TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 kwie 2024, 14:20

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ] 
Autor Wiadomość
Post: 04 paź 2015, 16:53 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
Jak w temacie. Chodzi mi o opinie o niej. Przymierzyłbym się może do zakupu używanej ale nie wiem jak sie sprawuje..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 paź 2015, 17:00 
Offline

Rejestracja: 03 wrz 2014, 06:21
Posty: 63
a mnie interesuje ile zajmuje miejsca posuw,pełen wymiar to coś ok 2 m,ale stoły trochę wystawają ,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 paź 2015, 21:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sie 2015, 19:53
Posty: 20
Witam.

Kupiłem nową ME25 2 lata temu. Wcześniej pracowaliśmy na Zotechu OWP3, więc krok do przodu był dla nas baaardzo zauważalny.
Jak do tej pory pracuje bezawaryjnie i nie mogę na nią narzekać, choć ma swoje drobne wady.
Oklejamy mniej więcej pół na pół płyty laminowane i płyty z okleiną naturalną.
Do oklejania płyt laminowanych przydałoby się jednak frezowanie wstępne.
Gdybym dziś stanął przed wyborem, próbowałbym poszerzyć budżet i dołożyć na frezowanie wstępne,
lub szukać maszyny używanej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 paź 2015, 19:54 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
U mnie jesteśmy w stanie pociąć płytę bardzo dobrze. Bez śladu podcinaka i wyszczerbień. Czy jak będzie właśnie tak pocięta płyta to okleiniarka oklei i ofrezuje lepiej niż taka zwykła bez tych wszystkich bajerów? Nie chce mi się jechać ponad 200 km żeby się rozczarować jakością oklejania


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 paź 2015, 09:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sie 2015, 19:53
Posty: 20
My formatujemy Remą F3 i przy ostrych narzędziach i przyłożeniu się do pracy wychodzi naprawdę OK.
Jeśli okleiniarka nie jest mocno zużyta to jakością oklejania na pewno się nie rozczarujesz, więc 200 km warto zrobić.
Z doświadczenia wiem, że przy okleinach naturalnych, szczególnie na flizelinie, nie ma co oszczędzać na kleju :)
Od czasu pierwszej reklamacji przeszliśmy na bezwypełniaczowy.
W wyposażeniu mojej ME 25 jest cyklina profilowa r=2 mm, nie ma cykliny płaskiej więc przy oklejaniu obrzeża gr. 1 mm bądź 0,8 mm
trzeba to jeszcze obrobić ręcznie. To jednak spory minus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 paź 2015, 14:43 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
Odnośnie cykliny to nie wiedziałem że nie zarobi 1 czy 0,8....To faktycznie spory minus. My w większości kleimy własnie 1 i 0,8. Nie można tej cykliny wymienić na taką która by obrobiła cieńsze okleiny? Jak sprawdza sie polerka skoro nie można użyć cykliny (ponoć jeśli nie użyje się cykliny to polerka nie ma sensu) Będę wdzięczny za informację.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 paź 2015, 16:54 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sie 2015, 19:53
Posty: 20
Cyklina obrobi r = 1,0 mm, jeśli zmieniłbym nóż na odpowiedni promień. Niestety po takiej zmianie nie obrobimy już r = 2,0 mm.
Trzeba by podpytać w SCM'ie ile kosztowałaby zmiana narzędzi.
W związku z tym, że oklejamy sporo natury, a jeśli laminat to najczęściej 1,0 mm, to polerkę mamy okazję włączać bardzo rzadko.
A z tego co zauważyłem to nawet przy 2,0 mm chłopaki i tak nie zawsze ją włączają.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 paź 2015, 17:38 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 maja 2013, 13:31
Posty: 670
Lokalizacja: Poznań
Zawód: szef produkcji
Specjalizacja: Dużo wiem o maszynach i o pracy na nich.
Przy 0,8 cykliną promieniową można spokojnie sfazować, tego się nie robi z promieniem. Wystarczy lekko przesunąć cyklinę do przodu i środkiem narzędzia sfazuje. Przy jedynce, zależnie od obrzeża, jak jest miękkie to raczej trzeba promień, jak nie, to też spokojnie sfazuje, a polerka złagodzi. Cyklina płaska ma zupełnie inne zadanie!!!

