TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 20:24

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 216 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna
Autor Wiadomość
Post: 20 sty 2014, 19:16 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Pomyślałem sobie że kupując nowy odciąg podam zapotrzebowanie na powietrze producentowi i na tej podstawie obliczeniowej zostanie dobrany.
Nic bardziej błędnego, dwóch producentów dwa zdania.Mało tego, znając np parametr 5000m3/h jestem w stanie z pośród wielu producentów wybrać tego który zaoferuje ten parametr w najniższej cenie,niestety rozbieżność jest tak kosmiczna że musiałbym wykasować trzy czwarte ofert z allegro uważając je za co najmniej naciągane.
Pewnie tak jest.Wiem że ważne jest Ciśnienie wyrażone w pascalach jednak nie wszyscy podają jakie maszyna ma zapotrzebowanie.Większość ma m3/h. Ma ktoś jakiś pomysł na to ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 sty 2014, 19:30 
Moja działka :)

Zapotrzebowanie na powietrze to jedno a wydajność wentylatora to drugie. Zwykle producenci mobilnych odciągów podają max wydajność wentylatora transportowego, co w praktyce może nie być prawdą.
Na ten stan rzeczy mają wpływ obroty silnika, rodzaj rur ( gładkie / spiro) i ich długość , ilość i kształt rozgałęzień oraz rodzaj odpadów przeznaczonych do transportu. To wszystko dławi wentylator i jego realne parametry są dużo niższe.


Dla transportu wiórów mokrych są inne wartości prędkości powietrza niż dla wiórów suchych. Dla pyłów oczywiście są jeszcze inne z racji możliwości wybuchu.

Prędkość powietrza w m/s w rurociągu zależy od wydatku wentylatora w m3/s i średnicy przewodu.

Ciśnienie wyrażone w paskalach to opór jaki stawia cały układ, i który to opór musi pokonać wentylator.

Żadna maszyna nie ma podawanego parametru ciśnieniowego tylko parametr zapotrzebowania m3/h i ewentualnie w pewnych przypadkach minimalną prędkość w m/s w rurociągu. Parametry ciśnieniowe zależą od wyciągu i przyłączy i producent maszyny nie jest w stanie tego przewidzieć, co sobie wykombinujesz w przyłączu.


5000 m3/h to prawie 1,4 m3/s. A odgrzewanie ?


Na górę
  
 
Post: 20 sty 2014, 21:05 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2013, 20:59
Posty: 578
Lokalizacja: Szczytno
Zawód: Stolarz
Jakie odgrzewanie?
A tak prostym językiem? Średnica rury spiro od piły 100 zarówno dolna jak i górna.
Cięcie załóżmy tylko płyty.
Jakie zapotrzebowanie powinno mieć?

_________________
Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci. Oscar Wilde.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 sty 2014, 21:10 
Przeczytaj w DTR-ce pilarki tarczowej.


Na górę
  
 
Post: 20 sty 2014, 21:22 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Z mobilnymi odciągami jest dokładnie tak jak piszesz często jest podawana maksymalna moc.To co napisałeś wszystko się zgadza dlatego za parametr przyjąłem zapotrzebowanie. 5000 m3/h.Około oczywiście .Tylko co zauważyłem,żeby to uzyskać jeden producent proponuje wentylator 4kw a inny 6 kw jeszcze inny 4.5. Żeby było weselej to sprawdziłem jeszcze jedną ważną dla mnie rzecz, powierzchnia filtrowania.
Starszego typu worki mają np ok 22m2 powierzchni filtrowania a nowe potrafią mieć 48 !Dla mnie kolosalna różnica.I to wszystko przy różnicy w cenie np 20 procent.
Karolu wiem że używasz różnych dziwnych słów ale nie wiem o co chodzi z odgrzewaniem .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 sty 2014, 21:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:57
Posty: 953
Lokalizacja: Poznań
Zawód: Budowniczy mostów
Specjalizacja: Wkładanie kija w mrowisko.
no jak masz odciąg na zewnątrz warsztatu to ci wywieje w sekundzie 1,4m2 ciepłego powietrza, tak mi się zdaje, Kiedyś Karol pisał o wrzutniach zimnego powietrza, nie za bardzo wiem o co chodzi, a nie dopytałem, więc może teraz jest okazja?

