TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 16:03

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 27 lis 2016, 10:35 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lip 2016, 16:15
Posty: 73
Lokalizacja: Mszanna
Zawód: Stolarz/Projektant
Specjalizacja: schody
Jakie macie suszarnie:

Sterowanie, wentylatory, ocieplenie, piece. Wydajnosc.

W ile czasu suszycie deba do 8-10% od stanu okolo 20%, ile od stanu surowego?

Mam nadzieje, że temat się rozwinie ponieważ obecnie nic nie znalazłem na forum o suszarniach a do archiwum manty nie ma dostępu.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lis 2016, 16:07 
Offline

Rejestracja: 07 lut 2016, 22:52
Posty: 62
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie
Specjalizacja: schody
Ja mam pomieszczenie 6x6x2.5, z czego 1m zajmują rekuperatory, to jest wnęka odgrodzona ściana, na jej końcu sa 2 wentylatory o średnicy ok 60cm. Do rekuperatorów wlatują spaliny z pieca murowanego szamotem i zasypywanego z góry trocinami, ciąg jest wymuszony wentylatorem w przewodzie kominowym. Do pieca wchodzi max 1000l trocin. Ściany są z podwójnej blachy trapezowej ocieplonej styropianem. Susze tylko sezonowane, więc jak biorę ze sztapla to bale mają ok 18% wilgotności, po 5 dniach jest ok 12%, calóweczki schną znacznie szybciej. Nie mam żadnej regulacji poza, dwustopniowym ciągiem wentylatora, przeważnie wygląda to tak że wiem ile wsypać żeby było ok 45-50st gdy piec sie wypala, wyłączam ciąg i zostawiam wentylatory nadmuchowe na noc. Na następny dzień rano przeważnie jest jeszcze 20-25st. I tak przez tydzień. Wodę sobie doprowadziłem i zrobiłem zraszacze ale poki co nie używam, przy sezonowanym nie widzę potrzeby. Całkowita amatorka, samoróbka :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lis 2016, 16:59 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lip 2016, 16:15
Posty: 73
Lokalizacja: Mszanna
Zawód: Stolarz/Projektant
Specjalizacja: schody
Do ilu % suszysz drewno i ile czasu Ci zajmuje wysuszenie np deba 52mm do 8/10% ze stanu powietrzno suchego czyli około 18% tak jak piszesz.

6 na 6 na 2.5 to calkiem spora suszarnia ja mysle dla siebie zrobic cos na trociny i wióry z podajnikiem slimakowym ale o wymiarach około dlugosc : 4.5m szerokosc około 1.5m wysokość 2m i wsadzie około 8m3

w srodku masz wozki na szynach czy widlakiem ukladasz?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lis 2016, 18:05 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
W tydzień prawidłowo drewno wysuszyć to już sztuka. Ja tak nie potrafię :shock:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lis 2016, 18:17 
Offline

Rejestracja: 07 lut 2016, 22:52
Posty: 62
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie
Specjalizacja: schody
Jest za duża, zrób sobie mniejszą tylko może dłuższą, ja bym zrobił na 6m żeby w razie czego krokwie móc włożyć. Suszenie do wilgotności 10-12% zajmuje około tygodnia, susze głównie dęba. Używam jej wyłącznie dla własnych potrzeb więc nie suszę dużych ilości, przeważnie ok. 4 - 5 m3, więc sporo energii marnuję na ogrzanie takiego dużego pomieszczenia. Deski zawsze układam ręcznie, bo daje inne przekładki niż na sztaplu były, przeważnie wyższe i gęściej. Zalegają mi deski, które nie zostały wykorzystane do produkcji najczęściej dociskam nimi sztapel od góry, bo górne warstwy lubią się mocniej wyginać, zwłaszcza calówki, można też ściągnąć paskarką na czas suszenia ale po rozcięciu cóż bywa rożnie.. Za dużo nie pomogę bo moja suszarnia nie ma nic wspólnego z profesjonalnymi sterowanymi komputerowo :) Ale do własnych potrzeb wystarcza i nie muszę się martwić że mi się stopnie wstąpią o 1cm po okresie grzewczym. Możesz też oberżnąć to przyspieszy suszenie, z długości nigdy nie obcinaj bo jak maja pęknąć na końcach to niech to będą 2 końce a nie 4 lub 6.
edit. prawidłowo temp. nie powinna przekraczać 40st dla dęba, a wilgotność powinna być utrzymywana na odpowiednim poziomie i w miarę suszenia obniżana, trwało by to pewnie 3-4 tygodnie ale teoria to jedno a praktyka co innego. Dlatego napisałem że to totalna amatorska suszarnia więc bez ironii i sarkazmów proszę. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lis 2016, 19:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lip 2016, 16:15
Posty: 73
Lokalizacja: Mszanna
Zawód: Stolarz/Projektant
Specjalizacja: schody
No tak, a słoje Ci się nie zasklepiają? Bo jak tak to drewno w srodku dalej jest wilgotne, bo wilgoc nie ma ktoredy wyparowac. Obecnie jak oddaje do suszarni drewno to na około 3/4 tygodnie zazwyczaj. ( moj magik co ma suszarnie trzyma się teorii ale problemow nie miałem jeszcze)

