TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 18:04

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 15 paź 2016, 09:56 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
Ktoś poleci piec nadmuchowy ? głównie się zastanawiam czy ciepły wiatr jest odczuwalny i przeszkadzający z takiego pieca ? i czy jest hałas ?
Myslę o takim ze sterownikiem http://allegro.pl/piec-nadmuchowy-t200- ... ml#thumb/4

Na kaloryfery bym nie chciał ze względu że zabrały by mi one miejsce na ścianach a mając mały warsztat to sobie tego nie wyobrażam. No chyba żeby rury wodne ciągnął przy suficie ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 paź 2016, 16:46 
Offline

Rejestracja: 01 lis 2015, 17:58
Posty: 217
3 k na taki piec hmm za dużo wystarczy stary pęknięty piec który przepuszcza wodę + dmuchawa trochę spawania i mieścisz się w 300 zł z nową dmuchawą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 paź 2016, 17:36 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
A nie myślałeś o nagrzewnicy wodnej volcano czy coś w tym stylu?
Kilku kolegów ogrzewa w ten sposób warsztaty. Sam też myślę o 2 takich do nowego warsztatu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 paź 2016, 18:04 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
myslalem o nagrzewnicy ale ktos narzekal ze pyli i skura pęka.
W ekonomiczniejszej wersji myslalem o zwyklym piecu nadmuchowym bez sterownika spalania ale z regulacja nadmuchu i taki kupil bym za 1000 zl. tylko problemem w takim rozwiazaniu jest ze jak sie za duzo wrzuci do pieca to robi sie za gorąco.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 paź 2016, 09:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2013, 20:59
Posty: 578
Lokalizacja: Szczytno
Zawód: Stolarz
Trzeba by się było zastanowić nad tym czym będziesz palił, jak płytą to zajedziesz ten piec w dwa sezony.
Kup jakiegoś żeliwniaka i dmuchawę.

_________________
Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci. Oscar Wilde.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 paź 2016, 09:30 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Anioll, rozwiń myśl , dlaczego płytą szybciej zajdzie spawanych niż zeliwny


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 paź 2016, 10:24 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2013, 20:59
Posty: 578
Lokalizacja: Szczytno
Zawód: Stolarz
Szlag go trafi od spalania płyty. Jest inna temperatura spalania, znajomy kupił trzy lata temu Hajnówkę i w tym roku zmieniał!
Teraz na piece idzie złej jakości stal posiadająca dużo węgla bo ma być tanio.

_________________
Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci. Oscar Wilde.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 paź 2016, 10:47 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Dlatego ja piec zamówiłem. Blacha 8mm, pancerne spawy. Może trochę wytrzyma. Poprzedni działał chyba 30 lat aż mądry Kubuś zapomniał otworzyć zawory zamykając tym samym obieg do powierzchni samego pieca. Dobrze że ściany zostały na miejscu po tym jak skubaniec wybuchł :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 paź 2016, 10:54 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Ty to masz talent, no i szczęście.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 paź 2016, 11:17 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Szczęście o tyle, że i tak mieliśmy ten piec wymieniać. Pamiętam że w tym czasie braciak nosił do kotłowni odpady i akurat wtedy gdy strzeliło był w trakcie wycinania kolejnych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 paź 2016, 12:21 
Offline

Rejestracja: 02 mar 2015, 14:46
Posty: 798
Lokalizacja: Mazoffshe
Rozwińcie temat z przeróbką zwykłego pękniętego na taki do opalania bez wody.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 paź 2016, 20:11 
Offline

Rejestracja: 05 kwie 2015, 13:48
Posty: 110
Jak by byl zawor bezpieczenstwa to by nie wybuchl . Ja mam nadmuchowy 10 mm grubosci scianki jesli chodzi o temperature to kupilem termostat za 20 zl i ustawiam ze dmuchawa ma sie wlaczyc miedzy 18a19 stopni dziala wysmienicie :-D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 paź 2016, 20:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Był zawór, tyle że nie zadziałał. Stary był i widocznie się zaciął.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2016, 05:59 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
bartek581228. Jak jest 17 stopni gdy sie wypala w piecu to wentylator nie chodzi i wypala sie coraz bardziej a ty musisz pilnowac opał w piecu by nie brakowało i się nie chłodziło. Jak wrzucisz za duzo to całe ciepło leci do komina gdy sie pomieszczenie nagrzeje do 20% tu akurat nie trza pilnowac czy się wypala ale trzeba częściej wrzucać do pieca ? Chyba że mi sie to tak tylko wydaje mniej wygodne ?