_________________
Gdyby mi się chciało tak jak mi się nie chce


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 sty 2014, 21:33 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Ten odciąg planuję wewnątrz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 sty 2014, 21:42 
Wystarczy trochę zmniejszyć wydatek i spręż a moc silnika drastycznie spada.
Poza tym , moc silnika jest powiązana ze sprężem, czyli oporem wszystkich części składowych instalacji.

Obrazek

Zobacz na ten wykres.

Dla zapotrzebowania 6 m3/s masz w linii prostej do góry przecięcie z kilkoma zestawami tego samego wentylatora ale z różnymi silnikami.

Po lewej masz spręż, czyli sumę oporów instalacji ( spiro mają największe i dla tego warto ich unikać w nadmiarze )

Dla tego samego wydatku 21600 m3/h ( 6m3/s) masz silnik 30 kW lub 75 kW


Wybrałem takiego rzeźnika, żeby lepiej było widać o co chodzi .

Tego typu rzeczy powinno się projektować na miarę, bo wtedy masz możliwość zrobienia instalacji z możliwie najmniejszym silnikiem ( koszty ) oraz mozliwie najlepszymi parametrami odpylania i odwiórowywania zgodnego z DTR-ką i zdrowym rozsądkiem ( co czasami nie idzie w parze :) )


Na górę
  
 
Post: 20 sty 2014, 21:47 
W związku z tym można mieć wyciąg stanowiskowy o wydatku teoretycznym 3000 m3/h ale o minimalnym sprężu , gdzie ręką można zatkać węża i zdusić anemiczny silnik.


Zobacz na wykresie. Ten sam silnik i ten sam wentylator mogą mieć od 3 do 9 m3/s w zależności od sprężu , czyli oporu wszystkich elementów .

Powinno się projektować instalacje, aby wydatek m3/s i spręż przecinały się na wykresie na zielonej linii nmax na środku wykresu czyli maksymalna sprawność .


To połowa problemu.


Druga połowa to prędkość w rurociągach - czyli zapychanie się rur oraz kwestie wybuchów instalacji.


Ogrzewanie jest ważne przy odpylaniu centralnym z uwagi na wyrzut powietrza poza halę. Przy wyciągach stanowiskowych ogrzewanie nie jest brane pod uwagę.

@zeus
Wrzutnie stosuje się przy centralnym odpylaniu bez cyklofiltrów. Znacznie zmniejszają straty. To tak ogólnie mówiąc nawiew zimnego powietrza na "ośki" maszyn , aby wyciąg zasysał zimne powietrze z odpadami, a możliwie dużo ciepłego powietrza zostawało w hali.


Na górę
  
 
Post: 21 sty 2014, 10:23 
Reasumując.

1.Wydajność odciagu powinna być nieco wyższa niż suma potrzebnych wydajności dla danego zestawu obrabiarek.
2. Nie podłącza się szlifierek i innych maszyn razem do jednego wyciągu. Dla szlifierek potrzebna jest wysoka prędkość powietrza .
3. Sprawdzić, z czego wykonany jest wyciąg. Czasem sprzedają urządzenia z blachy 0,6mm co powoduje galaretowatość całego korpusu.
4. Sprawdzić ile kosztują worki filtracyjne jako część do wymiany. Niestety worki ulegają zaklejeniu cząsteczkami drewna i po pewnym czasie nadają się jedynie na opał.
Pranie nic nie daje, gdyż drewno w wodzie ulegnie spilśnieniu i worek jeszcze bardziej się uszczelni.
5. Uszyć worki na odpady z tkaniny "plandeka TIR" z uszami do noszenia, okienkiem z plexi ( coby było widać czy worek jest już pełny ) oraz szlufką na taśmę zaciskową.
Jakby co, to mam takiego zaprzyjaźnionego magika, który szyje worki z plandeki wg zamówienia.
6. Zakładać blaszane rury z końcówkami ze spiro. Ograniczy to opory i zmniejszy zużycie prądu.
7. Niestety przy instalacjach powyżej trzech maszyn potrzebne są rurociągi, trójniki i zwężki. Trzeba je policzyć i to już jest koszt związany z projektem.