Myslalem o 4.5m poniewaz nie miałem jeszcze dłuższej tarcicy a głównie i tak bym suszył deba/buka/jesiona na schody, także dłuższych elementów bym raczej nie miał

No to masz duze straty przy tak małym wsadzie drewna. Zawsze pierwsza warstwa z góry wychodzi najgorzej.

Suszarnia jak suszarnia ma suszyc dobrze i tyle :P nie wazne jak aby dobrze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lis 2016, 19:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 lut 2014, 19:20
Posty: 265
Lokalizacja: kujawsko pomorskie
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Drzwi,Schody
Cytuj:
W tydzień prawidłowo drewno wysuszyć to już sztuka.
Pisał że w tydzień do 12%,poniżej 12% to już idzie dużo wolniej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lis 2016, 07:39 
Offline

Rejestracja: 24 gru 2013, 12:51
Posty: 87
Lokalizacja: Małopolska
Zawód: mechanik
Specjalizacja: stolarstwo,schody
Posiadam dwie suszarnie .Jedna mała na wsad 5 m3 ,duża 12m3 długości 6 m.
Suszarnie turbinowe nie potrzebujące żadnego zewnętrznego ogrzewania ,więc bezpieczne.
Lecz żeby zwiększyć ich wydajność i maksymalnie skrócić czas rozgrzania wsadu dodałem gęsto położone rury na podłodze podłączone do CO.Dąb jest jednym z gorszych materiałów do suszenia.
Lubi się zasklepiać powstają wtedy mikro pęknięcia itd.Suszę nie całe foszty lecz pocięte już lamele na 9,5 cm.poukładane na przekładkach 2 cm. Z przerwami między sobą.Po włączeniu suszarni {włączeniu turbiny silnik w małej 5kw w dużej 12kw] rozgrzewam wsad błyskawicznie do 50stopni co trwa około 6 godzin.następnie zaczynam naparowanie.Czyli podaję bardzo wolno około10 litrów wody na 1 m3 wsadu Woda podawana jest bezpośrednio na łopatki turbiny gdzie zostaje rozpylona.Drugi raz naparowuję wsad gdy ma 11do 12 procent Suszenie dębu trwa u mnie około3 tygodni i zawsze wychodzi w 1 klasie.Jeszcze jedna uwaga.Przyjmuje się ,że czas naparowania powinien wynosić 1 godz na 1 cm grubości drewna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lis 2016, 20:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lip 2016, 16:15
Posty: 73
Lokalizacja: Mszanna
Zawód: Stolarz/Projektant
Specjalizacja: schody
Jaki wychodzi Ci koszt suszenia w tej suszarni za m3?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lis 2016, 21:53 
Offline

Rejestracja: 24 gru 2013, 12:51
Posty: 87
Lokalizacja: Małopolska
Zawód: mechanik
Specjalizacja: stolarstwo,schody
Suszę w tzw. cyklu przerywanym. turbina idzie pół godziny ,następnie przerwa godzinę ,włączenie,przedmuchanie suszarni ,podniesienie temperatury i tak w koło.na noc wyłączam całkowicie bo nie chce mi się kontrolować parametrów.w małej 5 m3 zużycie prądu wynosi około 480do 500kw na cykl suszenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lis 2016, 06:52 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lip 2016, 16:15
Posty: 73
Lokalizacja: Mszanna
Zawód: Stolarz/Projektant
Specjalizacja: schody
a w tej suszarni 5m3 masz moze wsad 5 x 3 x 1 ? :) taki by mi odpowiadał na wozku. Gdzie kupiłes taka suszarnie i ile jest warta