Bo np wydaje mi się że gdyby był sterownik ciągu to wtedy można do pieca nawrzucać ile wejdzie i jest spokój na dłużej bo jak się zrobi ciepło to ciąg jest automatycznie przymykany i wtedy opał sie mniej wypala ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2016, 06:44 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Rozpalamy, wrzucamy wiadro węgla i się pali. Co 2 godziny się sprawdza. Jeden piec ogrzewa zakład i dom. Sterownik jest do wentylatora. Łatwiej rozpalić i utrzymać temperaturę. Tyle teori.

W praktyce trzeba nauczyć się obsługi i wyczucia. Np pracownikowi, który robi to cały czas idzie to szybciej i mniej musi zaglądać niż jakbym to robił ja.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2016, 12:45 
Offline

Rejestracja: 05 kwie 2015, 13:48
Posty: 110
ja pale drewnem i trocinami do tego miękkim wiec wypala sie dość szybko jak by był węgiel to tak jak mówi kolega wyżej wiadomo jak by był jakis miarownik ciągu to było by lepiej .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2016, 13:27 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lut 2015, 18:52
Posty: 157
Lokalizacja: Żory
Danio ja ci mogę przywieź odpady z płyty przy okazji :pijemy:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2016, 16:23 
Offline

Rejestracja: 02 mar 2015, 14:46
Posty: 798
Lokalizacja: Mazoffshe
A ktos sie wypowie na temat przeróbki zwyklego wodniaka od co na taki bez wody? Czy kątówka w łapę i odciąć co niepotrzebne? Bo mam na zbyciu taki a w warsztacie zimno. Chyba że więcej na tarcze wydam nisz koszt zwykłej kozy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2016, 19:23 
Offline

Rejestracja: 01 lis 2015, 17:58
Posty: 217
Raca odcinasz zasilanie i odbiór wpinasz wentylator z jednej strony i wsio

opcjonalnie 2 dmuchawa do przedmuchu paleniska i grzeje ostro


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2016, 19:54 
Offline

Rejestracja: 02 mar 2015, 14:46
Posty: 798
Lokalizacja: Mazoffshe
To jeszcze by komin jakiś człowiek ogarnął i by było cacy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2016, 19:58 
Offline

Rejestracja: 22 mar 2015, 23:11
Posty: 86
Lokalizacja: polska
Zawód: STOLARZ
Sander, masz warsztat z płyty ogrodzeniowej ? Ocieplałeś ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2016, 21:30 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
mag jak to przy okazji ? nie mow ze do elcavo jezdzisz, to jest dziwna hurtownia.

Samder chyba uszczelnil tylko laczenia ale jak by tak wełnę dać i kartongipsem przykryc to bylo by chyba lux ale ciekawe czy nie bedzie problemu z wiekszymi wichurami bo te plyty to sie tylko tych slupkow trzymaja.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 paź 2016, 09:49 
Offline

Rejestracja: 01 lis 2015, 17:58
Posty: 217
galanonim pisze:
Sander, masz warsztat z płyty ogrodzeniowej ? Ocieplałeś ?



jest ocieplony styropianem 10 cm dach wełna 15 cm przy czym jest to warsztat przejściowy bo tam gdzie miałem siedzibę teraz bedzie Castorama

w większej "okazałości " wygląda on tak

http://technikistolarskie.pl/forum/viewtopic.php?t=1372


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 paź 2016, 21:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Najważniejsze w ogrzewaniu jest to aby budynek był ocieplony. A ocieplony strop daje dużo więcej z ocieplonymi ścianami niż same ocieplone ściany. Podczas ogrzewania dużo ciepła ucieka górą bo tam głównie się ono zbiera, pod sufitem. Palenie w nieocieplonym budynku to pomyłka. To samo tyczy się wysokości ogrzewanego pomieszczenia. Sama "koza" to nie jest wszystko. Ważne jest też to czym ta koza grzeje. I nie chodzi tu o opał tylko o powierzchnię grzania. Najlepiej podłączyć ją do ściany grzewczej (ściana pusta w środku) ona najlepiej oddaje ciepło. I kaloryfery się nie kurzą. A także są wolne ściany co przy stolarce jest ważne (nigdy dość wolnych ścian).

Co do palenia to najlepiej wybrać taki piec w którym pali się od góry, a nie od dołu
Tu lista filmów o tym: https://www.youtube.com/results?search_query=palenie+w+piecu+od+g%C3%B3ry.
A tu najważniejszy wg mnie film w tym temacie: https://www.youtube.com/watch?v=mttzqLWD90M.
W zwykłej kozie można palić od góry i nie trzeba tak często dorzucać opału. Wiem o tym bo to przerabiam od trzech sezonów grzewczych. I nie przepali się tak szybko z powodu katowania jej non stop ogniem bo zimno i boisz się, że zgaśnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 paź 2016, 07:37 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
Jak dołożyć pod spód paleniska kolejny opał gdy pierwsza partia palenia od góry sie już prawie wypaliła ? bo chyba sie wrzuca na górę i już jest palenie od dołu.