Na górę
  
 
Post: 21 sty 2014, 13:01 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:57
Posty: 953
Lokalizacja: Poznań
Zawód: Budowniczy mostów
Specjalizacja: Wkładanie kija w mrowisko.
Karolu, kolejne pytani mi się zrodziły.
1. Dlaczego cyklofiltry eliminują potrzebę korzystania z wrzutni (czerpni) zimnego powietrza?
2. Im większy przekrój rury, tym mniejsze opory, ale mniejsza prędkość ? zmniejszając przekrój powinniśmy zwiększyć prędkość, tymczasem jak założyłem na odciąg rurę do odkurzacza, to efekt był mizerny. coś poknociłęm?

_________________
Gdyby mi się chciało tak jak mi się nie chce


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 sty 2014, 14:56 
Rura do odkurzacza to w pewnym sensie spiro, a takie rurki przy małych przekrojach mają niezłe opory.

Dla porównania i przy dużym zaokrągleniu ( oczywiście są różne rury spiro i różne parametry pracy ) przykładowa rura spiro d 80 mm przy prędkości powietrza 15 m/s generuje około 90 Pa oporu a przy takich samych parametrach rura d 630 mm generuje jedynie około 7 Pa - oczywiście na metr bieżący rury,

Spójrz jeszcze raz na duży wykres. Linia fioletowa na dole , silnik 30 kW. Przy małych oporach masz wydatek powyżej 9 m3/s , a przy dużych oporach ( podziałka z lewej strony w pionie Pa ) schodzi do 3,5 m3/s . To prawie trzy razy mniejsza wartość przepływu , co jest powiązane z prędkością. Wydatek podzielony przez pole powierzchni daje prędkość w danym przekroju czyli w danej średnicy - oczywiście uogólniając.

Cyklofiltr to taki odciąg stanowiskowy , tylko w rozmiarze XXL , gdzie masz zamontowane 150 - 300 worków (z automatyką do przedmuchiwania czy trzepania) i z racji wymiarów i bezpieczeństwa
montowany poza halą. Ciepłe powietrze wraca rurociągiem z powrotem na halę , więc straty na wentylacji są dość małe w porównaniu do zwykłego wyciągu centralnego z typowym cyklonem typu B czy C.


Na górę
  
 
Post: 22 sty 2014, 22:52 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Jak się to wszystko ma do zastosowania różnych worków filtrujących przez różnych producentów.Jeden proponuje ilość ok 22m2 drugi 48 .Przy jednakowym kw silnika większa ilość powierzchni filtracji powoduje mniejsze opory przez co zwiększa się szybkość odciągu.Co tu dopowiem jest ważne jak napisałeś wcześniej przy szlifierkach, bo do tego szukam odpylacza.Wygląda na to że wydam kasę na odpylacz i to nie małą a do reszty maszyn będę musiał dokupić inny wolniejszy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sty 2014, 06:58 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 16:17
Posty: 1745
Mam odpylacz dwuworkowy i górne raz na jakiś czas po solidnym odmuchaniu i wypłukaniu w wannie piorę.Piorę na takiej zasadzie pranie suszenie w suszarce pranie i suszenie.Po założeniu na odciąg widać różnicę w przepływie powietrza gdyż worki nie są tak naprężone .Pewnie straciły trochę na funkcjonalności ale moim zdaniem pranie pomaga.

_________________
Da mihi animas, caetera tolle


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sty 2014, 10:00 
@TORUS

Mówimy o czymś, co jest oferowane, a nie wiemy o czym. Najlepiej umów się z kimś, co ma dany typ odpylacza, który Ci się podoba i obmacaj albo dopytaj się, jak się sprawuje i w jakich warunkach.
Przecież jest tu na forum wielu posiadaczy takich cacek :)

Nie zawsze wyciąg z dużym silnikiem i wielka ilością worków jest tak samo wydajny jak mniejszy . Poza tym, jak już pisałem, są wyciągi z puszek po konserwach .........

