Targi Kielce 2011

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Targi Las-Expo w Kielcach odbyły się w dniach 11-13.03.2011. Tematyka leśna przyciągnęła wielu zwiedzających, którzy mogli oglądać różnej maści ciężki leśny sprzęt. Z branży stolarskiej mogliśmy zobaczyć m.in. SCM Group, Makita i Dolmar, STIHL, Rem-Tech, Wood-Mizer, ZM Jabłoński Maszdrew, StrojCAD.

Jako że Las-Expo odbywało się wraz z targami rolniczymi zobaczyć można było ogromne ilości różnego rodzaju ciągników i osprzętów do nich. Największe wrażenie na mnie podczas targów wzbudziła maszyna StrojCADa - trak dwutarczowy DKP6. Trak całkowicie przeczy temu, co uznaliśmy od wielu lat za dogmat - może ciąć piłą w obie strony! Tak - rozcina kłodę dwoma tarczami w obu kierunkach ruch głowicy.

Jakość przetarcia jest bardzo wysoka tak samo jak i wydajność. W Polsce pracują dwa traki tej firmy (mniejsze).

Kolejnym trakiem który udało się sfilmować podczas pracy był mały Pilous CTR520 sprzedawany przez Rem-Tech. Na uwagę zasługuje fakt, że silnik ma tylko 3kW i pracuje z użyciem piły do metalu. Piły takiej nie ostrzymy (po stępieniu po prostu ją wyrzucamy) oraz nie uzyskujemy prędkości posuwu jak na zwykłej pile do drewna. Gdzie więc zalety i sens takiego piłowania? Ten, kto przecierał polne, przydrożne dęby, wie, ile w nich jest metalowych pozostałości z poprzednich epok.

Na dwa stoiska pozwoliła sobie firma ZM Jabłoński, prezentując swój trak taśmowy:

Borazonową ostrzałkę do pił taśmowych:

Obrzynarkę do desek ze sterowaniem cyfrowym (mocno rozbudowanym):

Oraz pilarkę taśmową pionową do rozcinania deski paletowej:

Udało nam się także sfilmować ostrzałkę borazonową firmy Wood-Mizer

Makita skupiła się na piłach spalinowych oraz... akumulatorowych. Mała piła akumulatorowa do gałęzi może pracować do godziny na zasilaniu akumulatorowym.

Zaproszony przez Makitę wicemistrz Polski w operowaniu piłą spalinową pokazywał m.in produkcję kieliszków za pomocą piły spalinowej :) na filmie powstawała miniaturka krzesła

SCM Group Polska zaprezentowało pilarkę tarczową z elektrycznie podnoszoną i pochylaną tarczą SI 350 E CLASS wyposażoną w czytniki elektroniczne na liniałach, grubościówkę dla małego zakładu S 41 Elite S i frezarkę dolnowrzecionową z pochylanym wrzecionem T 55 W Elite S. Niestety nie udało nam się sfilmować stoiska, gdyż osoba odpowiedzialna za stoisko nie zgodziła się na występ przed kamerą, czego bardzo żałujemy. Może na Dremie?