_________________
Rozmawiaj, dyskutuj, krytykuj konstruktywnie. Zachowuj się pozytywnie.

Wszelkie pytania o maszyny proszę zadawać na forum. Nie odpowiadam na PW w sprawie maszyn.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 paź 2015, 18:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3722
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Kłosek

O co chodziło z reklamacją i klejem bez wypełniaczy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 paź 2015, 19:36 
Offline

Rejestracja: 06 gru 2013, 11:40
Posty: 528
Lokalizacja: SANOK
kleje bez wypełniaczy są lepsze ale i droższe .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 paź 2015, 19:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2013, 20:59
Posty: 578
Lokalizacja: Szczytno
Zawód: Stolarz
Nazwa?

_________________
Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci. Oscar Wilde.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 paź 2015, 20:14 
Offline

Rejestracja: 06 gru 2013, 11:40
Posty: 528
Lokalizacja: SANOK
większość firm ma w swoim menu kleje bez wypełniaczy .
ja używam tego
http://www.folda.pl/katalog/show/klej-t ... iaczy-25kg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 paź 2015, 20:26 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3722
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Jak będę kupował to zwrócę na to uwagę. Nie miałem jednak problemów z nietrzymaniem obrzeża.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 paź 2015, 20:35 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
Czyli generalnie jak będzie w dobrej cenie i stanie to można brać? I teraz pytanie do Marty czy serwis SCM daje sobie radę z ewentualnymi problemami? A przy zakupie na co zwrócić szczególną uwagę. Przyznam się szczerze że to byłby to pierwszy zakup używanej maszyny


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 paź 2015, 20:42 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 maja 2013, 13:31
Posty: 670
Lokalizacja: Poznań
Zawód: szef produkcji
Specjalizacja: Dużo wiem o maszynach i o pracy na nich.
To jest prosta okleiniarka, nie możesz oczekiwać po niej nie wiadomo czego. Serwisu SCM do niej nie polecam, bo spadniesz z krzesła, jak zobaczysz ceny. Ale sprzedawało ją sporo dystrybutorów, którzy mają swój serwis, szkolony przez SCM. Na pewno dużo taniej wyjdzie. Jeśli dobrze widzę na stronie, że to Zgierz, to polecam dystrybutora z Konika Nowego spod Warszawy. Zęby zjadł na tej maszynie :)

_________________
Rozmawiaj, dyskutuj, krytykuj konstruktywnie. Zachowuj się pozytywnie.

Wszelkie pytania o maszyny proszę zadawać na forum. Nie odpowiadam na PW w sprawie maszyn.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 paź 2015, 20:46 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
Marto, Dzięki za info. Do tej pory kleiłem na małym optimacie i jak chłopaki się przyłozyli to naprawdę nie było problemów. Teraz ostatnio zamawiałem gotowe formatki ale wolałbym sam to wszystko ogarnąć., Pojadę ją zobaczyć pewnie w sobotę i jak dojdzie do zakupu to podzielę się opinią.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 paź 2015, 20:53 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 maja 2013, 13:31
Posty: 670
Lokalizacja: Poznań
Zawód: szef produkcji
Specjalizacja: Dużo wiem o maszynach i o pracy na nich.
Tylko się musisz wyposażyć w porządny kompresor. 7 bar absolutnie i jak najbliżej maszyny. Piłka jest wrażliwa na spadki ciśnienia i w takim przypadku potrafi walnąć w środku formatki. Do jednej maszyny aż Włoch przyjeżdżał, bo nic nie pomagało, aż się okazało, że klient miał kompresor w drugim pomieszczeniu, a po drodze rurki o różnych średnicach, powietrze się rozprężało i kupa.