No i koszty .
Dla przykładu, w 1994 roku zaprojektowałem i wdrożyłem wyciąg centralny z magistralą główną d 500 mm , który pracuje do tej pory. Podpięte są wszystkie maszyny oprócz szlifierek, w tym strugarki trzystronne. Wszystko działa i nie ma zapychania się rurociągu. A silnik ? Silnik 7 kW .
W fabryce mieliśmy wyciągi znanej firmy, rurociąg główny też d 500 mm. Silniki 55 kW. Chyba widać różnicę.


BWS. Masz już nowoczesne worki - syntetyki . Normalne najczęściej stosowane worki filtracyjne z bawełny po zalaniu nadają się jedynie na opał. Przerabiałem to wiele razy. Gdy nam wybuchł cyklofiltr w fabryce i worki zostały zalane wodą ,to się po próbie prania zrobiły jak HDF :) .


Na górę
  
 
Post: 23 sty 2014, 11:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Karol Kopeć pisze:
Normalne najczęściej stosowane worki filtracyjne z bawełny po zalaniu nadają się jedynie na opał


Też to przerabiałem :d po wypraniu nie mogłem go naciągnąć na wentylator.
To był jakiś rodzaj filcu, który nie nadawał się do prania.

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sty 2014, 13:11 
Są worki z włókien samoczyszczących i są nawet worki "niepalne" bodajże z włókna melaminowego i aramidowego ( Zastrzegam , że mogę się mylić , bo to nie jest moja działka - włókiennictwo. Coś tam kiedyś słyszałem na jednym z sympozjów ) oraz tkaniny powlekane teflonem. Pewnie, Ci co handlują tymi rzeczami lepiej się wypowiedzą co do tej sprawy :)

Worek workowi nierówny, ale większość tych najtańszych wynalazków ma worki starego typu i trzeba uważać.


Na górę
  
 
Post: 23 sty 2014, 18:17 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Byłem obmacałem odpylacz wykonany przez polecaną firmę .Stały obok siebie dwa jeden z czterema workami o średnicy dość dużej starego typu drugi z zestawem większej ilości mniejszej średnicy(czyli większej powierzchni filtrowania).Obydwa z silnikiem 4kw.Różnica dość spora , samo zwiększenie powierzchni filtracyjnej bardzo dużo daje. O blachę się nie martwię są solidne.Zresztą za tą kasę...... Różnica 2 kw to jest złotówka za roboczogodzinę,dziennie 8 pln miesięcznie 200pln rocznie 2496.netto .
Myślę że jak wezmę większy to lepiej mieć zapas.W końcu to nie 55kw a 6.
Pozostaje zapytać o zdanie księgowej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sty 2014, 09:18 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2013, 20:59
Posty: 578
Lokalizacja: Szczytno
Zawód: Stolarz
Mam takie cudo dwu workowe, jak to Karol mówi z konserwy.
Silnik dwa razy przezwajany. Od wypalajacąch się styków przełącznika.
Ale nie o tym.
Co się dzieje, że jak nie ma trójnika założonego na główne wejścia to rękę wciągnęłoby do szlachetnej końcówki ciała.
A jak założę jedną 100 i jedną powiedzmy 50 to można powiedzieć,że nie ma siły wciągnąć ta 50 kawałeczka okleiny odciętej!!!
Ki wój?
Worki górne wyczyszczone wzorowo, w dolnych 1/4 trocin.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci. Oscar Wilde.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sty 2014, 10:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 lip 2013, 07:25
Posty: 174
Lokalizacja: Południe
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Schody
TORUS, to ma być odciąg stacjonarny?