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 gru 2016, 19:11 
Offline

Rejestracja: 24 gru 2013, 12:51
Posty: 87
Lokalizacja: Małopolska
Zawód: mechanik
Specjalizacja: stolarstwo,schody
Ja tu nie robię reklamy.wpisz w wyszukiwarkę i dowiesz się wszystkiego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 mar 2017, 17:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lip 2016, 16:15
Posty: 73
Lokalizacja: Mszanna
Zawód: Stolarz/Projektant
Specjalizacja: schody
Drodzy forumowicze, ja nadal szukam suszarni i nie wiem sam co kupić co będzie dobre. Na tą chwile mam dwie na oku.

http://allegro.pl/suszarnia-do-drewna-k ... 51207.html" onclick="window.open(this.href);return false;
lub
http://suszarnie.eu/" onclick="window.open(this.href);return false;

ta druga wyjdzie w granicach 40 tys.
budżet jaki mam jest do 25/30 tys.

Wsad do 10 m3, jak byscie sie troche podzielili wiedza byl bym wdzieczny

PS bede suszył w niej tylko deba jesiona buka czasem jakiegos klona


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 mar 2017, 20:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 gru 2015, 10:25
Posty: 16
Lokalizacja: wlkp
Zawód: Stolarz, Informatyk
Specjalizacja: boazerie//tarasy//ogrodzenia//usługi
Też jestem zainteresowany bo na jesień najpóźniej na wiosnę 2018 coś będę musiał postawić z wsadem ok 10m3.

Oglądałem MicWood te suszarnie co podałeś. Tylko nie jestem przekonany czy cyrkulacja będzie dobra w tych suszarniach co za tym idzie czy deski na sztaplach będą równomiernie schły.

Wuja ma duże komory 50m3 i tam jest to rozwiązane podobnie jak na zdjęciu poniżej.

Załącznik:
suszarnia-tarcicy.jpg


Czyli cyrkulacja cała idzie w obiegu. Dmucha górą i przechodzi przez sztaple wraca górą i tak w kółko. Ma też specjalne klapy które opuszcza na górne sztaple żeby powietrze nie miało pustego miejsca nad sztaplami bo wtedy idzie tam gdzie ma lżej. Tak samo sztaple na zakładkę ustawiają żeby nie było "korytarza" środkiem bo obieg powietrza pójdzie właśnie nim.

Co do aerodynamicznych to znowu ciepło idzie z jednej strony. Pytanie czy sztaple nie będą schły od czoła tam gdzie turbina szybciej niż od strony drzwi. No i tak jakoś od czoła, przekładki w poprzek. Nie wiem na chłopski rozum to jakoś nie od tej strony dmucha co powinno. Chyba że turbina robi taki *szwung że powietrze dociera do wszystkich warstw.

Jeszcze tą biorę pod uwagę.

http://www.luka.net.pl/SU_3.html" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

Robią suszarki od 10 lat.

*szwung - z gwary poznańskiej - pęd :D

Pozdro.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 mar 2017, 19:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lip 2016, 16:15
Posty: 73
Lokalizacja: Mszanna
Zawód: Stolarz/Projektant
Specjalizacja: schody
Ciekawa propozycja, ale Twoja teoria chyba upadnie jeżeli np wsad w suszarni będzie nie pełny odpalisz suszarnie dla 4m3 .

Nie jestem znawca ale tak mi się wydaje

Dzięki za namiary na ta firme luka napewno wezme ich pod uwagę przy wyborze 24-26 maja byc targi w Lublinie mam nadzieje że coś lub ktoś będzie z suszarniami to porozmawiam

50m3 to zadużo.

A Ty rozmawiałeś z kims z firmy Luka o tej suszarni? wogole to w jakich pieniadzach jest ta do 10m3


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group