_________________
Rozmawiaj, dyskutuj, krytykuj konstruktywnie. Zachowuj się pozytywnie.

Wszelkie pytania o maszyny proszę zadawać na forum. Nie odpowiadam na PW w sprawie maszyn.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 paź 2015, 21:05 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sie 2015, 19:53
Posty: 20
Na pierwszych 25 kg kleju próbowałem oszczędzić,
kupiłem jakieś hiszpańskie dziadostwo, które wcześniej testowałem na PVC.
Ów klej dawał radę na PVC ale dużo gorzej było z naturą.
Miałem już przez to kilka drobnych problemów, no i w przyszłym tygodniu też jadę "podkleić" blat w okleinie naturalnej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 paź 2015, 21:25 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
Kompresor mam 100l 3 tłokowy ale za scianą ....kilka metrów jest do niego. Rurki 1/2 " i cieńsze wężyki. Max 8 atmosfer.Najwyżej kupie jakiś dodatkowy 25 l na 230V Powinien chyba wystarczyć..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2015, 17:08 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
Byłem , oglądnąłem i zadatkowałem. W poniedziałek jadę ją odebrać. Ładnie klei ale cyklina nie ściąga tyle ile powinna na PCV 1 mm. 2 mm nie próbowałem bo kleimy sporadycznie. Będę pewnie potrzebował wymienić te nożyki cykliny , noże do głowicy i pewnie kupię zapasową piłkę tak na wszelki wypadek. Maszyna była kupiona nowa (2010r)i używali jej tylko na własnie potrzeby 2 góra 3 kuchnie w miesiącu, tak że nie jest mocno wyeksploatowana. Marto jakbyś mi podała namiary na jakiegoś handlowca który miałby te rzeczy o których wspomniałem to byłbym wdzięczny. Jak już ją ustawię i trochę pokleję to dam znać czy wszystko jest ok i czy zakup był trafiony.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 paź 2015, 19:20 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
Maszyna już jest u mnie i już okleja. Nie obyło się bez problemów. Na dzień dobry nie chciała rozgrzewać kleju ale okazało się że brak było dobrego styku w puszcze podłączeniowej. Dziś okazało się że jest skrzywiony jeden z elementów napędu wałka klejowego i przy próbie wyprostowania go uległ złamaniu. Szybka wizyta u tokarza i lżejszy o 40 zł wracam z dorobionym elementem. Maszyna zaczyna oklejać ale okazuje sie że piłka kapująca nie odcina dokładnie przy krawędzi płyty.Kilka ruchów kluczem i 20 minut później problem opanowany. Okazało sie również że pneumatyka przy cyklinie została odłączona (nie używali cykliny bo nie mieli potrzeby a poza tym brakowało im trochę powietrza) Rurki zaślepione i teraz czekam na zamówione łączniki żeby je z powrotem połączyć.Generalnie zarąbista sprawa . W 20 minut oklejone tyle że klejąc tak jak do tej pory (full manual:-) zajęłoby nam co najmniej z 4 godziny. Elementy wychodzą prawie na gotowo (prawie , bo nie mogę jeszcze ogarnąc cykliny. Jak uda mi się ją ustawić to będzie "na gotowo") Teraz wystarczy tylko zebrać delikatny włosek na krawędzi i już jest OK. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Koszty spore ale jakość oklejania jest naprawdę bardzo przyzwoita. Na razie mam podłączony do niej trochę za mały wyciąg (nie zbiera całego urobku) no i kompresor muszę "podkręcić" (wymiana presostata chyba mnie nie ominie) może bowiem się okazać że trochę jest go za mało:-( Na minus miałbym jak na razie 1 uwagę , zbyt mały zbiornik na klej i dosyć długi czas grzania.To byłoby tak na szybko i gorąco jeśli chodzi o ten "sprzęcik"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 paź 2015, 21:12 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sie 2015, 19:53
Posty: 20
No to graty!!! :)
Cyklinę masz r=2, a chcesz ją ustawić żeby zbierała "na gotowo" 1mm?
Daj znać jak Ci to wyjdzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 paź 2015, 21:42 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
Nie chcę żeby robiła promień tylko "leciała" po płaszczyźnie i zbierała tak jak teraz zbieram nożykiem . Nie mam jeszcze pomysłu jak to zrobić ale liczę na inwencję moich "operatorów" Może oni wymyślą jak to zrealizować. :-) A czy wiesz jaka funkcja realizowana jest w niej poprzez podanie jej powietrza? Bo bez niego też cyklina działa tylko zbiera trochę za dużo (robiąc właśnie spory promień na okleinie 1 mm.)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 paź 2015, 21:53 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 15:26
Posty: 1220
Lokalizacja: podbeskidzie
Specjalizacja: Liczy się ilość , a na jakość się liczy
Galmat pierniku zrobiłeś dwa albo nawet trzy kroki do przodu .
zazdraszczam jupi