Ja mam taki, jak coś to pisz ;)


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
"Ziarnko do ziarnka i zasiejemy las"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sty 2014, 14:17 
Anioll
Mój ojciec kupił kilka takich odpylaczy , żeby nie włączać dużego wyciągu na jedna pracującą akurat jaką obrabiarkę. Takie zdwojenie systemu.
Ma wkute w podłoge rury 100 i 120 z blachy ocynkowanej a tylko same podpięcia ma ze spiro i wszystko działa OK. Nawet daje rade przy wyrówniarce.
Ale jak dał samo na próbę spiro na 5 m to miał taki sam problem jak Ty. Za duże opory. I może dlatego Ci się tak silniki grzeją ?


Na górę
  
 
Post: 29 sty 2014, 14:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2013, 20:59
Posty: 578
Lokalizacja: Szczytno
Zawód: Stolarz
Też tak pomyślałem, bo spiro aż się zwija.
Myślałem o pcv do kanalizy i uziemić przewodem.

_________________
Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci. Oscar Wilde.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sty 2014, 16:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 maja 2013, 09:02
Posty: 233
Anioll pisze:
Myślałem o pcv

Anioll. Nie jest zasadne aby robić instalację odciągową z rur PCV, kiedy bez problemu można kupić rury o odpowiedniej średnicy z ocynkowanej blachy, łącznie z zasuwami, kolanami, trójnikami, w zupełnie przyzwoitej cenie. Ze względu na sposób wykonania to też jest spiro, lecz wewnątrz są niemal gładkie.
Anioll pisze:
Co się dzieje, że (...) nie ma siły wciągnąć ta 50 kawałeczka okleiny

Ta przypadłość dotyczy wszystkich odciągów, nie tylko Twojego, a odpowiedź znajduje się tu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_hydrodynamiczny"
a tu animacja:
http://mitchellscience.net/Physics/BernoulliPrinciple"
Żeby obejrzeć tę animację trzeba mieć zainstalowane środowisko Jawy.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sty 2014, 18:49 
panwu
Spiro to popularna nazwa węży a to co masz na fotce to rura prosta i do tego droga.

Anioll

PVC wybij sobie z głowy. Uziemisz czy nie, zawsze będą się elektryzować. Miałem klienta, który twierdził co innego. W tej chwili pokrzywy rosną na pozostałościach jego spalonego warsztatu.

Pierwszy z brzegu blacharz zrobi Ci te rurki za uczciwą cenę. Przecież to zwykłe rury spustowe do rynien. Żadna filozofia i żadna cena. Zamówisz rury spustowe i Ci zrobi pod wymiar razem z kolankami.

Ale jak już się będą nazywać " spiro do wyciągu" to niestety " muszą kosztować" :) :)


Na górę
  
 
Post: 29 sty 2014, 20:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2013, 20:59
Posty: 578
Lokalizacja: Szczytno
Zawód: Stolarz
I tak zrobię. Z rur rynnowych.

_________________
Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci. Oscar Wilde.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sty 2014, 20:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Dokładnie takie mam u siebie. Gdyby nie dwa połączenia na 90st byłbym zadowolony. Na szczęście przy rozbudowie warsztatu trzeba zdjąć instalacje, więc będzie to dobry moment na poprawę wszystkich niedociągnięć sprzed 20 lat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sty 2014, 22:09 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:48
Posty: 102
a jakie średnice tych rur stosujecie ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sty 2014, 09:22 
Średnice rur powinny być takie jak w trójniku przy wyciągu lub "deko" mniejsze. Uwaga. Niektóre wyciągi obliczone są ( fabrycznie ) na jeden kanał i zamontowany trójnik to jest pic na wodę.
Trzeba wtedy zrobić sobie zasuwki i odcinać dwa nieużywane kanały.


Na górę
  
 
Post: 30 sty 2014, 17:09 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:48
Posty: 102
chodziło mi ogólnie o średnicę bo rynnowe to ok 100mm , zastanawiam się czy większa średnica czy taka wystarczy , i czy wszystko z jednej średnicy czy tez im bliżej wentylatora tym większa średnica .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sty 2014, 20:20 
Jedna średnica dla jednej ssawki. Dla dwóch ssawek na końcu rury => suma przekrojów dwóch ssawek ma być lekko większa od przekroju rury odprowadzającej za trójnikiem takiego połączenia.

Chodzi oczywiście o pole powierzchni przekroju.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 216 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group