażenia dotykowe są mocno przemysłowe no i cena za dobre okna zwala z nóg.
Jeśli zastanawiasz się skąd kupić to raczej kieruj się w stronę wyspecjalizowanego producenta. Najważniejsza dla trwałości lakieru jest dobra technologia lakierowania (suszenie w odpowiedniej temperaturze, kabiny z nawilżaniem, odpowiedniej grubości warstwa lakieru itp i to wszystko w ściśle określonym czasie - co robi się na liniach lakierniczych temu dedykowanych ) co w warsztacie rzemieślniczym jest trochu trudne.

Jak masz więcej pytań chętnie pomogę.

_________________
" ten kto zawsze robi to co już umie , zostanie tylko tym kim jest " H. Ford


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 cze 2016, 19:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 713
Lokalizacja: kuj-pom
Omen, ale nie napisałem, że to wieczne okna. Oczywistym jest, że kiedyś trzeba będzie je zmienić, ale patrząc przez te lata na różne okna stwierdzam tylko, że moje drewniane wygrywają z większością plastików, którym zalet też nie można odmówić.
Tyle tylko, że plastiki też trzeba po jakimś czasie zmienić.
Okna wstawiała firma i wymieni zapewne firma. I nie trzeba zmieniać jednym rzutem wszystkich, do tego emerytura wystarczy.

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 cze 2016, 20:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 15:26
Posty: 1215
Lokalizacja: podbeskidzie
Specjalizacja: Liczy się ilość , a na jakość się liczy
Plastiki " 1 generacji " raczej ludzie już wymienili . Ja 10 temu lat montowałem nie najtańsze plastiki w nowym domu. Okna są np. 220 x 180 tarasowe i 150 x 150. Są jak nowe. Myślę że wytrzymają więcej niż 20 lat. Inna sprawa to szyby w których gaz ponoć ulatnia się po 6 latach.

_________________
Życia nie przewidzisz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 cze 2016, 20:40 
Offline

Rejestracja: 04 mar 2015, 10:58
Posty: 250
Lokalizacja: Chojnice
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Montaż stolarki, wnętrza, chaty, sen
gaz ulatnia się w tempie ok. 1% na rok. W nowych oknach ( dobrego producenta) powinno go być ok 95%. Kiedy zawartość jego spada poniżej 80% parametry izolacyjności lecą ostro w dół. średnio po 15 latach należałoby wymienić szyby by utrzymać pierwotne parametry.

_________________
" ten kto zawsze robi to co już umie , zostanie tylko tym kim jest " H. Ford


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 cze 2016, 21:27 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
A ja wyrzuciłem drewniane i wstawiłem plastiki. Nie mam czasu ani ochoty na odświeżanie powłoki co kilka lat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 cze 2016, 09:50 
Offline

Rejestracja: 04 mar 2015, 10:58
Posty: 250
Lokalizacja: Chojnice
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Montaż stolarki, wnętrza, chaty, sen
a ja mam plastik od 16 lat i widzę, że do dwudziestki dotrwają i nie będzie co naprawiać. Wymienię na drewno;-).

_________________
" ten kto zawsze robi to co już umie , zostanie tylko tym kim jest " H. Ford


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 cze 2016, 16:50 
Offline

Rejestracja: 10 gru 2015, 18:46
Posty: 39
Otóż to Panowie, okna to przede wszystkim pakiet szybowy i uszczelki pomiędzy szybami i ramą, z czego by nie była. Gadanie, że po 20 latach odmaluję sobie drewniane i będą jak nowe to, tak jakby powiedzieć, że po 20 latach odmaluję mercedesa i będzie jak nowy... będzie? To będzie piękna rama z szybą, ale żadnych warunków technicznych spełniać nie będzie. Albo generalny remont okien, całkiem pewnie nieopłacalny albo nowe okna... niestety. Zakładanie tego że po odmalowaniu okna posłużą kolejne kilka lat....., tak będą ładnie wyglądały, tak jak to Audi za którym Niemiec płakał jak sprzedawał...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 cze 2016, 18:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Dlatego wybrałem w zasadzie bezobsługowy plastik. 20 lat to szmat czasu ale nie wydaje mi się, żeby plastik tyle nie wytrzymał. A kto regularnie odświeży drewno skoro szewc bez butów chodzi? Z domu należy korzystać, a nie oglądać co chwilę czy już należy coś poprawić czy jeszcze sezon wytrzyma.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 cze 2016, 11:38 
Offline

Rejestracja: 10 gru 2015, 18:46
Posty: 39
Wytrzymają bez problemu, moje mają 15 lat, w okleinie, jak kupowałem nikt nie wiedział ile ta okleina wytrzyma. Jest super, wyglądają jak nowe (aluplast), gorzej z uszczelkami między ramą a skrzydłem, od strony słonecznej już dwa razy wymieniane. Co do szyb wydaje się ok, ale nie wiem jak to fachowo sprawdzić? Nie roszą, nie zamarzają, ale czy trzymają swoje k=1,1, (wtedy to był ciepły pakiet) nie wiem.... Uszczelki między pakietem a skrzydłem też niestety odrobinę się skurczyły....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 cze 2016, 12:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sty 2014, 20:08
Posty: 187
Zawód: budowlaniec
Specjalizacja: ogrodówka
Stol-Art pisze:
Dlatego wybrałem w zasadzie bezobsługowy plastik. 20 lat to szmat czasu ale nie wydaje mi się, żeby plastik tyle nie wytrzymał. A kto regularnie odświeży drewno skoro szewc bez butów chodzi? Z domu należy korzystać, a nie oglądać co chwilę czy już należy coś poprawić czy jeszcze sezon wytrzyma.



dokładnie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group