_________________
Życia nie przewidzisz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 paź 2015, 05:44 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
Nie ma czego :-) Po prostu część tego to co płaciłem za cięcie i oklejanie zostanie w kieszeni. Ale głównie z braku czasu na te operacje zamawiałem formatki w hurtowni. Teraz przyjąłem do pracy jeszcze jednego pracownika i w związku z tym będziemy sami kleili. Zresztą ... Ostatnimi czasy pogorszyła się jakośc tej usługi tam gdzie zamawiałem i stąd też moja decyzja o zakupie. Generalnie będzie dobrze a może nawet lepiej :-) Natomiast co do samej maszyny jest nieźle. Wybór pomiędzy nową "chinką" (która i tak nie miałaby tego wszystkiego co ta) a używką był naprawdę trudny. Co nowe to nowe a z używaną może być różne gdyby nie była w dobrej cenie (likwidacja zakładu) to pewnie bym jeszcze poczekał. A tak... była okazja , trochę wolnych środków, to kupiłem..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 paź 2015, 19:11 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sie 2015, 19:53
Posty: 20
Galmat pisze:
A czy wiesz jaka funkcja realizowana jest w niej poprzez podanie jej powietrza? Bo bez niego też cyklina działa tylko zbiera trochę za dużo (robiąc właśnie spory promień na okleinie 1 mm.)


Już się nad tym zastanawiałem, no i nic poza domysłami mi do łba nie przyszło.
Tu by się musiała Marta wypowiedzieć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 paź 2015, 19:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3722
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Frezy też masz na promień 2 mm. Ustawiając frez celujesz (góra/dół; przód/tył), żeby Ci ładnie robiło PCV 0,8 mm.
Regulacja cykliny też na pewno jest góra/dół i przód/tył.

Jak zbiera za dużo PCV z czoła, to trzeba odsunąć do tyłu i obniżyć w dół - po celować samym promieniem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 paź 2015, 20:07 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
Rozgryzłem do czego potrzebne jest powietrze !!! Zdmuchuje strużynę do zsypni !! Tak samo jak przy frezach.
Z cykliną dzis trochę powalczyłem. Niestety nie ma regulacji góra-dół jest tylko przód-tył . To taki mały mankament. Jutro napiszę czy moje działanie dało jakieś rezultaty.Jest naprawdę możliwość sporych regulacji. Maszyna widać dopracowana. Faktem jest że w dalszym ciągu ją produkują ,czyli powinna dawać radę :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 paź 2015, 20:41 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 maja 2013, 13:31
Posty: 670
Lokalizacja: Poznań
Zawód: szef produkcji
Specjalizacja: Dużo wiem o maszynach i o pracy na nich.
No to rozgryzłeś, zanim napisałam. Dokładnie do tego jest powietrze przy cyklinie, jeszcze się upewniałam u technika przed chwilą.

_________________
Rozmawiaj, dyskutuj, krytykuj konstruktywnie. Zachowuj się pozytywnie.

Wszelkie pytania o maszyny proszę zadawać na forum. Nie odpowiadam na PW w sprawie maszyn.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group