Co to znaczy ściana grzewcza pusta w środku ? bo właśnie się zastanawiam jak w kozie zwiększyć powierzchnię grzania. Na razie puki co mam długą rurę odprowadzającą spaliny która jest w pomieszczeniu. Ale długa rura ma wadę mniejszego ciągu (gdy jest mały ogień) i nieszczelności i nie wiem jak ją uszczelnić bo rura zmienia wymiary gdy sie ogrzeje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 paź 2016, 10:36 
Offline

Rejestracja: 05 kwie 2015, 13:48
Posty: 110
i super sie taka rura sadzą zatyka , mozna zastosować rozwiązanie rura w rurze i wiatrak daje dodatkowe KW ciepła ja mam trop nie ocieplony i duzo ciepła mi umyka niestety ale bedzie to trzeba dopracować :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 paź 2016, 13:16 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
Wlasnie sadzy jest malutko. Obecnie mam wiatrak pod rura i predzej bym myslal rure jakos ożebrowac, niz rure w rure.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 paź 2016, 21:17 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Danio pisze:
Jak dołożyć pod spód paleniska kolejny opał gdy pierwsza partia palenia od góry sie już prawie wypaliła ?[…]
Poczekać aż spali się do końca. Ja jak naładowałem kozę węglem do wysokości cegieł szamotowych jakie są w środku (prawie pół "mniejsza część" wysokości) to nic nie musiałem dorzucać przez cały dzień. Ale pomieszczenie jakie grzeję nie jest znów takie wielkie powierzchniowo i jest dosyć niskie jak na typowy warsztat. Kiedy palisz od góry to pali Ci się cały czas ale mniejszym ogniem. Można zaryzykować twierdzenie, że pali się równym ogniem. Jak palisz od dołu to masz tak, że zaraz po wrzuceniu nowej partii opału ogień przygasa, a po chwili robi się duży i daje bardzo dużo ciepła w krótkim czasie z tym, że większość ucieka z dymem przez komin bo odbiorniki ciepła nie nadążają tego odbierać. A gdzieś to z kozy musi wyjść, to leci w niebo kominem. U mnie palenie od góry to jeszcze to daje, że nie mam tak gorąco jak wtedy kiedy paliłem w normalny sposób. Podczas palenia normalnego potrafiłem osiągnąć temperaturę przy drzwiach wejściowych 30°C, a koza jest na przeciwnej ścianie. To jak robię bliżej kozy niż drzwi to teraz wyobraź sobie jaka temperatura była w tym konkretnym miejscu pracy. rotfl

Danio pisze:
[…]Co to znaczy ściana grzewcza pusta w środku ?[…]
Tu masz taką ścianę. Ja mam niską bo nad nią jest jeszcze blat na różne graty ale najlepsza jest taka pod sufit. Tyle, że na niską potrzeba mniej materiału, a grzanie jest równie dobre. Na górze tej niskiej ściany aby zasłonić tą dziurę od góry są położone zwykłe stare betonowe płytki chodnikowe. Kupowałem je po 1 zł/szt.
Załącznik:
Ściana grzewcza.png

Tyle, że jak budujesz komin to ta część, która jest na zewnątrz budynku to robisz ją z pełnej cegły klinkierowej i powinien on wystawać minimum 30 cm ponad najwyższą krawędź dachu. A całą taką ścianę w środku robisz z pełnej cegły czerwonej. Zalecane też jest aby taka ściana była pomalowana wapnem, czyli na biało. Nie używasz do tego żadnych odmian cegły dziurawki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 paź 2016, 21:57 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
Taka sciana dziala na zasadzie kumulowania ciepla i gdy sie przestanie palic to na drugi dzien rano dalej jest cieplo w pomieszczeniu ?
Tej zimy chyba zmian duzych nie bede robil bo zawalilem sie robotami meblowymi i robie przygotowania na zbliżający sie huragan.
Jutro jak nie zapomne to rano przetestuje palenie od góry. Wychodzilo by ze jesli palenie od gory jest lux to dobry by byl do tego piec z dużą komorą do której mozna by nawrzucac duzo opalu by caly dzien moglo sie spokojnie palic.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 paź 2016, 20:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Nie tyle dużą co wysoką, bo szeroka i niska to już nie tak działa jak wysoka i wąska.
Co do kumulowania ciepła przez ścianę grzewczą to tak, ale nie liczyłbym na to że działa jak kaloryfer. Wbrew pozorom wylot na zewnątrz jest blisko, kwestia tylko jak dobry jest cug. I czy ma którędy wyciągać powietrze aby mogło one uciec kominem. Można oczywiście zrobić tzw szyber, który zablokuje wydostawanie się ciepła ze ściany na dwór. Ale jego można zamknąć dopiero po całkowitym wygaszeniu pieca. I przypomnę, że budynek musi być ocieplony.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group